Anasının Kuzusu Erkekler

Anasının Kuzusu Erkekler

Kuzu kuzu erkekler

Başlık yanlış anlaşılmasın kuzu erkekler derken her şeye ‘evet’ diyen sessiz, sakin erkeklerden değil annesinin her zaman küçük oğlu olarak kalacak erkeklerden bahsediyoruz. Anasının kuzusu ’ tabiriyle tanıdığımız bu erkekler, annesinden ayrılıp sizin etkiniz altına girdiğinde ise vay halinize!

KAYINVALİDE SORUNU SADECE BİZİM TOPLUMUMUZDA MI BU KADAR TARTIŞILAN BİR KONU BİLMİYORUM AMA MAALESEF HER ZAMAN GÜNCELLİĞİNİ KORUYOR.

Peki ne oluyor da erkek anneleri oğullarını kimseyle paylaşamıyor? Tamam, anladık, senin oğlun değerli kayınvalide, peki bu kız değersiz mi? O da ağaç kovuğundan çıkmadı herhalde…

ana kuzusu erkekler

DAHA EVLENMEDEN BAŞLIYORSA

Kayınvalidenin üç türlüsü var. Birincisi evlenmeden önce karışmaya başlayanlar, İkincisi ise sinsice gelin adayına yaklaşıp, nikahtan sonra maskesini düşürenler. Üçüncüsü ise hayallerdeki kayınvalide; gelinini destekleyen kaynana tipi ki onlar nadir bulunan kıymetli taşlardan olduklarından şu an konumuz dışındalar. İlk iki türden ise hangisi daha tehlikeli bilemem ama şurası kesin; bir erkek annesi oğlu kaç yaşma gelirse gelsin oğlunun ilişkilerine karışıyorsa, hala oğlunun hayatına müdahale ediyorsa ortada kesin bir sorun var demektir.

Bu konunun özüne inmeye karar verip işi uzmanlara danışarak, olayın tam olarak nereden kaynaklandığını öğrenmeyi görev edindik. ‘Ne oluyor da bu erkek annelerinin oğullarına paha biçilemiyor?’ Uzman Psikolog Aile ve İlişki Terapisti Ayşegül Denizci’den yanıtı aldık: “Bizimki gibi ataerkil kültürlerde oğlan çocuk kıymetlidir. Dolayısıyla kadın, oğlan çocuk doğurduğunda gelin ve eş olarak oğlu üzerinden artı bir değer kazanıyor. Anne, oğlunun doğumuyla yaşamına kattığı bu değeri, oğlunun yaşamına ekleyerek sahiplenmeye devam etmek istiyor.”

BATSIN ŞU OEDIPUS KOMPLEKSİ!

Evet mutlaka duymuşsunuzdur, böyle bir sorun var ve erkek annelerinin neredeyse hepsinde bize göre bu kompleks olması ihtimali çok yüksek. Oedipus Kompleksi adını, Sophokles’in meşhur Oedipus Tragedyası’ndaki, annesiyle evlenen Oedipus’un öyküsünden alıyor. Freud tarafından 4-5 yaşlan arasındaki erkek çocuklarda babayı kendine rakip olarak görme ve annesinin gözdesi olma şeklindeki davranış tarzını belirtmek için kullanılıyor. Ayşegül Denizci, “Freud’un Oedipus Kompleksi diye tanımladığı gelişimsel durum, erkek çocuğun arzu nesnesini annesi olarak hayal etmesi. Yani babasını yok ederek annesine kendisinin sahip olması.

Sağlıklı bir gelişim açısından, erkek çocuğun bunu başaramaması gerekiyor. Bahsettiğimiz yaşlar 4-7 yaş civan. Hatta Psikanalist Melanie Klein’a göre daha da öncesi. Bu kadar küçük bir çocuğun kendisini dünyaya getirmiş kocaman bir kadının sevgilisi olması çocuğa bir yandan büyük bir güç veriyor ancak diğer yandan da müthiş bir yetersizlik duygusu hissettiriyor. Öyle ya, babası kocaman kendisi ise küçücük. Burada anne ile babanın ilişkisi sağlıklı ve gönüllü bir ilişkiyse çocuk anneyi ele geçiremiyor ve kendi yaşıtlanyla beraber gelişimini sağlıklı olarak tamamlıyor.

Aksi durumda ise ikilem ve bölünme ile gelişmesi duraklıyor. Annenin oğluna bir sahip gibi davranması ve kendi sözünden çıkmamak üzere yetiştirmesi oğulun hem olgunlaşması hem de karşı cinsle sağlıklı bir ilişki kurmasını olanaksızlaştınyor. Kendi eşleriyle sağlıksız ilişkileri olan anneler, duygusal haz ve doyumu oğullan üzerinden aldıklan için oğlunu kaybetme korkusu ile hareket ediyorlar” diyor.

ANALIK HAKKI DİYE BİR ŞEY VAR!

Erkek annelerinin bir kısmı yerlere, göklere koyamadıkları oğullarına bir türlü uygun bir eş beğenemezler. Aslında istedikleri kendilerine rakip olmayacak, onlann sözünü dinleyecek bir kız bulmaktır. Yoksa sürekli oğluna gelini kötüleyip devre dışı bırakma mücadelesi ile hayatım heba edecektir. Oğlu bekarsa ve yeni bir kızla tanıştıysa bu annenin işi çok ama çok zordur. Bir kere biricik oğlunu ele geçiren bu düşmanı önce sindirmek gerekir, sindirilmeyecek kadar akıllı, kariyer sahibi ya da güzel bir gelin adayı ise en zor olanıdır. En güçlü silahı olan ‘analık hakkı’nı tek kurşunilik bir hak olarak gören bu anne, sadece oğlunun ilişkisine değil aynı zamanda yaşadığı evden arkadaşlarına kadar her şeye burnunu sokuyorsa, bu anneye biz diyecek bir şey bulamıyoruz. Bakalım Ayşe Denizci ne diyor? Denizci, “Bu anne, aşın kontrolcü ve aşırı müdahaleci bir annedir. Hele ki oğlunun hayatı ya da ev yaşamı konusunda böyle bir talebi yoksa ve bu durumdan şikayet ettiği halde annesine söz geçiremiyorsa, durum giderek katlanılmaz boyutlara gelecektir. Bu durumda oğul bu kuşatıcı, boğan anneden kendini kurtarması için çatışmacı ve dominant bir eş bulacaktır” diyor.

ÖZGÜVENİNİ KAYBETTİ, HÜKÜMSÜZDÜR!

‘Annesine bağımlı erkeklerin özgüven sorunu olabilir mi?’ sorusuna Ayşegül Denizci şöyle cevap veriyor: “Evet. Özgüven annenin yani birincil bakım veren kişinin büyüme aşamasındaki çocuğa doğru zamanda doğru davranması ile gelişiyor. Oğlunun yetişkin olmasını arzulayan ve ona kendi sevgilisi gibi davranan bir anne, oğlunun sınırlarını aşırı genişletmiş demektir. Ama aynı anne, oğlunun yetişkin biri olarak kendi kararlarını almasına ve ayrılıp gitmesine izin vermeyerek de sınırlarını aşırı daraltmış demektir.

Bu gelgitler yüzünden erkek kendilik sınırlarının nerede başlayıp nerede annesine geçtiğini fark etmekte güçlük çekiyor. Özüne yani kendine güvenmesi için sınırlarını tam olarak sağlam bir biçimde kurabilmesi gerekliyken bunu yapamıyor” diyor.

Bu erkeklerin ikili ilişkilerinde yaşadıkları en önemli sorunlardan biri de bağımlılık oluyor. Bu bağımlılıktan bunaldıkları için de aşırı reaksiyonlarla patlamalar yaşıyorlar. Tam olarak ilişkiye kendilerini veremiyorlar çünkü boğulacaklarına inanıyorlar. Özgürleşmelerine izin vermemiş bir anneye içten içe besledikleri öfkeyi eşlerine yansıtıyorlar. Boğacak olan eşten kurtulmak için sıklıkla başka kadınlara yöneliyor ve evlilik dışı ilişkiler yaşayabiliyorlar. Bu erkeklerde cinsel problemler de görülebiliyor.

KAYINPEDERİN ROLÜ BÜYÜK

Oğluna bağımlı anneler çoğunlukla eşlerinden ilgi göremeyen anneler oluyor. Çünkü eşiyle ilişkisi sağlıklı bir kadın oğluna patolojik bir aşk geliştirmez. Diğer yandan kadının kendi çekirdek ailesinden getirdiği değerler de önemli. Örneğin, oğul büyük bir varlığın varisi olacaksa, anne veliaht olarak gördüğü oğluna saplantılı bir sahiplenme geliştirebiliyor. Bir diğer unsur da kadının birey olarak kendini gerçekleştirmesi. Kendini üretken bir varlık olarak tamamlayamayan bir kadın da oğlunu bir proje gibi görüyor ve büyüyüp yetişmesinin nasıl yapılanacağını aşırı kontrol etmek isteyebiliyor. Bu da bizim ülkemizde, özellikle de kentleşmenin olmadığı bölgelerde çok sık rastlanan bir durum.

KAÇMALIMI?

Ayşegül Denizci annesi ile patolojik bir ilişkisi olan erkeklerin psikoterapi görmeleri gerektiğini belirtiyor.

Çünkü bu sağlıksız ilişki yüzünden erkeğin birçok ilişkisi ve yaşamında gerçekleştirmek istedikleri olumsuz etkilenebiliyor. Terapi sayesinde rahatlayan erkekler, anneleri ile de daha uyumlu ve sağlıklı bir ilişki kurmaya başlıyor ve anne aslında oğlunu kaybetmediğini ama kurduğu dünyanın olumlu bir biçimde değiştiğini görerek mutlu oluyor.

ZOR KAYINVALİDEYLE BAŞ ETMEK İÇİN NELER YAPMAK GEREKİR

BİR KERE ÇİFTİN ÇOK AÇIK BİR İLİŞKİSİ OLMALI. İLETİŞİM SORUNU YAŞAMAMALILAR. YOKSA EVLİLİĞİNDEN SIKILAN ERKEK DE ANNESİ ARACILIĞIYLA EŞİNİ DEĞERSİZLEŞTİRMEK ÜZERE ANNESİNİ AŞIRI ÖNEMSEMEYE BAŞLAYABİLİYOR. ZOR BİR KAYINVALİDE İLE YAKINLIK VE MESAFEYİ ÇOK UYGUN BİR SAYGI DİLİ İLE KURMAK GEREKİYOR. EĞER BİR KADININ SEVGİLİSİ YA DA EŞİYLE SAĞLIKLI BİR İLİŞKİSİ VARSA KAYINVALİDESİ DERT OLMAYACAKTIR. NE OLURSA OLSUN ‘SENİN ANNEN ŞÖYLE’ DİYE SUÇLAMALARDAN MUTLAKA KAÇMAK GEREKİYOR. KAYINVALİDE İLE SORUNUNUZU MÜMKÜN OLDUĞU KADAR KARŞILIKLI BİREBİR ÇÖZMELİ, ÜÇÜNCÜ KİŞİLERİ İLİŞKİYE DOLAŞTIRIP İŞİ DAHA DA İÇİNDEN ÇIKILMAZ BOYUTLARA GETİRMEMELİSİNİZ. AĞIR HAKARETLER. FİZİKSEL VE DUYGUSAL ŞİDDET DURUMLARINDA KENDİNİ KORUMAK İÇİN MESAFEYİ AÇMAK, UZAK DURMAK DA OLDUKÇA ÖNEMLİ.

ERKEKLER NE YAPMALI?

ÖZEL GÜNLERDE TÜM AİLE BİR ARAYA GELEBİLİR, KUTLAMALAR DIŞINDA HAL HATIR TABİİ Kİ SORULUR VE GENEL YAŞAMDAN OLAYLARIN BİR KİSMI PAYLAŞILABİLİR.

AYNI ŞEHİRDE YAŞANIYORSA HAFTADA BİR ZİYARET UZAK ŞEHİRLERDEYSE AYDA BİR KEZ BİR ARAYA GELİNEBİLİR. ELBETTE ANNE BAKIMA MUHTAÇSA BAKIMI İÇİN GEREĞİ ÜSTLENİLEBİLİR. AMA BUNDAN FAZLASINI YAPMAK HER TÜRLÜ SORUNDA ANNEYE KOŞMAK, ANNEYİ GÜN İÇİNDE BİRDEN FAZLA ARAMAK TEHLİKE SİNYALLERİNİN ÇALDIĞINI GÖSTERİYOR.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir