Yumurta Alırken Dikkat Edilecekler

Yumurta Alırken Dikkat Edilecekler

Yumurta alırken nelere dikkat etmelisin?

Marketten hangi yumurtayı alacağına karar vermeden önce bilmen gerekenler var. işte yumurta etiketlerinin sana söyledikleri:

yumurta alirken

kahverengi yumurta

Bunlar sana daha sağlıklı mı görünüyor? işte gerçek:

Beyaz ve kahverengi yumurta arasında hiçbir fark yok. Dolayısıyla bunların farklı bir cins tavuktan elde edildiğini ya da besin değerinin daha fazla olduğunu düşünmen için bir neden de yok. Lezzet olarak da beyaz yumurta ile aynı.

Kafessiz (cage-free)

Yumurtanın bu şekilde sınıflandırılması, elde edildiği tavukların kafeste tutulmadığını gösterir. Fakat tavukların dışarıda dolaştığının garantisini istiyorsan, aynı zamanda sertifikalı organik olmasına dikkat etmelisin.

L (büyük boy)

L harfi, aldığın paketteki yumurtanın iri olduğunu gösterir. S harfini gördüğün paketlerdeki yumurtalar ise küçüktür, iri yumurtalar genellikle daha olgun tavuklardan elde edilirken, küçükler çoğu kez genç tavuklardan elde edilir.

Köy yumurtası (serbest gezen tavuk yumurtası)

Bunları daha çok yerel pazarlarda görürsün. Bulduğun zaman kaçırmamanı tavsiye ederiz.

Yiyebileceğin en lezzetli yumurta budur, tabii gerçek köy yumurtası olduğuna eminsen.

Omega-3 takviyeli

Tavukların yemine Omega-3 eklendiği anlamına gelir. Elde edilen yumurtalarda bu yağ asitleri bakımından üç, beş kat daha zengin olur. Özellikle fazla balık yemiyorsan, senin için iyi bir seçenek olabilir.

Organik

Organik sertifikalı yumurtaların elde edildiği tavuklar, dışarıda belirli bir alanda dolaşır ve antibiyotik içermeyen, yüzde 100 organik yemle beslenir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.