Cilt Bakımında Etkin Madde Retinol

Cilt Bakımında Etkin Madde Retinol

CİLDİN SÜPER KAHRAMANI

Yaşlanma belirtileriyle kusursuz bir şekilde savaşan retinol, cilt bakımında en etkili maddelerden biri. Güneş hasarları, derin kırışıklıklar ve dengesiz cilt tonuyla savaşan etken maddelerin de en önemlilerinden…

A vitamininin en saf hali olan retinol, kolaj en sentezini artırarak cildi yenilemeye ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olan bir keşif. Cilt lekelerini gidermek, kırışıklıkları, akneleri, siyah noktaları ve izleri azaltmak isteyenler retinolün gücünü yavaş yavaş keşfetmeye başladı bile. Retinol dolaylı yoldan cilt kanserinden (özellikle non-melanoma) de koruyor. Balık, yumurta, peynir, domates gibi gıdalarda da bulunan retinol, cilt kalitesini artırabiliyor.

retinol

NASIL ÇALIŞIYOR?

Gençken cilt hücreleri düzenli olarak artar, sonuçta cilt parlak, gergin ve ışıltılı görünür ama yaş ilerledikçe yeni hücre üretimi azaldığı için bu işlem de zayıflar ve cilt yüzeyi yeteri kadar beslenemez. Cilt sağlıklı rengini yitirir, lekelenir ve derin kırışıklıklar kendini hissettirir. Retinol bu işlemi normal haline döndürmeye yardımcı oluyor.

NASIL KULLANILMALI?

Kullanma şekli cildinizin tipine ve kullandığınız kremin içindeki retinol miktarına göre değişiyor. Bu konuda dermatoloğunuza danışın ve cildiniz için en uygun kullanma şeklini öğrenin. Aile Hastanesi’nden Dermatolog Dr. Hülya Sağlam, kesinlikle gece kullanılması gerektiğini, çünkü güneşe karşı cildi hassaslaştıracağım, kızarıklık ve pullanma yaratabileceğini söylüyor. “Özellikle gül hastalığı olan yani yüzünde kızarıklığı ve yüz egzaması olan kişiler kesinlikle kullanmamalı” diyor. Retinol, tedaviye başlanmadan önce 2-3 günde bir sürülmeli. Bir hafta sonunda eğer problem olmazsa her gece sürülebilir. Dermatolog Ahmet Konuş ise “Ölü deri hücreleri gözenekler etrafında yoğunlaşarak daha büyük görünmelerine sebep olur. Retinol iyileştirici ve yeniden yapılandırıcı özelliği ile gözenekleri küçülterek ölü hücrelerden arındırır. Gözeneklerin içerisinde kir ve makyaj artıklarının birikmesine engel olur” diyor.

DİKKAT EDİN!

Retinol kullanırken glikolik asit ya da alfa hidroksi asit gibi kimyasal peeling’lerden uzak durun. Bu bileşenleri karıştırmak cildin soyulmasına neden olabilir. Retinol içeren ürünleri sürerken UV ışınlarına karşı bariyer oluşturan SPF içeren güneş koruyucu kullanmanız gerekir.

EN GÜÇLÜ ANTİOKSİDANLAR

BEYAZ ÇAY VE MAVİ ZENCEFİL: Madagaskar’daki Vohimana ormanlarında yetişen mavi zencefil ile beyaz çay cildi yenileyen antioksidanların başında geliyor.

GOJIBERRY: Ülkemizde kurt üzümü olarak da bilinen ve Himalayalar’da yetişen goji berry, dünyanın en güçlü antioksidanlarmdan.

RESVERATROL: Bitkilerde, özellikle kırmızı üzüm, yer fıstığı ve ananasta bulunan resveratrol, UV ışınlarına ve enfeksiyonlara karşı cildi koruyor. Üzüm, yaban mersini ve kızılcık güçlü resveratrol kaynakları.

E VİTAMİNİ: Buğday, mısır, darı ve pirinç gibi baklagillerde, ceviz, badem ve yer fıstığı gibi kuru yemişlerde, ayçiçeği yağında ve yeşil sebzelerde bulunuyor.

C VİTAMİNİ: Başta turunçgiller olmak üzere domates, kuşburnu, brokoli ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor.

C vitaminini yoğun şekilde alabilmek için sebzeleri mümkün olduğu kadar çiğ ya da az pişmiş yemek gerekiyor.

SELENYUM: Yumurta, patates ve ay çekirdeğinde bulunuyor.

A VİTAMİNİ: Havuç en güçlü antioksidanların başında geliyor. A vitamini en çok ıspanak, brokoli, kayısı ve şeftalide bulunuyor.

ELAVONOID: Meyve ve sebzelerin çoğundan alabilirsiniz. Özellikle elma, çilek, üzüm ve çikolata flavonoid açısman zengin besinler.

LİKOPEN: Domates çok önemli bir likopen kaynağı. Pembe greyfurt ve karpuzda da likopen var.

POLİFENOL: Ahududu, yeşil çay, erik, soya, çilek, elma ve yaban mersininde bolca bulunuyor.

KOLAY VE KEYİFLİ BAKIM

Kadınlar genelde kalça ve karınlarında oluşan yağlanmadan, erkekler ise göbeklerinden şikayet ediyor. En büyük problem ise bu bölgelerdeki yağların çok inatçı olması ve kolay eritilememesi. Yoğun bir diyet ve egzersiz programı bile çoğu zaman yeteri kadar hızlı sonuç vermiyor. Shambala Clinic, uyguladığı yöntemlerde en yeni teknolojileri kullanıyor. Cellfie vücut yenileme sistemi; estetik cerrahi, medikal estetik, sağlıklı yaşam ve diyet, kalıcı makyaj alanlarında hizmet veriyor. Shambala Clinic Estetik Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, lazer lipoliz operasyonlarıyla ilgili merak ettiğiniz noktalarda yardımcı oluyor. Ameliyatsız çözüm arayanlara ise klinik diyetisyeni Serap Akyol, VelaShape III’ü tavsiye ediyor. Diyetisyen kontrolünde, uzman estetisyenler tarafından uygulanarak kısa sürede etkili sonuçlar alınabiliyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir