15 Günlük Zayıflama Programı

15 Günlük Zayıflama Programı

Zayıflama Programı

Enerjinizi dengelemek için şu 15 kurala uyun, 15 günde 1 beden küçülün!

‘Benim 2 kilo fazlam, 5 kilo fazlam var’ı unutun. İşte size 15 günde enerjinizi dengeleyebilecek, bedeninizi şekillendirebilecek ve 1 beden inceltebilecek 15 kural. Bu önerilerde hedef vücudun bağ dokusunu güçlendirmek, kolajen ve elastin liflerin üretimi için vücudu beslemek, gece hormon üretip doku tamirini sağlamaktır. Böylece vücudumuz ideal bedenine doğru küçülür.

Bu 15 kuralı 15 gün uygularsanız kesinlikle en az 1 beden incelirsiniz. Lütfen deneyin, yapılması zor bir şey değil. Şimdiden hepinizi tebrik ediyorum.

diyet

1. İLK GÜN AKŞAM: En önemli gün, bugün karar verdiniz. Bu gün öğlen yemeğini iyice yiyin, akşam çiğ salata, meyve ve hazmı zor olan kebap gibi yiyeceklerden uzak durun, pişmiş bir sebze veya çorba için. Saat 18den sonra bir şey yememeliyim diye düşünmek yerine, acaba ne kadar acıktım diye düşünün. Herhangi bir şey yemeden önce hafif yürüyüşler yapmaya çalışın. En son uyumadan önce bir bardak süt, ayran için veya 1 kâse yoğurt yiyin. Eczacınızdan probiyotik özellikli bir besin takviyesi isteyin ve ondan da 1 tane yutun.

2. SABAH KAHVALTISI EN GEÇ 08.00-08.30’DA OLMALI: Uyanınca önce 1 bardak oda ısısında su için ve acıkmak için hafif bir egzersiz yapın, sakın aç karnına uzun yürüyüşler veya ağır spor yapmayın. Öğlen yemeğini en geç 14.30da yemek zorunda olduğumuz için bundan yaklaşık 6 saat önce de sabah kahvaltı yapmalıyız.

3. KAHVALTIDA: Ekmek, hamur işi yiyecekleri azaltın, yerine kavrulmamış badem, fındık veya ceviz yiyin. Ekmek yiyecekseniz 1 dilim tam buğday veya tahıllı ekmek tercih edin. Kesinlikle mısır gevreği veya benzer bir şey yemeyin, bu tür yiyecekler sadece tok hissettirir ama beslemez.

4. KAHVALTIDA KEPEKLİ EKMEK SAKIN YEMEYİN: Kepek çocuklarda yasaktır, çünkü büyümek için çok önemli olan demir ve kalsiyumun bağırsaklardan emilimini engeller.

5. KAHVALTIDA NE İÇEBİLİRİZ: Kahvaltıda içecek olarak kahve, çay, taze sıkılmış meyve suyu, bitki çayı, süt, ayran içebilirsiniz.

6. ARADA ÇOK ÇAY KAHVE İÇMEYİN: Kahvaltıda yiyeceğiniz her şeyi yiyip sofradan kalkın. Bundan sonra öğlen yemeğine kadar başka hiçbir şey yemeyin, su içebilirsiniz, çok fazla çay, kahve de içmeyin. Çok çay ve kahve su içme isteğini azaltır ve vücutta kendilerinin 3 katı kadar su tutulmasına neden olur. Bu nedenle günde 2-3’ten fazla içmeyin.

7. ARA ÖĞÜN: Kesinlikle yapmayın. Yediğiniz bir öğünün sindirimi yaklaşık 4-6 saat sürmektedir. Daha sonra incebağırsaklarımızda emilim için bekler, bu süreçte yediğimiz ve sindirim enzimleri ile karışmış olan besinler incebağırsakta bulunan yararlı bakteriler (probiyotikler) tarafından yaklaşık 5-6 saatte, hatta bazen 10 saati bile geçen sürelerde çürütülmekte ve emilime hazır hale getirilmektedir. Bu yüzden, ilk 6 saatten önce bir başka yiyecek maddesini çiğneyerek yutarsak, sindirim sistemi resetlenerek sil baştan çalışır. Böylece ilk yediğimiz yiyecekler tam olarak sindirilemediği için hem daha erken acıkırız, hem de gece iştahımız bir türlü kapanmaz.

8. ÖĞLE YEMEĞİNDE: Bütün vücudumuzu saran ve bize şekil veren bağ dokumuzu güçlendirmek, kolajen ve elastin fibrilleri üretmek için mutlaka yiyecekler ile proteinleri, esansiyel yağları, vitaminleri ve mineralleri sindirerek vücuda almamız gerekir. Bu nedenle vücudun bu zor sindirilenleri sindirebilmesi için ona kolay sindirilip hemen şekere dönebilen ekmek, makarna ve pilavı vermememiz gerekir. Bu nedenle öğlen mutlaka etli ama yanında sebze de olan bir veya birkaç yemeği yanında ekmek, makarna, pilav olmadan yine çiğ badem fındık veya cevizle yemeliyiz. Bu yemekler etli sebze yemekleri olabildiği gibi köfte, piyaz, salata gibi et ve salatada olabilir.

9. İÇECEKLER: Öğle yemeğinde ayran, yoğurt, taze sıkılmış meyve suları serbest, ama öğün aralarında mümkünse su içiniz. Nadiren çay kahve de olabilir.

10. İÇECEKLERDE ŞEKER KULANIMI: Asitli ve gazlı içeceklerden uzak durmalıyız. Çay ve kahve içerken de şeker kullanmamalıyız. Fakat şekersiz içemiyorsak ve çok az çay kahve tüketiyorsak o zaman tatlandırıcı yerine şeker kullanabiliriz. Fakat bu 15 günlük sürede ilk 2-3 gün müsaade var ve bu 2-3 günde yavaş yavaş şeker miktarını azaltacağız. Önce yarıya indirelim, sonra çeyreğe, bir de bakmışsınız, birkaç gün içinde şeker isteği sonlanmış. Ekmek yerine yediğimiz çiğ badem, fındık, ceviz ve akşam içtiğimiz probiyotik ilaç şeker isteğimizi azaltır.

11. TATLANDIRICI KULLANMAYIN: Vücudun tatlı isteği aslında enerji isteğidir. Enerji vücudun parasıdır. Bizim yaşamımızı devam ettirmek için nasıl paraya ihtiyacımız varsa, vücudun da enerjiye ih-tiyâcı vardır. Şeker vücudun parasıdır. Tatlandırıcı da sahte paradır. Vücuda şeker yerine tatlandırıcı verirseniz ona sahte para vermiş olursunuz ve onun şeker ihtiyacını körüklersiniz. Bu nedenle hem yan etkileri hem de şeker yerine vücut tarafından kullanılamadığı için, tatlandırıcı kullanmayın.

12. ÖĞLEN YEMEĞİNİ EN GEÇ 14.00-14:30 ARASI YEMİŞ OLUN: Öğlen yemeğinde yediğiniz etlerin sindirimi için en az 6 saate ihtiyaç vardır. Vücudumuz bağ dokusunu düzeltirken ve bedenini sıkılaştırırken proteinlere, yağlara ihtiyaç duyar. Gece saat 23.00 ile 02.00 saatleri arasında bağ dokusunun yenilenmesi ve bedenin sıkılaşması işlemi yapacağı için yemekleri bu saatlerden en az 10 saat öncesinde yemiş olmanız gerekir. Bu nedenle öğle yemeğinin en geç 14.00- 14.30da yenmesi gerekir. Sindirim sisteminin resetlenmemesi için de yaklaşık 6 saat boyunca bir şey yenmemesi lazım. Eğer bu kurallara uyarsak, gece bağ dokumuz tamir olur ve biz ideal bedenimize doğru dönmeye başlarız.

13. AKŞAM YEMEĞİNDEN ÖNCE MUTLAKA YÜRÜYÜŞ YAPIN VEYA HAREKET EDİN: Vücudumuzun gece bağ dokusunu tamir etmesi için gerekli olan proteinleri ve yağları gündüz yediğimiz kahvaltı ve öğle yemeğindeki yiyeceklerden aldık. Şimdi önemli olan, bu gıdaların sindiriminin sağlanmasıdır. Hastanelerde hastaların koridorda yürümesindeki tek amaç, sindirim sistemlerinin çalışması içindir. Akşam yapacağımız spor veya yürüyüşlerde de bizim için önemli olan sindirim sisteminin tekrar çalışıp gündüz yediğimiz yemeklerin sindiriminin tamamlanmasıdır. Böylece hem gece daha az acıkırız hem de sindirimi en zor olan protein ve yağların daha iyi sindirilmesini sağlarız. Gece yaptığımız spor ve yürüyüşler kalori harcamak için değil, sindirim sisteminin tekrar uyarılması için olmalıdır. Bu nedenle, istenen yaklaşık 20 dakika yavaş tempoda yürüyüş veya bisiklet hareketi olabilir. Bunu eğer imkân varsa aralıklarla 2 defa yapalım.

14. AKŞAM YEMEĞİ: Günün son öğününü illa en geç saat 18.00de yapmak zorunda değiliz. Burada önemli olan öncelikle gündüz yemeklerin iyice sindirilmesi sonrasında ne kadar acıktıysak o kadar, yani sadece açlığımızı yatıştırmak üzere yenilebilecek hazmı kolay bir yemeği tercih etmektir. Bu nedenle akşam SALATA, MEYVE, ÇEREZ ve SIRF ET YEMEĞİNİ tercih etmeyin. Bu tür yiyeceklerin sindirimi çok zordur ve midede çok uzun süre kalırlar. Gece tercih edeceğiniz yemekler genelde pişmiş sebze yemekleri veya çorba, ya da yoğurt gibi yiyecekler olmalı, Bunları da sadece açlığınızı giderecek kadar ve iyice acıkınca, saat çok geç olsa da yiyebiliriz. Eğer hiç acıkmadıysak yemeyebiliriz de.

15. AKŞAM YATMADAN ÖNCE 5 DAKİKA ZIPLAYIN: Gece saat 23.00-02.00 arasında hormon üretilip doku tamiri yapılacağı için, eğer yatmadan önce 5 dakika zıplarsak, gece vücudumuzun sallanan bölümlerinde kolaj en oluşup bu bölgeleri sıkılaştırır. Biz zıplayarak bir şekilde ona hedef göstermiş oluruz. Vücudumuz gevşeklikten hoşlanmaz, gevşek olan bölgeleri kolajen ve elastin fibril oluşturarak sıkılaştırır. Eğer bunu oluşturacak malzemesi yoksa, içini şekerden beyaz yağ oluşturarak doldurur. Zaten şişmanlamamızın da esas nedeni budur.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir