Depresyon DNA İlişkisi

Depresyon DNA İlişkisi

Telomerler kromozomların uçlarında bulunan DNA dizileridir. Kısa telomerler yaşam süresinin kısalmasıyla ilişkilidir. Araştırmacılar DNAda meydana gelen değişikliklerin depresyonla ilişkili metabolik değişikliklerin bir yansıması olabileceğini söylüyor. Farelerle yapılan deneyler bu DNA değişikliklerinin stresten ya da stres hormonlarından kaynaklandığını gösterdi. Dört hafta sonra bilim insanları fareler üzerine uygulanan stresi durdurdu ve mitokondriyal DNAnın ve telomerlerin normale döndüğünü tespit etti.

Depresyon

Bu sonuçlar da moleküler değişimlerin geri dönebilir olduğunu gösteriyordu.

Araştırmacılar aynı zamanda geçmişte yaşanan stresin depresyondaki kişilerde görülen moleküler değişikliklere benzer değişikliklere neden olup olmadığının öğrenmek için 11.000’den fazla kişinin DNAsını inceledi. Depresyon moleküler değişikliklere neden olurken stresli bir yaşamın bu değişikliklere neden olmadığını gözlemlediler. Örneğin çocukluğunda cinsel istismara uğramış ancak depresyona girmemiş bir kişinin DNAsı, cinsel istismara uğramamış bir kişinin DNAsı ile karşılaştırıldığında önemli bir değişiklik olmadığı tespit edilmiş. Bulgulara göre stres DNAda değişikliklere neden olabiliyor, ancak pek çok kişide bu değişikliklerin geri dönebilir ya da başka bir deyişle iyileşebilir olması söz konusu. Depresyondaki kişilerin DNAsındaki değişimlerin geri dönebilir olması ise daha zor görünüyor.

Araştırmacılar moleküler değişikliklerin depresyon öncesinde, depresyon sırasında ve depresyon sonrasındaki durumunu incelemek için daha çok araştırma yapmak gerektiğini düşünüyor. Bu araştırmaların sonucunun daha yararlı klinik bilgiler sunacağını umuyorlar.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir