Ayrılığı en az zararla atlatabilmek

Ayrılığı en az zararla atlatabilmek

Ayrılığı en az zararla atlatabilmeniz ve sağlıklı bir şekilde yola devam edebilmeniz için söylediklerimizi can kulağıyla dinliyor ve bunları asla yapmıyorsunuz!

Kararı kim vermiş olursa olsun, kavga ederek ya da anlaşarak da olsa, ayrılığın bize yaşattığı berbat hisle bir süre ne yapacağımızı ve onunla nasıl baş edeceğimizi bilemeyiz. Özellikle uzun süreli ilişkilerde sadece iki sevgili olmazsınız, bu ilişkiye ortak olan arkadaşlar ve aile fertleri de bulunur. Zamanla yaşam alışkanlıklarınız, ortak zevkleriniz ve davranışlarınız oluşur. Ve ayrılıkla birlikte tüm bunlardan da vazgeçmek zorunda kalırsınız. Başta sudan çıkmış bir balıktan farksızsmızdır. Önünüze baktığınızda sadece yeni bir ilişki değil, yeni bir hayat sizi bekler. İşiniz hiç kolay değil ancak bir yerden de başlamak zorundasınız. İşe bu yazıyı okuyarak başlamaya ne dersiniz? Hazırsanız başlıyoruz…

Ayrılığı en az zararla atlatabilme

ONU TAKİP ETMEKTEN VAZGEÇİN

Ayrıldıktan sonra eski sevgilinizi sosyal medyadan takip etmeyi bırakmalısınız. Diyelim ki bunu yapamadınız; o zaman kendinizi kötü sürprizlere hazırlarsanız iyi edersiniz. En basitinden Facebook’ta paylaştığı bir fotoğrafta yanında bir kız olduğunu farz edelim. “Acaba kim bu kız?” merakı, içinizi kemirmeye başladı bile… Dahası, yazdığı her yorumu, her paylaşımı anlamak istediğiniz gibi algılayacak, bütün mesajlarını üstünüze alınacaksınız. Hiç kişisel bir şey paylaşmadı diyelim, bu defa da kafanızda “Beni unutamadı bu, kesin bunalımda” diye kendinizi kandıracaksınız. İyisi mi bütün sosyal hesaplarınızdaki arkadaş listenizden onu çıkarın. Özellikle de Facebook’tan… Ve asla geri dönüp bakmayın.

ARKADAŞ KALMAK İÇİN CAN ATMAYIN

Biraz ayrılık konuşmasının ağır havasını dağıtmak, biraz da laf olsun diye söylenen “Arkadaş kalalım” teklifi hiç öyle ağızdan çıktığı gibi kolay olmaz. Bu nedenle eski sevgilinizle arkadaş kalmak zorunda olmadığınızı bilin. Kesinlikle böyle bir teklifte bulunmayın, teklif ondan gelirse de biraz düşünmek istediğinizi belirterek zaman isteyin. Çünkü ayrılık daha çok yeniyken, taraflardan birinin arkadaş kalmaya çalışması zor olabilir. Ya da sevgiliniz olarak iyiyken arkadaşınız olarak hiç de öyle olmayabilir.

MESAİ ATMAYIN

Biraz yalnız kalmak istemenizi anlayışla karşılıyoruz ancak eski sevgilinizi ve ilişkinizi düşünerek tek başınıza alkol almaya kalkışmayın. Çünkü kafanızda senaryolar kurup onu aramak, çağrı atmak ve mesajlar göndermek konusunda kendinizi tutamayabilirsiniz. İçkinin de etkisiyle gaza gelip “Pişman olacaksın”, “Seni kimse benim kadar sevemez” gibi mesajlar gönderebilirsiniz. Buna benzer şeyler yaptığınızda büyük ihtimalle ertesi gün utancınızdan kendinizi tokatlamak isteyebilirsiniz! Onun yerine kara gün dostu bir arkadaşınızı arayın ve içinizden geçenleri onunla paylaşın.

KENDİNİZİ SUÇLAMAYI BIRAKIN

Ona çok değer veriyordunuz. Ama o sizden ayrılmak istediğini söyledi.

Oysa her şey yolunda görünüyordu. Acaba hata sizde mi? Belki de ona gerektiğinden fazla değer veriyorsunuz. Onu kaybetmektense kendinizi feda edebilirdiniz. Keşke saçınızı sarıya boyasaydımz ya da yatakta istediği şeyleri yapsaydınız. Gerçekten bunları yapsaydmız sizden ayrılmak istemeyeceğine emin misiniz? O gidince kendinizi değersiz hissedebilirsiniz. Ama siz o olmadan da değerli birisiniz. Bu ayrılığa bir de kendinizi yeniden bulmak için bir fırsat olarak bakmayı deneyin.

ÇOK GÜÇLÜ GÖRÜNMEYE ÇALIŞMAYIN

Siz güçlü birisiniz ve eminiz bununla başa çıkabilirsiniz. Ancak hiçbir şey olmamış gibi de iyi görünmeye çalışmayın. Çevrenizdekileri kandırabilirsiniz ama bunu kendinize yapmayın. Hayatınızdan çok önemli biri eksildi. Canınız bir süre hiçbir şey yapmak istemeyebilir, yalnız kalıp düşünmek isteyebilirsiniz ve ağlayabilirsiniz… Duygularınızı ifade etmezseniz ileride duygusal açıdan daha sıkıntılı durumlarla baş başa kalabilirsiniz. Eğer tek başınıza atlatamıyorsanız arkadaşlarınızdan, ailenizden ya da bir terapistten yardım alabilirsiniz. Duygularınızı dışa vurmak acınızı hafifletir.

HEMEN YENİ BİR İLİŞKİYE BAŞLAMAYIN

Ayrılık sonrasına da cuk oturan “Çivi çiviyi söker” diye bir deyim var. Siz siz olun, bunu söyleyenlere kulak tıkayın. Unutmayın henüz yeni ayrıldınız ve kalbiniz kırık… Böyleyken rastgele biriyle çıkmaya başlarsanız iyi hissedeceğiniz yerde daha kötü olabilirsiniz. İçinizdeki boşluk duygusu kapanmadığı gibi daha da büyür. İlla eski sevgilinizi unutmak için hemen biriyle çıkmanız gerekmiyor. Kendinize biraz zaman tanıyın ve yasmızı yaşayın. Yeniden iyi hissetmeye başladığınızda kendinize şu soruyu sorun: “Ben aslmda bir ilişkiden ne istiyorum?”

ONU GERİ KAZANMAK İÇİN ÇABALAMAYIN

Belki hala ona karşı bir şeyler hissediyorsunuz. Onun gibi birini bir daha bulamayacağınıza inanıyorsunuz. Belki de terk edilmenin verdiği berbat hisle yenilmiş hissediyorsunuz ve bu duyguyu alt etmek için onu yeniden kazanmak istiyorsunuz. Sebebi ne olursa olsun onu geri kazanmak için plan yapmaya çalışmayın. Onun yerine kendinizi kazanmak için planlar yapın. Günlerinizi dışarıda daha çok vakit geçirecek şekilde planlayın. Yeni bir dil öğrenin, yeni arkadaşlar edinin, kız arkadaşlarınızla küçük bir tatil yapm. Ancak radikal kararlardan da kaçının. İstiyorsanız saçınızı boyatabilir ya da dövme yaptırabilirsiniz tabii ama bunu gerçekten istiyorsanız… Çünkü o anki ruh haliniz bu değişimi kaldıramayabilir.

DUYGULARINIZI SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞMAYIN

Evet çok üzgünsünüz anlıyoruz ama ayrıldıktan sonra bütün hislerinizi sosyal medyada paylaşmaktan kaçının. Bunu yapmak yerine ne hissettiğinizi yakınlarınıza anlatmayı deneyin.

İlla yazacağım diye ısrarcıysanız hissettiklerinizi kağıda dökün. İçinizin daha çok rahatlayacağından emin olabilirsiniz. Hem duygularınız size özel, neden herkesle paylaşıyorsunuz ki? Bir akrabanız, ilkokul arkadaşınız ya da patronunuzun da bunları okuyacağını düşünürseniz ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız!

ANILARINIZI ORTADA BIRAKMAYIN

İlişki boyunca pek çok anı biriktirilir. Birlikte çekilmiş fotoğraflar, birbirine yazılan notlar ya da mesajlar… Özel günlere ait hediyeler, bir anıya ait küçük bir obje ve daha nicesi… “Issız Adam” filmini izleyenler hatırlayacaktır, Alper ayrılığın onu etkilemediğini zanneder de kız arkadaşının minicik tokası banyoda ayaklarının önüne düşünce hüngür hüngür ağlamaya başlar. Sizin de başınıza böyle bir şey gelmesini istemiyorsanız, ilişkinizi hatırlatan her şeyi bir kutunun içinde toplayın ve göremeyeceğiniz bir yere kaldırın. Görmezseniz bazı şeylerle daha kolay başa çıkabilirsiniz.

AŞKA İNANCINIZI KAYBETMEYİN

Bir ilişki sona erdiğinde bazen o kadar çok acı çekeriz ki, yeniden bu duyguları yaşamamak için başka bir ilişkiden kaçınırız.

Aşka olan inancımız yoktur artık. Ancak zamanla acılar daha da hafifleyeceğinden, yeniden sağlıklı düşünmeye başlarız. Yani bu ilişkiniz yürümedi diye tümüyle aşktan vazgeçerek kendinize haksızlık etmeyin. Hayatınız boyunca böyle bir başınıza kalmayacaksınız. Bir süre karşı cinsten kaçınmanız normal ancak tüm hayatınız böyle geçmeyecek. Mutlaka karşınıza yeniden aşık olabileceğiniz biri çıkacaktır. Kendinize ve aşka inanmaya devam edin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir