Yumurtalarımı Dondurmayı Düşünüyorum Bunun İçin Bilmem Gerekenler Neler?

Yumurtalarımı Dondurmayı Düşünüyorum Bunun İçin Bilmem Gerekenler Neler?

YUMURTALARIMI DONDURMAYI DÜŞÜNÜYORUM. BUNUN İÇİN BİLMEM GEREKENLER NELER?

Amerika Üreme Sağlığı Topluluğu (ASRM), yumurta dondurma işlemini farklı gruplardaki kadınlar için öneriyor. Bunlardan biri, kemoterapi nedeniyle üreme kapasitesi zarar görecek kadınlar; diğer bir grup ise partneri olmadığı için yumurtalarını saklamak isteyenler. Partneri olanlar içinse yumurta yerine embriyo dondurmak öneriliyor. (Yurt dışında isteğe bağlı yumurta dondurma işlemi yapılabiliyor.) Ancak, ASRM’ye göre sadece çocuk sahibi olma yaşını ertelemek amacıyla yumurta dondurmayı önermek için yeterli veri yok. Dondurulmuş yumurtalarla hamilelik şansı, işlem genç yaşlarda yapılmışsa daha fazla oluyor (20’li ve erken 30’lu yaşlar).

Ancak bu durumda bile hamilelik garanti edilemiyor. Avrupa’da 30 yaş altı kadınların dondurulmuş yumurtalarıyla yapılan çalışmalarda, gebelik oranlarının yüzde 36 ila 61 arasında değiştiği görülmüş. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre ise, 30’lu yaşlarda 15 dondurulmuş yumurtası olan bir kadının, kendi yumurtalarıyla hamile kalma şansı yüzde 30. Yumurta dondurma işlemi, bir anlamda yaşla beraber ilerleyen biyolojik saate engel olmak anlamına geliyor. Fakat her zaman mükemmel bir çözüm olmayabilir.

Maliyet ve başarı şansını da düşünmek gerek. Bu işlemi yaptırmaya karar verirsen, farklı etaplar için birçok kez doktora gidip gelmen gerekecek. Bütün bunları göz önüne alıp doktorunla görüştükten sonra kararını verebilirsin.

OP. DR. HETÜL GÖRGEN

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir