Yılın Popüler Tatil Destinasyonları

Yılın Popüler Tatil Destinasyonları

Havalar ısınmaya başlayınca içimizdeki tatil hevesi yine depreşti. İster deniz tatili isteyin, ister dağ ve doğa, her biri için pek çok seçenek var. İşte, bu yılın popüler tatil destinasy onları…

ABD’NİN 1962 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazarı John Ste-inbeck, “Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında” (Travels with Charley in Search of America) adlı romanında şöyle der: “Gençliğimde sürekli başka yerlerde olmak istediğim zamanlarda, yaşım başını almış insanlar, içimdeki kıpırtıyı yılların tedavi edeceğini söylerlerdi. Yıllar geçip de olgunlaştığınıda bu sefer reçeteyi orta yaşa kestiler. Orta yaşa geldiğinide ise yaşlanınca bu ateşin düşeceği söylendi. Ama artık 58’i bulduğuma göre bu işi olsa olsa bunaklık halledecek galiba.”

Steinbeck’in itiraf ettiği gibi gezme tutkusu, insanın ruhunda olsa gerek. Yaz mevsimine yaklaştığımız şu günlerde içimizdeki gezme isteğinin depreştiğini söylemek abartı olmaz. Peki, nerelere gidelim? İşte size CNN International’dan bir gezi rehberi. Bakalım bu yıl (yaz/kış) nereler gözde?..

MALTA

İtalya ve Tunus arasında kalan bu ada, Yunanistan’dan Ortadoğu’ya kadar Akdeniz etkisi altında. Başkenti La Valetta, bu yıl Avrupa’nın Kültür Başkenti ilan edildi. Adanın arıları çok ünlü. Malta adı da “bal” anlamında Yunanca bir kelimeden geliyor. Gozo ve Comino adalarıyla birlikte tamamen tarih kokan bir ülke.

YEŞİL BURUN ADALARI

Afrika’nın batı sahillerinde, şimdiye kadar pek keşfedilmemiş bir köşe. Müziği, kültürü ve harika sahilleriyle tanınıyor. Gezilecek pek çok tarihi mirasa sahip. Portekizlilerden kalma karakolları, 15’inci yüzyılın izlerini taşıyor. Adalardan Cidade Velha (Eski Şehir), en eski yerleşim birimi olarak UNESCO’nun dünya mirası kapsamında.

BOTUM SAKOR

Kamboçya’nın ulusal parkı. Çok farklı fauna ve floradan oluşan bir eko-sistemi bulunuyor. Balta girmemiş ormanlardan otlaklara, sisler içinden çıkan akarsularından bölgeye özgü mimaride yapılmış bungalovlarına kadar turistleri büyüleyen bir ortam. Dünyanın en geniş dini binalarının olduğu Angkor Wat da Kamboçya’da.

BANFF

Kanada’nın telaffuzu zor, gezmesi kolay bir kenti. Alberta eyaletinin, Kayalık Dağları arasında kalıyor. Kentin neredeyse tamamı, ülkenin en eski doğa parkının içinde. Burada kayak yapabilir, kar ayakkabılarıyla yürüyüşe çıkabilir, sakin yaşamın tadına varabilirsiniz. Dünyanın en güzel gösterisi de burada: Kuzey Işıkları.

NAGANO

Olimpiyatlarla ilgiliyseniz bu kenti hatırlarsınız. 1998 Kış Olimpiyatları, Nagano’da yapılmıştı. Eski adıyla Eskimo, yeni adıyla Inuit’lerin “iglo” adını verdiği buz evlerde bile kalabilirsiniz. Sıcak su kaplıcaları ve “soba” eriştesiyle ünlü. Burada sobalar karışmasın. Japonya’da kara buğday unundan yapılmış ince erişteye “soba” deniyor.

PUEBLA

Meksika’nın dördüncü büyük kenti. İki milyonu biraz geçen nüfusuyla, Meksika ölçülerinde tenha bir şehir. Resmi adı “He-roica Puebla de Zaragoza”. Mimari harikaları ve yemek kültürüyle ünlü. Kent dışında fakat kente yakın yerlerde açılan Batılı tarzdaki lüks otelleri, her yıl daha çok turistin burayı ziyaret etmesini sağlıyor.

ESSAOUIRA

Fas’ın eski şehirlerinden biri. Sörf tutkunlarının yeni gözdesi. Atlantik kıyısında olduğundan, karaya doğru esen rüzgarlar, sörfçülere istedikleri dalgalan sunuyor. Tarih meraklıları kentin eski binalarını, gurmeler de Fas mutfağının spesyalitelerini inceleyebilir. Size bir tüyo. Çay ve et ikramını asla geri çevirmeyin, aforoz edilebilirsiniz.

PERTH

Avustralya’nın batısında bir kent. Mutfağı ve kumsallarıyla ünlü. 1899’dan beri faal olan darphanesi gezilmeye, kente 30 dakika uzaklıktaki Kuğu Vadisi görülmeye değer. Şaşıracaksınız ama nüfusuna oranla sıfırdan milyoner olmuş kişi sayısı dünyada en yüksek olan kent. Rott-nest Adası’nda gezmek de olağanüstü bir deneyim.

RUANDA

Orta Afrika’nın doğusuna düşen ama denize kıyısı olmayan bir ülke. Zor zamanlarını geride bıraktı. Artık tamamen turistlere odaklanmış dürümdalar. Gösterecekleri çok sayıda vahşi yaşam ortamı, volkanik tepeleri, ulusal parkları, ormanları var. Yanınızda poşet olmasm. Ülkede on yıldır plastik yasağı uygulanıyor.

CAJAMARCA

Peru’nun en eski tarih ve kültür merkezi. Peru deyince akla, dünyanın yeni yedi harikasından biri olan Machu Picc-hu, Inkalar ve Nazca Çizgileri geliyor. Ama ülkenin neredeyse tamamı tarihten kopmuş sayfalardan örnekler sunuyor. Yanınıza her tür giysiyi almayı ihmal etmeyin. Peru’da tam 90 farklı mikro-iklim bulunuyor.

ASHEVILLE

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde yeşillikler içine gömülmüş, sadece 83 bin nüfuslu bir kasaba. Dünya çapındaki sanat eserleri, fantastik mutfağı, turistler için cazibe merkezi olmaya yetiyor. 1960’larda hippilerin yurduydu. Çünkü kasabada çalışacak hiçbir iş yoktu. Artık çakralarınızı açacak ruhani kişiler bile var.

NEW ORLEANS

ABD’nin Louisiana eyaletinin bu tanınmış kenti, 2018’de 300’üncü kuruluş yılını kutluyor. Eğer giderseniz, herhangi bir etkinliğe rastlamamanız mümkün değil. Zaten ülkenin en çok tarihi bölgesi bu şehirde. Koruma altına alınmış tam 20 tarihi mahallesi bulunuyor. Cazın doğduğu yer. Benye’leri (pudra şekerli, kızartılmış hamur) ile de ünlü.

LİZBON

Portekiz’in başkenti, Arnavut kaldırımlı yolları, koyu kırmızı kiremitli çatıları, pastel renkli evleriyle her zaman için turistlerin ilgi odağı olmayı başardı. Avrupa’nın en yumuşak iklimine sahip kenti. İstanbul, Roma ve Moskova ile birlikte Lizbon da yedi tepe üzerine kurulu. 1873’ten kalma tramvayları hala kullanılıyor.

GİRİT

Yunanistan’ın güneşi eksik olmayan adalarının en büyüğü. Zeytinlikleriyle meşhur. Burada dolaşırken hayvanlardan hiç korkmayın. Efsaneye göre Herkül, adada dolaşan bütün hayvanları zararsız hale getirmiş. Adada neredeyse herkes silahlı. Ondan da korkmayın. Silahlar, geleneksel olarak düğün kutlamalarında ateşleniyor.

PYEONGCHANG

Tamdık bir şehir adı. Olimpiyatların turistik belde haline getirdiği bir başka bölge. Yakın zamanda Kış Olimpiyatlarının düzenlendiği Güney Kore’nin dağlık bölgesi Pyeong-Chang, şimdi turistleri bekliyor. Küçük bir yer olmasına karşın, oteller turistlere yetecek kapasitede. Kış sporu sevenler için güzel bir destinasyon.

NEVIS

Coğrafya meraklıları burayı Saint Kitts & Nevis olarak bilirler. Karayiplerde ikiz ada gibiler ama nedense St. Kitts daha ünlü, daha turistik. Bu yıl, Nevis de bir potansiyel yakalamış gibi görünüyor. Beyaz kumlu sahilleri, palmiye ağaçlarıyla tam bir huzur mekanı. Tepe tırmanışları yapabilir, gizli güzellikleri keşfedebilirsiniz.

SIRBİSTAN

Eski Yugoslav cumhuriyetlerinden. Sadece Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ülkesi olmakla kal-
mıyor, Tara Ulusal Parkı’yla doğasever-lerin uğrak yeri olarak bütün dünyaca tanınıyor. Ahududu tatmadan ülkeden ayrılmayın. Bütün dünyada satılan ahududuların yüzde 95’i Sırbistan orijinli. Saatleri de ünlü. İsviçre’den onlarca yıl önce saat işine başlamışlar.

ALEVRİGEL
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir