Anti-aging beslenme

Anti-aging beslenme

Bir süredir dünyayı kasıp kavuran beslenme türü, yaşlanmayı önlüyor, daha uzun sure genç kalmanızı sağlıyor, Anti-aging beslenmenin öncüleri arasında Hollywood’un ünlü isimleri de var.

Dünyada bir süredir özel bir beslenme tarzı konuşuluyor.

Bu beslenme tarzı kısa sürede cildi gerginleştiriyor ve pürüzsüzleştiriyor. Beslenmenin ana maddeleri ise buzdolabınızda bulunan gıdalar. Öncelikle şekerden uzak durmanız gerekiyor. Çünkü şeker molekülleri, kolajen lifleriyle birleşiyor ve onları sertleştiriyor. Bu da esnekliklerinin kaybolmasına ve kırışıklıklara neden oluyor. Kırışıklıkların engellenmesi için yapmanız gereken ise taze meyve, yağlı et ve sebzenin yeşil ışığından faydalanmak… Anti-aging diyeti hangi temel şartlarda önem kazanıyor? Beslenme ve yaşlılık arasındaki bağlantı nasıl kurulabilir? Hangi besinler gençleştiriyor, hangilerinden uzak durmak gerekiyor?

Anti-agıng beslenme

Bu beslenme esasına göre kolajen liflerinin serdeşmesi öncelikle serbest radikaller sayesinde engelleniyor. Her ne kadar vücut enzimler ve amino asitlerden kendi bağışıklık sistemini oluştursa da yine de bunu oluşturmak için doğru besinlere ve formlara ihtiyaç duyuyor.

PROTEİNLER

Beslenme ve kırışıklık oluşumu arasında inanılmaz bir bağlantı olduğunu düşünülüyor. Günümüzde insanlar tek yönlü besleniyor. Aşırı karbonhidrat yaşlandırıyor. Makarna, patates ve ekmekten alınan fâzla karbonhidrat ciltte tahrişe neden oluyor. Özellikle çok çabuk kana karışan ve böylelikle insülinin artmasına neden olan karbonhidratlar ise tehlikeli. Bu reaksiyon, yağ yakımım bloke ediyor. Dolayısıyla karbonhidrat kana ne kadar yavaş alınırsa, ciltte de o kadar az hasar meydana geliyor. Uzmanlara göre genç kalmak için insülinin yavaş ve kesintisiz alımı şart. Pek çok kişi protein alımında sorun yaşıyor. Oysa protein beslenmede vazgeçilemez. Çünkü vücutta teker teker aminoasidere dönüşüyor.

O da kolajen liflerini, elastin lifleri ve hormonları oluşturuyor. Ayrıca proteinler metabolizmayı harekete geçiriyor. Tabii, zarar verici serbest radikallere karşı vücudu korumak için de önem taşıyor. Bu, günde üç öğün mudaka alınması gereken besin maddeleri arasından seçim yapmayı da mümkün kılıyor. Ve günde üç litre suyu da asla ihmal etmemek gerekiyor.

YEMENİZ GEREKENLER

SOYA FİLİZİ: Vücudun kendi hormonları kadar etkili. Cildi dolduruyor ve gerginliğini sağlıyor.

ISPANAK, LAHANA: B vitamini bağ dokusunun sıkılığını destekliyor, selüliti önlüyor.

YEŞILÇAY: Serbest radikallere karşı önemli hücre koruyucu maddeler içeriyor ve böylelikle yaşlılığın doğrudan hücrelerde durdurulmasını sağlıyor.

SU: Hücrelerin ve bağ dokularının dolgu ve destek gereksinimini karşılıyor. Besinlerin hücrelere taşınmasını, atıkların da hücrelerden çıkışını sağlıyor.

SARMISAK: Bileşimindeki ’allizin’ maddesi, kan dolaşımını harekete geçirerek cildi arındırıyor. Böylelikle cilt sağlıklı bir renge kavuşuyor.

TAVUK: Vücudun güzellik hormonları üretmek için ihtiyaç duyduğu yüksek değerde protein içeriyor. Ayrıca kolajen üretimini ve bağ dokusundaki liflerin yenilenmesini destekliyor.

ZEYTİNYAĞI: Soğuk preslenmiş hali sağlıklı yaşam için bire bir olan bu yağ, erken yaşlanma ve kırışıklıklar için mükemmel bir silah. Doymamış yağ asideri hücreleri tehlikelerden koruyor.

YUMURTA, SÜT: Dikkat çekici şekilde ’niacin’ maddesi içeriyorlar. Bu B vitamini depoları, hücre yenilenmesi için vazgeçilmez olarak tanımlanıyor.

REZENE: Haftada birkaç kez sofrada olmalı. Kalsiyum zengini bu ot, ciltte su depolanmasını sağlıyor ve hücre yenilenmesinde görev alıyor.

AVOKADO: E vitamini açısından oldukça zengin. Böylece serbest radikallere karşı içeriden de etki ediyor.

ELMA: Seker ve insülin cildi yaşlandırıyor. Buna karşın elma kan şekerini sabitliyor ve insülin iniş çıkışını engelliyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir