21 Günde Kilolara Veda

21 Günde Kilolara Veda

Kilo alıp verme sorunlarının geneline bakıldığında ortaya çıkan en büyük problem, diyet listelerinin sadece belli süre yapılması ve sonra bırakılmasıdır. Oysa ki bunu bir liste olarak görmeyip bir ömür boyu yaşam alışkanlığı olarak sürdürürseniz, işte o zaman gerçekten sağlıklı olursunuz. Alışkanlık kazanmak için ise ihtiyacınız olan şey 21 gün ve birtakım kurallar.

Diyet listeleri, porsiyon kontrolü, yediklerine dikkat etme, detoks gibi pek çok yöntemi deneyip bir türlü kilonuzu sabideyemiyor musunuz? O zaman belki de yaşam alışkanlıklarınızı değiştirmenin vakti gelmiştir. Özlem Kunduracı ve Burçak Avcı, sizden sadece 21 gün istiyorlar. 21 gün boyunca bu iki yaşam koçunun söylediklerine harfiyen uyduğunuz takdirde gerçekten sağlıklı bir hayata adım atacağınızı belirtiyorlar. 7/24 gözlerini üzerinizde hissedeceğiniz Burçak ve Özlem, bu sürenin sonunda mutlaka kilo verildiğini de belirtiyor.

21 GÜNLÜK PROGRAMDA NELER OLUYOR?

Gruba katılan herkese öncelikle bir tartı hediye ediliyor. Gruptakilerin yarısıyla Burçak Avcı, diğer yarısıyla da Özlem Kunduracı ilgileniyor. Katılımcılar her sabah tartıda çıkan kilolarının fotoğrafını Burçak veya Özlem’e gönderiyor. Aynı şekilde yaptıkları 60 dakikalık yürüyüşün bilgisi de telefonla iletiliyor. 2,5 litrelik su içilmesi zorunlu. Asitli içeceklerin tüketilmesi ise yasak. Üç bardak bitki çayı tavsiye ediliyor. Granül kahve gibi işlenmiş içecekler de içilmeyecekler listesinde yer alıyor. Akşam 19.00’dan sonra yemek yenilmesi yine yasaklar listesinde. İlk hafta için alışveriş listesi de veriliyor.

Yani markete gittiğinizde aldığınız zeytinyağının özelliğini bilerek almanız önem taşıyor. Alışveriş listesindeki tüm gıdaları fotoğraflarıyla birlikte gönderiyorlar ki kafalarda hiçbir soru işareti kalmasın.

21-gunde-kilo-verme

21 GÜNÜN ÖNEMİ

21 gün kuralı, yeni bir alışkanlığı yerleştirmek için 21 gün boyunca hiç ara vermeden aynı düzende tekrar etme kuralı. Zihnin yeni durumu kabul etme ve eskiyi unutma süresi 21 gün olarak kabul ediliyor.

İnsan gerçekten alışkanlıklarından 21 günde mi kurtuluyor?

21 gün boyunca tekrar ettiğimiz bu yeni alışkanlığı bırakmazsak zamanla ihtiyaç haline geliyor.

B021 NEDİR?

B021 ismini, Burçak Avcı ve Özlem Kunduracı’nın baş harfleri ile hafifletecekleri gün sayısından alıyor. B021’in kurucularından Burçak Avcı, “21 günde öğrenilen kodlamalar sayesinde sağlıklı bir hayata başlangıç yapıyorsunuz. Sonrasında da bu alışkanlıkları sürdürülebilir hale getirmek hedefleniyor, tüm bu sürecin bonusu da kilo kaybı oluyor” diye anlatıyor. Özlem Kunduracı ise “Programda amacımız sağlıklı yaşam disiplinini verebilmek.

Sadece diyet menüsü vererek kişileri kendi haline bırakmak yerine, çözümü birlikte bulmaya çalışıyoruz. Bu sürecin her anında katılımcıların yanında oluyoruz” diyerek anlatıyor.

EN ÖNEMLİ KURAL HAREKET ETMEK!

B021 programı kapsamında katılımcılara belli başlıklar altında alışkanlıklar kazandırılıyor. Bu başlıklardan en önemlisi hareket etmek. Hayatları boyunca sürdürülebilecek, kalp dolaşımını ve metabolizmayı hızlandıracak en ideal yöntem olan yürüyüş önerisinde bulunuluyor. 21 gün boyunca katılımcılar her gün bir saat yürüyüş yapıyor ve yaptığı sporu her gün B021 ile paylaşıyor.

Cep telefonlarına yüklenen çeşidi aplikasyonlar aracılığıyla katılımcı her gün yürüyüşünü yaptığının belgesini B021’le paylaşmak zorunda.

BESLENMENİN ALTIN KURALLARI

• Duyguların yoğunken yemek yeme.

• Şalteri indir! Yaşam savaşını yemeğinden ayır.

• Yemek yemeye başlamadan önce üç kez derin nefes al.

• Yavaş! Her lokmayı 20 kez çiğne.

• Ağzında yemek varken konuşma.

• Akşam I9:00’dan sonra yemek yemeyi kes.

• Doymakla dolmuş olmak arasındaki farkı iyi tanımla.

BESLENME KONUSUNDA EN SIK YAPILAN YANLIŞLAR

“Doymakta dolmuş olmak arasındaki farkı anlamaya çalışmıyoruz. Her diyete başladığımız gün, diyet bitince neler yiyeceğimizi hayal ediyoruz. 0 zaman da ne oluyor? Diyet bitiyor ve hadi sil baştan! Bu mantıkla başlanan diyete hiç başlamayın! Sık kilo alıp vermek vücut mekanizmasını alt üst ediyor. Akşam geç saatlerde yiyoruz ya da tek tip beslenerek kilo verileceğine inanıyoruz. Özerinde diyet, form, light, fit vb yazan ürünlerin kilo aldırmayacağını düşünerek fazlaca tüketiyoruz. Paketlerin etiketlerini, içeriklerini okumadan satın alıyoruz. Kızgın, mutsuz ve tekrar tekrar yemek isteğiyle yaşayan bir dolu insan. Ve hareket etmiyoruz. Ve hayır diyemiyoruz. ‘Bir dilim doğumgünü pastası yer misin?’ sorusunun tek bir cevabı var: HAYIR TEŞEKKÜRLER!”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir