AVM’ler gerçek tüketicilere kaldı

AVM’ler gerçek tüketicilere kaldı

PANDEMİ nedeniyle büyük oranda ziyaretçi kaybına uğrayan alışveriş merkezleri, eski görüntülerinden halen çok uzaklar. Birçok AVM’de çocuk oyun alanı ve çeşitli aktivitelerin gerçekleştirildiği sosyal alanlar halen kapalı. Eski ziyaretçi sayılarına ulaşmaları bir süre daha beklenmiyor. Ancak AVM’ler için bu durum pek de önemli bir sorun gibi gözükmüyor. Bunun temel nedeni cirolarda bir kaybın olmaması. Çünkü pandemi dönemi öncesinde daha çok vakit geçirmek için AVM’lere gelinlerin yerini artık gerçekten alışveriş yapmak isteyenler almış durumda.

İstanbul’un en önemli lokasyonlarından biri olan Bakırköy’de hizmet veren Capacity AVM’nin Genel Müdürü Barış Özcan, alışveriş merkezlerini ziyaret eden müşterilerin alışveriş yapma oranlarında ciddi artışların olduğunu doğruluyor, özcan, “Bunun sebebi temelde insanların hızlı, güvenli ve hijyenik bir ortamda kısa zamanda ihtiyaçlarını gidermek için alışveriş merkezlerini tercih etmeleridir. Amaç gözetmeksizin gezmek maksadıyla yapılan girişlerde azalma görüyoruz. Bu dönem gerçekleşen ziyaretlerin ağırlıklı olarak alışveriş ve ihtiyaçlara çözüm odaklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yeni düzende misafirlerimizde gözlemlediğimiz bir kısım değişiklikler var. AVM ziyaret saatlerinde güne yayılan bir dağılım gözlemliyoruz. AVM içinde kalış sürelerinde de kısalma var. Bunun yanında AVM’lerin bulunduğu lokasyon sebebi ile de ziyaretçi alışkanlıklarında farklılaşmalar oluyor. Merkezi bir konumda bulunan Capacity Alışveriş ve Yaşam Merkezi bu etkiyi en asgari düzeyde hisseden bir AVM’dir” diyor.

“İHTİYAÇLARDA DEĞİŞİKLİK VAR”

Pandemi öncesi dönemde hafta içinde günde ortalama 35 bin ziyaretçi girişi olan Capacity AVM’de pandemi sürecinde Ağustos ayının sonuna kadar günlük ziyaretçi sayısı ortalama 25 bin kişi olarak gerçekleşti. Ancak Özcan, Eylül ayının ikinci yarısından itibaren ziyaretçi sayısında artış görüldüğünü ve ziyaretçi sayısının eski seviyelere yaklaştığını belirtiyor, özcan’ın verdiği bilgilere göre Eylül ayı öncesine kadar birçok sektörde ciro artışları olmuş. Ancak özcan, bazı sektörlerde de ciro kayıplarının olduğunu söylüyor: “Elimizde bulunan Eylül ayma kadar olan verileri değerlendirdiğimizde geçmiş döneme göre ciddi ciro artışları olan sektörler olmakla birlikte kayıpta olan sektörlerimizde bulunuyor. Bunun temel sebebi ihtiyaçlarda oluşan değişiklik.”

200 mağazanın faaliyet gösterdiği Capacity’de çocuk ıktivite alanı hariç tüm ünitelerin hizmet verdiğini belirten Özcan, pandemi nedeniyle her türlü tedbiri aldıklarını söylüyor. Özcan, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Pandemi döneminde gerçekleştirdiğimiz önlem ve yatırımlarımızla ziyaretçilerimize sağlıklı bir alışveriş ortamı sağlamak önceliğimizi oluşturuyor. Bu çalışmalar kapsamında AVM girişlerinde konumlandırdığımız termal kameralarla ateş kontrolü yapılarak ziyaretçi alımı gerçekleşiyor. Havalandırma sistemlerimizde yüzde 100 taze hava iklimlendirmesi ve ultraviyole dezenfek-siyon sistemlerinin kurulumunu yaptık. Alışveriş merkezi içerisinde konumlandırılan dezenfektan noktalarının yanı sıra tüm ortak alan ve mağazalarımızın nano gümüş iyon dezenfekte sistemi ile rutin temizliği ile pandemi sürecinde tüm temizlik ve hijyen tedbirlerimiz sıkı bir şekilde sürdürülüyor. Aynı zamanda bu dönem yoğun şekilde markalarımızın gerçekleştirdiği kampanya tanıtımlarına alışveriş merkezi içerisinde, dijital ve sosyal medya kanallarımız ile destek sağlıyoruz.”

AVM’DE GEÇİRİLEN SÜRE KISALDI

Anadolu yakasının önde gelen AVM’lerinden Tepe Nautilus çatısı altında 126 mağaza bulunuyor. Mağaza doluluk oranı yüzde 99.78. Tepe Emlak Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Deniz Bozan, pandemi öncesi dönemde sayısının yıllık 10 milyon kişiye ulaştığını belir-Bozan, “Bu dönemde sosyal mesafenin korunması gerekliliğiyle alışveriş merkezimizin içerisinde aynı anda bulunabilecek maksimum ziyaretçi sayısına göre hizmet veriyoruz ve geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine göre yüzde 60 oranında ziyaretçi ağırlayabiliyoruz” diyor.

Ziyaretçi sayısına paralel olarak geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla aylık cirolarda sektörlere göre değişimlerin görüldüğünü ifade eden Bozan, şöyle devam ediyor:

“Halk sağlığı kapsamında alınan tedbirler alışveriş merkezleri içerisinde geçirilen sürenin daha kısa olmasını öneriyor. Bu nedenle ziyaretçi de bu süre içerisinde ihtiyacına yönelik olarak alışverişini yapıyor, ama bunun geçici bir dönem olduğunu, pandeminin kontrol altına alınması ve hayatın normale dönüşüyle birlikte ziyaretçi davranışlarında da eski alışkanlıklara dönüş olacağı düşünüyorum. Cirosu geçtiğimiz yıla oranla daha yüksek olan sektörler de var. Haziran-Eylül aralığında kademe kademe yaşanan normalleşmeyle birlikte bir geçiş dönemi yaşadık. Yeniden açıldığımız günden bu yana her zaman mağaza ve markalarımızla birebir iletişim yürütüyoruz. Bu çerçevede de uyulması gereken kural ve alınması gereken tedbirlerle başladığımız etkinlik ve kampanyalar ile mağazalarımızın cirolarına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ekim ayında Tepe Nautilus Alışveriş ve Tasarım Günleri’ni gerçekleştirdik. Ziyaretçilerimizi piyano dinletisiyle buluşturuyoruz. Bunun yanı sıra ziyaretçilerimizin alışverişleri karşılığında anında hediye para yüklü kart kazandıkları Tepe Nautilus Card satış kampanyalarımızı da 4 farklı kurgularla gerçekleştirmeye başladık. Sosyal medya hesaplarımız üzerinden de keyifli yarışmalar düzenliyoruz. Kamu sağlığını önceliğimizde tutarak, etkinlik ve kampanyalarımıza kurallar çerçevesinde devam edeceğiz.”

KİŞİ BAŞINA HARCAMA ARTTI

155 mağazanın bulunduğu İzmir Westpark Outlet’te de işler fena değil. AVM Müdürü Nejla Baybaş, teraslı kafe ve restoran alanlarının yanı sıra yeme-içme alanı ile hizmet verdiklerini belirtiyor. 1 Haziran’dan sonra ziyaretçi sayısının ivme kazanarak pandemi öncesi döneme yaklaştığını belirten Baybaş, şöyle devam ediyor:

“Pandemi sonrasında AVM ziyaretçilerde hedefli alışverişin artmış olduğunu gözlemliyoruz. Kişi başı harcama oranları arttı. Cirolarda sektörel olarak farklılıklar var. Değişen yaşam biçimi ve ihtiyaçlara göre bazı sektörlerde pandemi öncesine göre artışlar söz konusu. Tüm kategorilerde homojen bir süreklilik henüz sağlanabilmiş değil. Pandemi sonrası tüketici davranışlarına bağlı olarak teknoloji, spor/aktif giyim, kişisel bakım/hijyen gibi sektörlerde bir önceki yıla göre belirgin ciro artışlarını da gözlemledik.

Bu dönemde pazarlama stratejisi olarak daha çok ciro ve ziyaretçi sayısı artışına yönelik satış kampanyaları kurgulamaktayız. Kasım ayında alışveriş karşılığı bünyemizde yer alan Ege’nin ilk ve tek akvaryumu olan Funtastic Akvaryum’ dan bilet hediyemiz “olacak. Aralık ayında ise yeni yıla özel ay boyunca devam edecek 500 TL’lik alışveriş yapanlara 100 TL puan hediye edeceğiz.”

“ZİYARETÇİLER DAHA ALIŞVERİŞ ODAKLI”

Cirolarda artış görülen bir diğer AVM de Kayseri Meysu Outlet. Şu anda 100 mağazayla hizmet veren AVM’de kafe ve restoranlar da açık. AVM Müdürü Hakan Sel, haziran ayı itibariyle tekrar faaliyete başlayan alışveriş merkezinde ciroların pandemi öncesi dönemi yakalamaya başladığını ifade ediyor. Pandemi sonrası ziyaretçilerin AVM’ye alışveriş amacıyla geldiklerini kaydeden Sel, son dönemlerde pandemi dönemi öncesi ile aynı oranlarda alışveriş yapılmaya başlandığını vurguluyor. Sel, “Pandemi sonrası gelen ziyaretçilerimiz daha alışveriş odaklılar, zamanla gelen ziyaretçilerimizin AVM içerisinde alınan hijyen önlemlerini göz önünde tutarak AVM’de kalma süreleri daha da artmaya başladı. Pandemi döneminde ciro artışına yönelik kampanyalar yapıyoruz” diyor.

 

ÖZBEY MEN
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir