Alkali Beslenmek için Yemek Tarifleri

Alkali Beslenmek için Yemek Tarifleri

Sağlıklı bir yaşam için alkali ve asit oluşturan gıdalar arasında bir denge kurulması gerekiyor. Ağırlıklı olarak canlı/çiğ beslenme bu dengenin sağlanmasında önemli bir yer tutuvor. İşte lezzetten ödün vermeden hazırlayabileceğiniz protein, enzim, vitamin ve mineral deposu canlı tabaklar.

Canlı-çiğ ve alkali beslenme son yılların sağlıklı yaşam trendleri arasında yer alıyor. Sağlık turizmine odaklanmış olan Bodrum Sianji Wellbeing Resort da detoks, spa, spor aktivitelerinin yanı sıra canlı ve alkali menülerle müşterilerine hizmet veriyor.

Raw food yani canlı-çiğ besinlerin herhangi bir ısıl ve kimyasal işlem görmediği için besin değeri açısından zengin ve hücrelerimizi en iyi besleyen besinler olduğunu söyleyen Sağlık Eğitmeni-Raw Food ve Detoks Danışmanı Çisem Çakır, şu bilgileri veriyor: “Canlı besinler en doğal halde ve konsantre bir biçimde enzim, vitamin, mineral ve aminoasit içeriyor. Doğru ve iyi bir emilim ile sindirim sağlıyorlar. Bio-elekrik ve yaşam enerjisi açısından çok zenginler. Birçok fitokimyasal içeriyorlar. Alkali olmasının yanında oksijen ve antioksidan açısından zenginler, serbest radikallerden tam koruma sağlıyorlar.”

PİŞİRMENİN ETKİLERİ

Pişirme işlemi birçok yiyeceği damağımıza uygun hale getirse de besin değerlerini düşürüyor hatta zararlı hale getiriyor. Suda haşlama sırasında vitamin ve mineraller suya geçmeye başlıyor. Izgara, kızartma, mikrodalga birçok mineral ile vitamini yok etmesinin yanı sıra hücreler için zararlı hale dönüştürüyor. Gıdalar piştiğinde enzimler tamamen yok oluyor, protein yapısı bozuluyor, oksijen kayboluyor. Sürekli çiğ beslenmenin kolay olmadığını, balık, et gibi ihtiyacımız olan bazı gıdaları pişirmek zorunda olduğumuzu vurgulayan Çisem Çakır, danışanlarına 80-20 kuralını önerdiğini anlatıyor: “Yüzde 80 alkali, yüzde 20 asidik gıdalardan oluşan bir diyet vücudun kendi alkali-asidik rezervlerini dengeli bir şekilde desteklemesini sağlıyor. Vücudumuz genel olarak alkalidir. Sağlıklı bir insanın kanının pH değeri 7,35-7,45 arası değişiyor. Dolayısı ile alkali rezervlerimizin vücutta doğru dengede olması sağlık açısından önem taşıyor. Sebzeler, yeşillikler, meyveler ve tahıllar, alkali, vegan ve glütensiz menü listemizin önemli yerini, yüzde 80’ini kapsıyor. Tabağın yüzde 20’si ise asidik gıdalardan oluşuyor; hayvansal gıdalar ve pişmiş baklagiller bunlar arasında yer alıyor.”

Son araştırmalara göre iyi yaşam için seyahat (wellness travel) edenler, tüm segmentler arasında yüzcle 4(0’ı temsil ediyor. Bu oran hızla artıyor ve global wellness turizmi genel turizme göre yüzde 59 daha hızlı büyüyor. Seyahat edenler sağlıklı yemek (%87), spa-masaj (%82), doğa deneyimi (%82), çevreci yaklaşım (%73), fıtness merkezi (%70), uyku terapisi (%54) ile spiritüel programlar (%47) talep ediyor.

Raw avokado kumpir

Raw avokado kumpir

MALZEMELER:

+ 100 g beyaz lahana + 100 g kaju fıstığı + I adet avokado + 1/2 demet maydanoz + 1/2 demet dereotu + 1/2 adet havuç + 5 adet yeşil zeytin

HAZIRLANIŞI:

Kaju fıstığını suda ıslatın ve blender yardımı ile çekerek sos haline getirin. Tüm malzemeleri jülyen şeklinde doğrayarak kaju sos ile marine edin. Ortadan ikiye kesilen avokadonun içerisine kumpir şeklinde ekleyerek servis edin.

Raw ananas dolma

Raw ananas dolma

MALZEMELER:

+ I adet ananas + I adet avokado + I adet kırmızı kapya biber + 1/2 adet kırmızı soğan + 1/2 demet maydanoz + 1/2 demet dereotu + 1/4 demet fesleğen + 2 g tane karabiber + 3 g çörekotu + 1/5 paket soya filizi

HAZIRLANIŞI:

Ananasın içini alın. Tüm malzemeleri, iç ananas da dahil olmak üzere ince kıyım doğrayarak ananasın içerisine karışık bir şekilde doldurun. Üzerine soya filizi ve çörekotu serpiştirerek servis edin.

Raw makarna

Raw makarna

MALZEMELER:

+ 1 adet kabak + I adet havuç + I adet salatalık + 1/2 demet maydanoz + 1/2 demet dereotu + 70 g çiğ kaju fıstığı + 1/4 demet fesleğen + 2 g tane karabiber + 5 adet yeşil zeytin + 3 g çörekotu + 1/5 paket soya filizi

HAZIRLANIŞI:

Sebzeleri mandolinden geçirerek Çin sebzesi haline getirin. Kaju fıstığını I saat süresince oda sıcaklığında suda ıslatın ve ardında blender yardımı ile çekerek sos haline getirin. Sebzeleri hazırlanan sos ile marine edin. Üzerine yeşil zeytin, soya filizi, fesleğen, karabiber ve çörekotu serpiştirerek servis edin.

SÜPER BESİNLER

Filizler: I kg tohumdan 8-12 kg süper besin üretilebiliyor.

Filizler canlı besinler. Bir tohum filize dönüştüğünde protein oranı yüzde 50, B Vitamini oranı yüzde 250 ve enzim ile lif oranı yüzde 100 artıyor.

Çim suyu: Buğday çiminden elde edilen I shot bardağı çim suyu 2,5 kg sebze suyuna eşit besin içeriyor.

Bilinen tüm mineraller ile aminoasitleri içeriyor ve klorofilden zengin.

Algler: Spirulina gibi yosunlar gerçek bir Omega-3 kaynağı. Toksik atıkları pasifleştiriyor, hazmetmesi kolay. En iyi protein kaynaklarından biri olan algler geleceğin besini olarak görülüyor.

Yeşil smoothie

Yesil smoothie

MALZEMELER:

+ I büyük veya 2 küçük salatalık + I kereviz sapı + I avuç kara lahana + I avuç ıspanak + I avuç maydanoz + I küçük bir parça zencefil + I limonun suyu + I adet yeşil elma + 1,5 bardak Hindistan cevizi suyu veya badem sütü + 2 çorba kaşığı chia / keten tohumu

HAZIRLANIŞI:

Tüm malzemeleri blenderdan geçirin.

Kırmızı smoothie

MALZEMELER:

+ 1/4 pancar + I büyük veya 2 küçük salatalık + I adet kırmızı elma # I küçük parça zencefil + I limonun suyu + I bardak alkali su + I çay kaşığı tahin

HAZIRLANIŞ!:

Tüm malzemeleri blender’dan geçirin.

Raw hamburger

MALZEMELER:

Köfte için + I adet havuç + 1/2 adet kırmızı kapya biber + 50 g ceviz içi + 50 g badem + 40 g kiraz domates “311/2 demet maydanoz + 1/2 demet dereotu

Hamuru için + 100 g keten tohumu + I adet kabak + 1/2 demet maydanoz +1/2 demet dereotu + 2 g tane karabiber + 2 g tuz

HAMURUN HAZİRLANIŞI:

Tüm malzemeleri blender yardımı ile çekerek pizza tabanı şeklinde yağlı kağıdın üzerine serip. 40 °C fırında 24 saat kurutun.

KÖFTENİN HAZIRLANIŞI:

Tüm malzemeleri blender yardımı ile çekin ve hamburger köftesi şekli verin. Kurutucu fırınlarda 45 ”C ısıda 24 saat kurutun ve hamburger hamurunun üzerinde servis edin.

ALKALİ SUYU EVDE NASIL YAPABİLİRİM?

Suyun alkali gücü I birim arttıkça, temizlik gücü 10 kat artıyor. pH 7 suya kıyasla pH 8,5 olan su, 150 kat daha fazla temizlik yapıyor.

Alkali suyu evde içme suyunun içine birkaç damla limon suyu, organik pastörize edilmemiş elma sirkesi ekleyerek yapabilirsiniz. D Kalsiyum bikarbonat ya da hazır satılan alkali su damlalarından kullanmak da bir diğer yöntem.

Ayrıca bu iş için özel üretilmiş iyonize edici alkali su makineleri de kullanılabiliyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir