Zayıflama Yöntemleri

Zayıflama Yöntemleri

ZAYIFLAMAYA HER YÖNÜYLE BAKABİLMEK!

Sağlıklı Yaşam Koçu/Eğitimci ve Yazar

FIRAT ÇAKIR

Günümüz dünyasında birçok kişi gerek yoğun iş temposu gerekse düzensiz beslenme ile istem dışı kilo alıyor. Alman bu kilolar beraberinde çeşitli hastalıkları ve sakatiıkları da getiriyor. Zaman sıkıntısı nedeniyle hızlı kilo vermek isteyen yüzlerce insanımız hastalıklar ya da ölümlerle yüz yüze. Her sene yazın gelmesiyle birlikte giyilen kıyafetlerin incelip kısalması kışın alman kiloları göz önüne serer. Kimisi beslenme ve diyet uzmanları eşliğinde kilo verirken kimisi spor eğitmenlerinden destek alıyor. Kimi cerrahi müdahaleleri seçerken kimisi otlar, haplar ya da çaylar yardımı ile zayıflamayı tercih ediyor. Bazıları da yaşam koçları veya beyin kontrolü ile zayıflatan kişileri tercih ediyor.

Zayıflama Yöntemleri

Zayıflamak için çok yöntem var

Mutlaka uygulanan tüm yolların kişilere faydası olabildiği gibi kimi sistemlerin bazı kişilerde fayda etmediğini de görebiliyoruz.

Bir beslenme ve diyet uzmanı sadece kendi uzmanlık alanı olan beslenmeyi düzenleyerek ya da farklı beslenme programları ile şok etkileri yaratarak kişilere kilo verdirir. Kilo verme döneminde yürüyüşler ya da benzer egzersizlerin yapılması ile de kişinin kilo verişi desteklenir. Bir fitness eğitmeni danışanını zayıflatırken elbette uzmanlık alanı olan sporu öne çıkararak olabildiğince spor ağırlıklı bir programla beraber almış olduğu eğitim ya da kişisel bilgisi kadar beslenme sistemini de düzelterek kişinin kilo vermesine yardımcı oluyor. Cerrahi müdahalelerle verilen kilolar ise belli bir sınırda kalmak zorunda. Dolayısı ile bu sistemle kilo vermek değil; ancak belli bölgelerde var olan fazlalıklar ortadan kaldırılabilir. Mide küçültme, balon takma ve benzeri operasyonlarla iyi sonuçlar almıyor; ancak bu müdahalelerden çekinen kişi sayısı yaptıranlara oranla oldukça fazla.

Kendi öğretilerimle yarattığım sistem

Ben daha farklı bir sistemle çalışıyorum. Dünyada uyguladığım sistemi başka bililerinin yaptığı söylenemez. Gerek sağlıklı yaşam koçu, gerek NLP (Nöro Linguisüc Programming) uzmanı olmam ve bununla beraber fitness trainer ve sporcu beslenmesi konusunda uzman olmam beni çok daha farklı bir çalışma sistemine taşıdı. Tamamen kendi öğretilerimden oluşturduğum bu sistemde; kişilerin fiziksel, mental ve ruhsal sağlığını ele alarak onların hangi noktada sorun yaşadığına bakıyor ve bu sorunları ortadan kaldırarak kilo vermesini sağlıyorum. Bir insanın sadece beslenme sistemi düzeltilerek kilo vermesi belli oranda sağlanabilir. Ancak ilerleyen yaşı nedeniyle yavaşlayan metabolizması, yağ hücrelerindeki azalma ve her yıl artan kas kayıpları kilo almasını her geçen yıl biraz daha arttırır. Beslenmeye dayalı sistem sadece alman kalorinin düşürülmesi ile sağlanıyor.

Yıllar ilerledikçe bazal metabolizma hızının düşüyor olması kişilerin çok daha az yemek yemesine neden olur. Tabii ki, bir de yenilen yemeğin önüne geçemeyenler var. Geçmişte yaşamış olduğu yokluk, kendisine uygulanan yasaklar, sağlık nedeniyle uzak durulmak zorunda kalman besinler sorunlar ortadan kalktıktan sonra kişilerin bu konuda sınır tanımadan ya da kendine engel olamadan yemesine neden olur.

Önemli olan neden kilo vermek istediğini bilmek!

Ben yapmış olduğu tüm çalışmalarda kişi neden kilo vermek istiyor önce bunu öğreniyorum. Önemli olan kilo vermek değil, neden kilo vermek istediğini bilmek. Eğer kişi kilo vermeye güzellik, ne giysem yakışacak, herkes bana bakacak, eşim ya da sevgilimin gözü dışarıda olmayacak gibi anlamlar yüklemiş ve kilo verdikten sonra bu istedikleri gerçekleşmemişse o zaman kilo vermiş olması onu mutlu etmez. Aksine daha fazla mutsuz olmasına neden olur. Böyle bir durumda kilo vermenin onun için önemi ortadan kalktığı için kısa zamanda eski kilosundan daha fazla bir duruma geri gelir.

Ben danışanlarım kilo verdiklerinde ne görecekler, ne duyacaklar daha ilk seansta belirliyorum. Onların istedikleri kilo vermek mi? Yoksa kilo vermeye bağlı olarak başka arzular mı? Bunu öğrenmeden birine yardımcı olamazsınız. Istemek=ne istediğini bilmek? Bu çok önemli bir somdur. Ayrıca danışanımı kilo verme serüveninde ne mutlu edecek, onu bu yolda eneıjik tutacak şey nedir? Arada düşüşler yaşayacak olsa ayağa kaldıracak şey ne ya da neler olur bunları tespit ediyoruz. Daha en baştan önümüze çıkacak engelleri belirleyip bu engelleri aşmamıza yardımcı olacak materyalleri elimizde hazır bulunduruyoruz. Kilo verme yolculuğuna başlayıp bu yolculuğu henüz yeni başlamışken ya da biraz yol aldıktan sonra bırakanların sayısı finale ulaşanlardan çok daha fazladır. Bu yüzden ben tüm danışanlarımın güçlü ve zayıf yönlerini en başta öğrenerek yola çıkıyorum.

Fiziksel sağlığa bakıyorum!

Fiziksel sağlık kısmında kişilerin beslenme, egzersiz ve uyku sistemleri üzerine çalışıyorum. Düzenli beslenen, basit yollarla dahi olsa egzersiz yapan, kaliteli uyuyan bireyler olmalarını sağlıyorum. Bir insanın bu üç başlığın birden düzenli olmadığı bir durumda fiziksel sağlıklı olması düşünülemez. Beslenmede yaptığı yanlışları belirleyip birlikte hazırladığımız bir beslenme programını uyguladığında aldığı kalori, protein dengesi kurulmuş oluyor. Danışanlarımın bazal metabolizma hızlarını arttırmak aynı zamanda vücutta yaşanan kas kayıplarını önleyip daha fazla kas oranına sahip olacakları basit egzersizler yaptırıyorum. Unutmamak gerekir ki vücutta en fazla kaloriyi kaslar harcar.

Uyku düzeni önemli!

Sonrasında uyku düzenlerini ele alıyoruz. Gece kaç kere uyanıyor, neden uyanıyor? Uyandığında tuvalete gidiyor mu ya da yemek yiyor mu? Bu uyanışlar doğal mı yoksa korkarak ya da terleyerek mi oluyor? Gece kaçta uyuyor sabah kaçta uyanıyor? Bunların hepsi uyku sistemi için önemli noktalar. Danışanlarını rahat ve kaliteli bir uyku uyuyamadıklarında uyku merkezi hipotalamus yapması gereken; açlık tokluk tedavisi, vücut ısısı tedavisi, kaslarda oluşan deformasyon tedavisi, hormonal tedaviler ve psikolojik tedavileri yapamaz. Bu tedavilerin yapılmaması gece salgılanan birçok hormonun salgılanmasını engeller ve kişinin hormonal dengesi bozulur. Kaslar tedavi edilirken salgılanan büyüme hormonu salgılanmadığı için kas gelişimi de yağ yakışı da olamaz. Uyku yaşam eneğimizdir ve gereken önemin gösterilmesi gerekiyor. Bir insanın gün içinde yaşamış olduğu can sıkıntıları, moral bozuklukları gibi konular genelde kaliteli uyuyamamaktan kaynaklanıyor. Gece kaliteli uyuyamamaksa gün içinde yaşanan sıkıntılardan kaynaklı. Kişinin ya uykusunu ya da gün içinde yaşadıklarını düzeltirseniz diğer kışını kendiliğinden düzeliyor. Bu yüzden ben fiziksel sağlık kısmında uykuya, beslenme ve egzersize verdiğim önemin en az üç kaü önem veriyorum.

Mental sağlık, apayrı bir konu!

Kişinin düşüncelerinin güzel olmaması hayatının tamamının güzel olmamasıdır diyebiliriz. İnsan ne düşünüyorsa odur. Kilo verme ile ilgili çocukluktan ya da sonradan öğrendiği yanlış bilgiler, yanlış inanç sistemleri kişinin kilo verme yolunda en büyük engeller. Hayaümızın içerisinde birçok olayda olduğu gibi kilo verme, sağlıklı yaşam konusunda da onlarca düşmanımız vardır ve bizim hayatımızı alt üst etmeye yeterler. Kendince bir savunma mekanizması geliştirir ve bizim olası durumlarda zarar görmemizi engellemeye çalışır. Kilo vermeyi daha önce de denedin; ancak ne oldu başaramadın. Şimdi tekrar deneyeceksin; ama olmayacak. Deneyip bir daha mı üzeceksin kendini ya da annen, teyzen, kardeşlerin de kilolu senin genetik yapın bu, kilo veremezsin. Şimdi onu yeme, bunu içme, spor yap, zaten vaktin yok, bir de bu işlere zaman ayırmaya çalış… gibi birçok sabotör. Ayrıca çevreden alman birçok mesaj da kilo almayı ya da vermeyi zorlaştırır. Ben yaptığım tüm çalışmalarda kişilerin mental sağlığının düzelmesi yanlış inanç ve bilgilerinin sıfırlanması yönünde çalışmalar yapıyorum. Kişinin hayata, kilo vermeye, beslenme, spora ya da alışkanlıklarına olan bakış açısı değiştiğinde her şey değişir. Bazen kilo vermek ya da hayatında bir yere dokunmak için çok basit bir davranış değişikliği büyük dönüşümlere yol açar.

Ruhsal sağlığımız yerinde mi?

Ruhsal sağlık, kilo verme konusunda muüaka ele alınması gereken bir alandır. Stres, depresyon, psikolojik sorunları olan birinin neşeli, hayat dolu, eneıjisi yüksek, uyku sistemi kusursuz işleyen birisi olması imkansızdır. Bu tarz insanların muüaka stres ya da psikolojik sorunlara bağlı hormonal bozuklukları olur. En basit örnek olarak şunu verebiliriz: Vücudumuzda bir mutluluk hormonu bir de majör stres hormonu kortizol vardır. İnsanlar mutlu, neşeli, ruh sağlığı yerinde olduğunda, muüuluk hormonu yüksek seviyede olur; ancak bunun tam tersi durumlarda majör stres hormonu kortizol maksimum seviyede olacağı için vücut kilo almaya ve ödem yapmaya müsait olacaktır. Kortizol hormonu yüksek olduğu durumlarda vücut kendini yavaşlatır, hareket kabiliyetini azaltır, uyku halleri fazlalaşır, tüm organlar olması gerekenden yavaş çalışır. Bu durum bazal metabolizma hızının düşmesine, sinir ve sindirim sisteminin bozulmasına neden olur. Sürekli uyku halleri yaşayan kişi hayata ve tüm insanlara karşı davranış bozukluğu sergiler. Dolayısı ile bu durumda olan birinin hedefleri ya da geleceğe yönelik istek ve arzuları da azalır. Kilo vermek ya da sağlıklı yaşamak isteyen birinin ruhsal sağlığını düzeltmeden, kişinin düzenli ve sağlıklı kilo verip uzun yıllar verilen kiloda sabit kalınması sağlanamaz. Bunun için ben çalıştığım tüm danışanlarımın sağlıklı bir ruh yapısına sahip olabilmeleri için NLP teknikleri ile yeniden yapılandırma ve farklı bakış açıları çalışmaları yapıyorum. Ayrıca kendilerine ve yemek yemeye olan düşkünlükleri ile yanlış alışkanlıklarına karşı hayır diyebilme çalışması yapıyorum. Yapılan tüm bu çalışmalar kişinin sağlıklı yaşayabilmesine imkân tanıyor. Sadece bir tek alanı ele alarak verilen kiloların veya yapılan çalışmaların yeterli ve doğru olmadığını düşünüyorum.

İşitsel mi, görsel mi, dokunsal mı?

Bir danışan ile uyum yakalayabilmek için onu tanımak durumundasınız. Kişinin işitsel mi, görsel mi, dokunsal mı olduğunu bilmeden iletişim kurmak ya da uyum yakalamak mümkün değildir. Çalışmakta olduğunuz kişinin hazza yaklaşmacı motivasyona mı sahip yoksa acıdan uzaklaşmacı motivasyona mı sahip olduğunu bilmiyorsanız ne onunla uyum yakalayabilir ne iletişim kurabilir ne de motive edebilirsiniz.

Kişilik rengi ne?

Çalışmakta olduğunuz kişinin kişilik rengini bilmeden onu tanıyamaz ve çalışamazsınız. Sarı kişilik tipleri farklı, yeşil kişilik tipleri farklı, kırmızılar farklı, maviler farklıdır. Bir insanın kişilik tipini bilmeden, o özelliklere göre bir çalışma yapmadan hiç kimse ile gerçek iletişimi kurmuş, uyum yakalamış olamazsınız.

Bir danışanın benzerlikçi mi, farklılıkçı mı olduğunu bilmeden ona ne bir şey yaptırabilir ne de iletişim kurabilirsiniz. Günümüz dünyasında gerek danışmanlık gerekse kilo verme konularında hizmet veren birçok danışman bu konulardan habersiz. Ben ve şu an eğitimlerini tamamladığım sağlıklı yaşam koçu arkadaşlarım yazdığım sistemleri uygulayarak çalışmalar yapıyor. Çalışmakta olduğum ya da daha önce çalıştığım kişilerin tamamında neredeyse kimsenin çalışmadığı ya da bilmediği konular üzerinde çalışıyorum. Bir konu üzerine çalışarak kilo vermeye çalışmak başka bir şeydir, onlarca konu incelenerek yürütülen çalışmalardan elde edilen sonuçlar başka. Beni diğer uzmanlardan ayıran en büyük özellik yapmakta olduğum çalışma sistemi. Yazdığım altı adet kitapta da binlerce televizyon programı ya da yazdığım gazete dergilerde hep fiziksel, mental ve ruhsal sağlığın önemine dikkat çektim. Bir insanda başarılı sonuç almak istiyorsanız mutlaka bu üçlüye dikkat etmek durumundasınız.

Kilo verme yoluna girmiş ya da girmeyi düşünen tüm okuyucularımıza söyleyebileceklerim bundan ibaret. Eğer kilo veremiyorlarsa mutlaka denenmemiş bir yol vardır. Eğer o yol bulunmuş olsaydı zaten kilo vermiş olurlardı. Einstein’m çok güzel bir sözü vardır; “Her zaman aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliğin başka bir adıdır.”
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir