5 Adımda Güneş Sonrası Oluşan Lekelere Veda

5 Adımda Güneş Sonrası Oluşan Lekelere Veda

Dermatolog Dr. Colette Haydon, güneş sonrası oluşan lekelere karşı yapılması gerekenlerle ilgili sorularımızı cevapladı.

1-  Güneş nedeniyle oluşan lekelerden nasıl kurtulabiliriz?

Leke, melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi sonucu oluşur. Tedavide hem olan lekelerin görünümünü azaltmak, hem deyeni oluşacak lekeleri ve bunların cilt yüzeyine doğru ilerlemesini engellemek için önerim şu: Cilde hücresel seviyede etki ederek melanin üretimini azaltan meyan kökü özü, yaban mersini çekirdeği ve meyve asitleri ile de lekeli tabakanın atılımını sağlayan serumların kullanılması.

REN Resurfacing AHA Concentrate serum, 220 TL; eczanelerde.

gunes sonrasi lekeler

2- Cildin aydınlık ve canlı bir görünüme kavuşması için neler yapabiliriz?

Cildimizdeki ölü deri tabakası donuk ve mat görünümün en büyük sebebidir. Düzenli olarak doğal meyve asitleri ve enzimleri içeren peeling uygulayarak ilk olarak ölü deriler arasındaki yapışkan dokunun yumuşatılması, sonrasında da hücresel seviyede atılımı sağlanır. Ürünün içeriğinde kehribar gibi cilt yüzeyini çizmeyen antioksidan mikro tanecikler bulunmasına özen gösterin.

REN Glycolactic Radiance Renevval maske, 180 TL; eczanelerde.

3- Retinolün cilt bakımında yeri nedir?

Cildinizin tahriş olmaması ve lekelerin derinleşmemesi için sentetik retinol içeren ürünlerden kaçınılmadır. Bitkilerden elde edilen retinoid içeren ürünler, yüzde 100 doğal retinol performansı göstererek, hücre onarımını destekler, cildi sıkılaştıran proteinlerin sentezini tetikler ve hücre ömrünü uzatır.

REN Bio Retinoid Anti-Ageing Concentrate serum, 320 TL; eczanelerde.

4- Düzenli serum kullanmak leke oluşumunu engeller mi?

Leke giderici C vitamini içerikli serumlar düzenli olarak temiz cilde uygulandığında güneş, akne ve sivilce lekelerinin azaltılmasına destek olur. Aynı zamanda leke tedavisi sırasında kullanılan diğer ürünlerdeki içeriklerin epidermisin alt katmanlarına ulaşmasında taşıyıcı görevi görür. Buna ek olarak yeni lekelerin oluşumunu engelleyen, Çin Ginseng’i içeren serumlar tedavinin etkinliğini artırır.

REN Radiance Perfection serum, 250 TL; eczanelerde.

5- Asitlerin leke tedavisinde yararları nelerdir?

Leke yüzeyde görünür ama tabaka tabaka derinin alt katmanlarına kadar iner. Tümüyle gidermenin en etkili yolu, cildi soyarak bu lekeli ve hasarlı tabakayı atmaktır. Doğal meyve asitleriyle formüle edilmiş soyucu özellikli peeling maskeleri, lekeli ve mat cilt yüzeyindeki ölü derilerin atılımını sağlar, bu doğrultuda da cilt yenilenmiş, canlı ve enerjik bir görünüm kazanır. Burada en dikkat edilmesi gereken nokta ise, maskenin soyulan tabakanın onarımını sağlayan Omega 3 ve 7 aktiflerini içermesidir.

REN Micro Polish Cleanser temizleyici, 180 TL; eczanelerde.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.