-2+1 Formülünü Hergün Uygula

-2+1 Formülünü Hergün Uygula

– Böyle bir formül bilmiyorum desem ayıp mı olur?

– İki tatlı söz ve bir güzel bakış. Sabah ve akşam.

– İlaç formülüne benziyor. Aç-tok fark eder mi?

– Fark etmez. İstiyorsan ilaç formülü diyebilirsin. Mutluluk ilacı.

– İki tatlı sözü anladım da güzel bakış ne oluyor?

– Sıradan dümdüz bir bakış değil, sevgi ve iltifat dolu, hafif çapkınca farklı bir bakış.

– Tav bakışı yani.

– Kadınlar güzel söze de hemen tav olurlar. Güzel söze, bir de güzel bir bakış eklenirse, formül tamam olur.

İki tatlı söz

– Söylemek kolay da, yapmak o kadar kolay değil. Her gün ona söyleyecek iki tatlı sözü nerden bulacağım peki?

– Kendin üretebilirsin, şiir, şarkı sözleri gibi hazır tatlılardan faydalanabilirsin, başkasına ait güzel bir sözü ezberleyebilirsin. Sen yeter ki söylediğini onun gözlerine bakarak, içinden gelerek söyle. Zor bir şey değil. Her gün şiir oku demiyorum tabii. Eşinin hoşuna giden güzel bir hitap cümlesi bile onun için iltifattır. “Seni seviyorum…” sözü kadın için en tadı sözdür. “Bu gün çok güzel görünüyorsun…” gibi sıradan görünen ama tesiri büyük iltifat cümleleri de olur. Mesela, bir adam karısına “nane şekerim” diye seslenirmiş. “Senin sesini duyunca, nane şekeri yemişim gibi içim ferahlıyor.” dermiş.

– Güzelmiş.

– Her erkek, şairin “Seni düşünürken bir çakıl taşı ısınır içimde…” mısrası gibi bir cümle kuramaz belki; ama en azından kuranlardan faydalanabilir.

– Evliliğimizin ilk yıllarında Şirin için şiir yazardım, çok mutlu olurdu.

– Kadınlar şiirleri severler. Hele yalnız kendisi için yazılmışsa tabii ki çok hoşuna gider; ama sevgiyi güzel anlatan şiirlerden ezberleyip okusan yine çok hoşuna gider. Onu kırdığın zaman barışmak için özür babında şiir okuyabilirsin. Veya üzüldüğünde onu mutlu etmek için.

– Eminim, çok hoşuna gider.

– Kendi aranızda şifreli sözleriniz olsun. Çocuklarınızın yanında söyleseniz de onların anlamayacağı, sevginizi anlatan bir kelime bile olabilir.

Güzel bir aşk şarkınız olsun. Birlikte dinlemekten hoşlandığınız. Bunlar küçük gibi görünen şeyler; ama manası ve faydası büyüktür. Güzel sözler, kadınların sevgi deposunun yakıtıdır.

“Demişler gelenler bizden evvel:

Kulak âşık olurmuş gözden evvel…”

Sevgiyi besleyen, yaşatan, kulaktan kalbe giden güzel sözlerdir.

– 2+1 kalbi besler diyorsunuz.

– Evet. Mevzuyu küçük bir hikâye ile bitirelim:

Adam evine körkütük sarhoş geliyor. Eşyalara çarpıyor, ortalığı dağıtıyor, bütün bunların üstüne bir de kusuyor. Karısı adamın üstünü başını değiştiriyor, yatırıyor. Sonra gülümseyerek ortalığı topluyor. Çocuklar annelerinin hâline şaşırıyorlar. Çünkü böyle hâllerde annesi ağlayarak, söylenerek ortalığı toplarken o akşam pek mutlu bir yüzle topluyor. Çocukları:

“Anne, ne oldu?” diye soruyorlar.

Kadın mutlu mutlu sırıtarak anlatıyor:

“Ben babanızın kıyafetlerini değiştirirken, beni yabancı bir kadın sandı. ‘Gidin! Bana elinizi sürmeyin, benim evde karım var, hem de çok güzel bir kadın!’ dedi…”

Sarhoş adamın iltifatı bile, kadın için çok değerli oluyor. Bir de aklı başında bir şekilde, eşine tatlı bir bakışla yapılacak iltifat, kadın için erkeğin tahmin edemeyeceği kadar çok değerlidir.

– Sihirli bir formüle benziyor. Denemek lazım.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir