Çilli Yüze Makyaj Yapma Teknikleri

Çilli Yüze Makyaj Yapma Teknikleri

ÇİLLERLE DOST MAKYAJ

Çillerini kapatmadan da kusursuz görünmen için birkaç ipucu:

Fondöten: Keşke bize en uygun fondöteni seçebilecek bir çöpçatanlık uygulaması olsaydı. İşte o zaman işler çok daha kolay olurdu! Çünkü çilli bir cilde uygun fondöteni seçmek biraz kafa karıştırabiliyor. Sana rehberlik edecek önerilerimize göz at.

Ton: Çillerinle değil, genel cilt tonunla eşleşen bir fondöten seç. How to Be a Redhead kitabının yazarlarından Stephanie Vendetti, “Cildimle değil, çillerimle aynı renkte fondöten uygulamaya çalışan birçok makyaj artisti oldu. Ve sonunda da koyu ve maskemsi bir görüntü ortaya çıktı” diyor.

Fırça: Fondöteninin aplikatörünü kullan ya da Makyaj Artisti Jamie Greenberg’in tavsiye ettiği gibi düz uçlu bir fondöten fırçası al. (Fondöteni kendi yüzüne ve Rashida Jones’daki çilli müşterilerine bu şekilde uyguluyor.) M.A.C 196 Slanted Fiat Top Foundation Brush’ı (t125; maccosmetics. com.tr) deneyebilirsin. Çillerinin fondöten altında dahi parlaması için fondötenini ince bir katman hâlinde; fırçayı küçük, hızlı, dairesel hareketlerle kullanarak uygula.

cilli-yuze-makyaj-onerileri

Formül: Stik ve pudra yapıdaki ürünler aşırı opak bitişe sahiptir. Az kapatıcılığı olan, transparanlığıyla çillerini belli edecek likit ya da krem ürünler seç.

Yağlı cilt için: Nars Veivet Matte Skin Finish (*135), şeffaf pudra tanecikleri ve gözeneklerin
görünümünü azaltan gül meyvesi özü ile parlamayı gün boyu kontrol altına alıyor. Hafif yapısı sayesinde ciltte tabaka gibi görünmüyor.

Normal cilt için: L’Oreal Paris True Match Lumi Cushion Foundation’ı (t53,99) dene. Aplikatörüne bastır ve süngere gelen çok az miktardaki fondöteni cildine yay. Böylece (J, çillerinden ziyade akne izlerini ve kızarıklıkları kapatacaksın.

Kuru cilt için: Lancöme Miracle Cushion Likit Sünger Fondöten (6170, boyner.com. tr), taze, canlı, pürüzsüz ve nemli bir cilt görünümü sağlıyor. Likit fondöten kadar canlandırıcı ve hafif.

Allık Neden Önemli?

Allık, çillerinin üzerinde yer alacak olan tek renkli kozmetik ürünü. Bu nedenle de makyajının kilit noktası. Cilt tonuna uygun bir renkte ve krem yapıda olan bir allık seçerek, makyajına renk kat.

Açık ten: Toz Pembe The Body Shop Lip & Cheek Stain Dusty Rose (t54,90; thebodyshop.com. tr)

Buğday ten: Sıcak Şeftali Physicians Countour Trio BB Stick Blush (t83; eczanelerde)

Koyu ten: Kırmızı Şarap Yves Saint Laurent Baby Doll Kiss & Blush Lips & Cheeks in 11 Prune Impertinente (t145; tekinacar.com.tr)

Çil Yapmaya Ne Dersin?

Mgkyaj Artisti Charlotte Tilbury’nin de söylediği üzere; “Çiller seni genç ve taze gösterir.” Birkaç tatlı noktacık için kalemi eline al ve ufak hareketlerle uygulamaya başla. Bunun için suya dayanıklı yapıda, gün boyu yüzünde kalabilecek bir göz kalemi seçmelisin. Ya da Clinique Quickliner for Lips in Tender Taupe (*59; dinique.com.tr) gibi yine gün boyu kalıcı bir dudak kalemi deneyebilirsin.

Peki, nasıl uygulayacaksın? 20 ila 40 tane noktayı güneşin öpeceği bölgelere; yani burnuna ve elmacık kemiklerine uygula. Çok koyu olanlara parmağınla dokunarak renklerini biraz aç. işte oldu!

Biz Denedik!

VZH ekibinden üç kişi, yukarıdaki teknikleri kullandı ve yüzlerindeki sahte çillerle dışarıya çıktı, işte deneyimleri:

Egzersiz sırasında: “Çillerim, gerçekten ızdırap veren bir testten -cycling dersinden- sonra bile, havluyla silene kadar suratımdaydı. Gerçekten kalıcı olabiliyormuş.” —İrem Arkan, Stil Editörü Dışarıda bir şeyler içerken: “Arkadaşlarım sahte çilleri hemen fark etti. Ama gittiğimiz mekândaki eğlenceli bir grup, yanıma gelip benimle sohbet etmeye başladı.” —Pınar Şen, Yazı İşleri Müdürü İş yerinde: “Yayın yönetmenim bir şey demedi, bunu yeni bir makyaj trendi denediğim şeklinde algıladı sanırım.”

“Lekeli” Hikâyeler

Masum bir görünüm yaratan bu benekler herkeste farklı hisler oluşturabiliyor. iki kadın, bize çillerle yaşamanın (ve onları kıskanmanın) nasıl bir his öldüğünü anlattı.

“Çillerimden kurtuldum fakat pişman oldum.”

Çocukken her ilkbaharda, yanaklarımın üzerinde yıldıza benzeyen benekler gruplaşmaya başlıyordu. Sekiz yaşımda gerçekten onların bana tatlı bir görünüm verdiğini hissetmeye başladım. Annem çillerime hayrandı, ben de seviyordum. Fakat lise dönemimde bu duygular yok oldu ve onları fondötene bulayıp kapattım. Üniversitede ise bu alışkanlığımdan vazgeçtim. Çıktığım çocuklar çillerimden hoşlanıyordu. Fakat güneş korumasını pas geçtiğim yıllardan sonra kahverengi, keçeli kalem izine benzer noktalar yüzümü gölgelemeye başladı. Beni yaşlı gösteriyorlardı ve bir türlü kurtulamadığım güneş lekeleriyle karışınca durum daha kötü bir hâl almıştı. Bir kimyasal peeling ve dört seans intense pulsed-light lazer tedavisi sonrasında güneş lekelerim, çillerimle beraber yok oldu. Ama onların bana verdiği garip ışıltı olmadan kendimi tanımakta güçlük çektim. Keşke şimdi bildiğimi o zaman da bilseydim: Lazer tedavisini yüzünün her köşesine uygulatıp her şeyi sildirmek yerine, sadece güneş lekelerini hedefletebiliyorsun.

-Aylin, 29, İstanbul

“Çilli insanlara özeniyordum… Ve hâlâ özeniyorum.”

Ablamın çillerle kaplı yüzünü her zaman kıskanmışımdır. Ailemiz farklı kökenlere dayanıyor ancak kardeşlerimin arasında çilli olan tek çocuk o. Bunu ilk kez yedi yaşımda, tam olarak neye benzediğimi anlamaya başladığım dönemde fark ettim. Ve ablamın benden farklı olduğunu gördüm. Kesinlikle herkes onun çillerine bayılıyordu. Hatta onu artık adıyla değil, “çilli kız” olarak çağırıyorlardı. Zaten çok güzeldi ve-‘ yüzündeki çil kümeleri onu diğer herkesten daha özel, daha eşsiz kılıyordu. Ancak ben böyle düşünsem de, o çillerinden nefret ediyor ve onlardan umutsuzca kurtulmak istiyordu. Şimdi ise, yeni bir takma ismi var: “Selfie kraliçesi.” Sanırım onca yıldan sonra (şu an 50 yaşında), çillerini en az benim kadar benimsemiş durumda. —Sena, 45, İzmir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir