Ay takıldım ben birine, azıcık şişko birisine

Ay takıldım ben birine, azıcık şişko birisine

Melis (24)

Ailesinin biricik kızı Melis… Hiç şımarık olmayan, sevgi dolu, aklı başında ve düzgün bir hayat düşleyen bir kızcağız. Her erkeğin birlikte olmak isteyeceği ama flört döneminde yol yakınken döndüğü Melis, henüz verilmiş sadakalarının olduğunun farkına varmadı. Kendini biraz şanssız, erkekleriyse biraz acımasız buluyor.

“Melis ya, Berk zayıflamayı düşünmüyor mu?”

“Yoo, keyfi yerinde onun, ben de sorun etmiyorum yani pek…”

“Kızımm, insan nasıl sorun etmez, şimdiye kadar o kadar yakışıklılarla çıktın, kala kala tombalak çocuğa mı kaldın boşversene zayıflamayacaksa hem de!”

“Ya Pelin, eskiden ne yaşadığımı da şimdiyi de ben bilirim, birlikteysem, iyi bir nedeni vardır demek ki, hadi ben gidiyorum, geç kaldım. Berk beni birazdan kapıdan alacak, çıkmam lazım, hadi öptüm kalkma sen.”

azıcık şişko

Ooof of! Evet yani, ne yapayım, doğru, sevgilim çok şişman!

Bunu herkes söylüyor, bana soruyor ama ne yapabilirim ki, benim sorunum değil ki… Ayrıca evet, bu zamana kadar fiziklerine baktım birlikte olacağım insanların ama şimdi öyle değil, çok sevgi dolu, çok erkek, çok cömert… Ayrılamam yani bir kilo için de. O da rahatsız olmuyor ki, yemeye çok düşkün. Ancak o farkında olmadan, ufak ufak hayatına bir şeyler sokarak zayıflatabilirim onu.

İnsana şans kaç kere güler acaba? Bana ilk kez güldü, onda da biraz kusurlu oldu… Dünyanın en tatlı, en harika, en düşünceli ve sevgi dolu erkeğiyle birlikteyim ama birlikteyken iğne ile düğme gibiyiz… yanyana fotoğraflarda bile tuhaf çıkıyoruz. En fazla sadece suratlanmızın gözüktüğü, onun arkada, benim önde olduğum fotoğraflarımız var. Ben durumu eşitlemek için böyle bir yöntem geliştirdim yani, ne yapayım…

Ben 1.50 boyundayım ve 40 kiloyum. O ise 1.70 boyunda ve 100 kilo! Ve bence daha fazlası da olacak…

Evet, yaşım genç, ayrılabilirim de ama neden bu kadar çok sevdiğim birini daha sağlıklı birine çevirmeyeyim ki? Böylece hep mutlu oluruz hem!

Mesela o kadar saçma sapan saatlerde yiyor ki, gece l’de o ünlü fast food zincirlerinden menüler söylüyor. Erkek adamı bozar diye kolayı bile light içmiyor. Öğleden sonra kahvaltı yapıyor, o da zaten beyaz ekmekle fındık kreması… Yararlı tek bir şey yemiyor ve ısrarla reddediyor. Annesi gibi çaresiz kaldım öyle.

Ben bu çocuğu nasıl sağlıklı yapacağım? Nasıl yararlı şeyler yedireceğim? Hangi tariflerle, nasıl alternatifler üreteceğim?

Yalnız sağlıklı bir şeyler yapacak olsam bile mutlaka lezzetli olmalı. Örneğin brokoli asla yemez. Ben hep yiyorum ama öyle lezzetsiz ki, nasıl tadını güzelleştirebilirim ki? İmkansız!

Peki bu yeme içme saatleri? Onları ne yapacağım? Senelerdir bu düzene alışmış, bizim ilişkimizse 3 aylık, ben nasıl bütün düzenini değiştirebilirim?

Düşünürken karar verdim bir anda, zayıflatmam şart, kararlıyım. Peki ama ne yapacağım?

Selam Melis,

Ne şanslısın! Aradığın aşkı bulmuşsun, ne mutlu sana! Ama mutluluğun içinde, kendini mutsuz edecek bir şey bulduğun için de seni tebrik ederim J

Biz kadınlar neden bunu yaparız kendimize? Tam istediğimiz adamı bulmuşken bir kusur buluruz. Onu değiştirebileceğimizi sanırız. Sen onu sağlıklı beslenen birine çeviremezsin. Kimse kimseye zorla bir şey yaptıramaz. Başka bir şeye çeviremez. Zaten çevirdiğinde de aslında artık o adamı sevemezsin. Sevgi, koşulsuz olmalıdır. Sevmenin koşulu olduğunda gerçek sevgi olamaz. Bu durumda da sevmediğin, aşık olmadığın bir adamla birlikte olmanın anlamı yoktur.

Ayrıca onun annesi değilsin. Onun bir anneye ihtiyacı olsaydı, senin yanında değil annesinin yanında olurdu. Sen onunla hayatı paylaşacaksın, omuz omuza, ona her konuda destek olacaksın, o da sana. Ama bu demek değil ki kimse kimsenin koltuk değneği olmuyor.

Sen de söylüyorsun zaten, insanları fiziksel özelliklerine göre değerlendirmeyi sevmem diye. Bence bu fikrinden vazgeçme. İnsanları fiziksel özelliklerine göre değerlendirmek, buna göre yargılamak bir insanı gerçekten tanıma ihtimalimize engel olur.

Onun için endişelenmeni anlıyorum. Burada önemli olan kilo vermesi değil sağlıklı olmasıdır. Bunun için de senin ısrarın sonuç vermez, kendi bilinçlenmeli, fark etmeli. Kesinlikle kilo vermesi gerektiğini söylememelisin. Hele, ‘kilo vermezsen ilişkimiz devam etmez’ gibi tehditlerde asla bulunmamalısın. Zorla bir diyetisyene gitmesi için uğraşmamalısın. Hiç kimse başka biri için kilo vermemeli. Bu ancak herkesin kendi kararıyla yapılabileceği bir şeydir. Bir insanın bedeni kendine aittir. Kimse için değişemeyiz. Değişmeyi kendimiz isteriz ve yanımızdakiler bize ancak destek olabilir.

Bilinçlenmesine katkın olabilir, nasıl mı?

Güzellikle… Boşuna dememişler tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır. Sağlıklı yaşamanın, sağlıklı beslenmenin öneminden bahsedebilirsin. Tabii burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Sen zayıfsın, ama sağlıklı besleniyor musun? Senin de sevgiline örnek olman burada çok önemli.

Etrafımda şöyle yanlış bir inanış olduğunu fark ediyorum; zayıfsan her şeyi yiyebilirsin. Kiloluysan salata yemek zorundasın. Halbuki herkes sağlıklı beslenmekle yükümlü. Sanki zayıfsan istediğin kadar kızartma yiyebilir, kremalı pastaları götürebilir, spor yapmayabilirsin. Ama kiloluysan! Vay haline her tür bedeli ödemesi gerekenler şişmanlardır.

Yok öyle bir şey! Zayıflık, şişmanlık meselesi değil bu! Şişmanlar için geçerli olanlar zayıflar için de geçerli. Bu nedenle beraber, yeterli ve dengeli beslenmeyi hayat felsefesi yapmalısınız. Ona yardım etmek istiyorsan, sen de bu işin içinde onunla birlikte olmalısın. Zayıflamak adına değil, sağlıklı olmak adına.Nasıl sağlıklı beslenilir öğrenmek istiyorsan, benim kitaplarımı okuyabilirsin ©

Beraber yemeğe gittiğinizde her yemeği paylaşabilirsiniz mesela. Her şeyi yarım porsiyon yemek hem ona, hem bütçenize katkı sağlar. Gece geç saatlerde, acıkacağını bildiğin için evde sağlıklı gece atışürmalıkları bulundurabilirsin. Ayrıca sağlıklı besinler lezzetli olamaz diye bir kural yok. Sevdiği yiyecekleri sağlıklı ve lezzetli hale getirebilirsin. Mesela patates seviyorsa, kızartma yerine evde fırında yapabilirsin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir