Diyete Başlamak İstiyorum

Diyete Başlamak İstiyorum

DİYETE TEKRAR BAŞLAMAK

Hafta sonu yemek yemenin ucunu kaçırdınız! Bunun çaresi pazartesi günü kendinizi aç bırakmak olmamalı. Eğer bu yöntemi kullanıyorsanız, salı günü bütün o aç kalmalarınız size geri dönecek ve vücudunuz ihtiyacı olan kaloriyi tüketmeye itecek sizi. Birgünlük beslenme planı yaparak, enerjisi yüksek, düşük kalorili yiyeceklerle haftaya iyi başlamalısınız. Bu sayede kendinizi tok hissedersiniz ve kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durursunuz.

Hafta sonu diyetinizin ucunu kaçırıp uygun beslenmemiş olsanız bile bu hafta kilo verebilirsiniz, işte size kendinizi güçlü hissederek bir günde diyete tekrar nasıl başlayabileceğinizin ipuçları…

Diyet yapıyorsanız, hafta sonlarının ekstra çaba gerektirdiğini bilirsiniz; mutfağın kapıları sınırsız şekilde açılmıştır, büyük aile yemekleri verilir, gece geç vakitte buzdolabına hücum edilir, mangal partisinde yenilenlerden hiç söz edilmez bile. Böyle günlerin ardından kilo verme fırsatınızın diğer günlere oranla daha da azaldığını ve tüm şansınızı yitirdiğinizi hissedebilirsiniz.

diyete baslamak

Böyle bir hafta sonunun ardından kilo verme konusunda kararlıysanız, sabah uyandığınızda kendinizi samimi şekilde eleştirerek güne başlayın. Uyku sırasında vücudumuzdaki iştah hormonları düzenli olarak üretildiğinden uykunuzu iyi almış ve iyice dinlenmiş olmanız çok önemli. Öncelikle gelecek haftanın yemek listesini planlayın ve diyette tüketeceğiniz yiyecekleri stoklayarak işe başlayın.

Peki, diyete nasıl başlayacaksınız? Her pazartesi kendinize ve diyetinize dair verdiğiniz sözleri yeniden tekrarlamaksınız. Haftadan haftaya yediklerinizi kontrol ederek uzun vadedeki sonuçları garanti altına alabilirsiniz. Kendinize söz verin ve sonra pazartesiyi diyetinizin ilk günü olarak belirleyip aşağıdaki şu sekiz adımı takip edin.

Alarmınızı uyanmaya alışkın olduğunuz saatin 30 dakika öncesine ayarlayın ve pozitif düşüncelerle yatağınızdan kalkın.

Geçmişte yaşadıklarınızı değiştiremezsiniz, bunun için hafta sonu ne kadar çok yemek yediğinizi hatırlatan kafanızdaki sesleri susturmaksınız. Bunun yerine bardağın ne kadarının dolu, ne kadarının boş olduğunu düşünün; bu hafta egzersiz yapın ve doğru bir beslenme planı uygulayın. Bu sadece kilo vermeniz için değil, verimliliğinizi, yaratıcılığınızı, enerjinizi ve moralinizi yükseltmek için de yararlı olur. Ayrıca sizi cesaretlendirecek ve motivasyonunuzu artıracak bir söz seçin. Örneğin “Geçmişe geri dönemeyeceğin için yeni bir başlangıç yap ve bugünden başla, yeni bir son hazırla” gibi.

KİLOLARINIZ İÇİN AJANDA TUTUN

Her pazartesi sabahı kahvaltınızı yapmadan önce tartılın ve kilonuzu ajandaya kaydedin. Bu yöntem kilonuzda ne kadar değişiklik olduğunu anlamanızı sağlamasının yanı sıra gerçeklerle yüz yüze gelmeniz için size yardımcı olur. Diyetinize uygun beslenirseniz, ajandanız size mükafat olarak görünür. Ayrıca bir zamanlar giydiğiniz giysilerin içine tekrardan sığmaya çalışın. Bu sizi daha çok motive eder.

KALORİ YAKIN

Kısa mesafelerde araca binmek yerine 15-20 dakika da olsa yürüyüşü tercih edin. Ayrıca mümkünse düşük tempolukoşu yapın, ip atlayın, merdiven inip çıkm. 10-15 dakikalık güçlendirici bir antrenmana ise mutlaka zaman ayırın. Daha fazla kas yapın, daha fazla kalori yakın, daha fazla kilo verin.

İYİ KAHVALTI YAPIN

Teksas Üniversitesi’nde diyet yapan 900 kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda sabah yenilen yiyeceklerin tamamının kalorisinin gün içinde tüketildiği ortaya çıktı. Bu yüzden sağlıklı olmak şartıyla kahvaltıda her şeyi tüketebilirsiniz. Yulaflı yiyecekler, yumurta, peynir, yoğurt (kalsiyum açısından zengin olan yoğurt şişmanlıkla savaşmaya yardımcı olur), kahvaltılık gevrekler ve meyve, sabahları tercih edebileceğiniz iyi besinlerden bazıları.

ARKADAŞINIZLA DERTLEŞİN

Kilo vermek isteyen bir kız kardeş, dost ya da iş arkadaşı sizin için şanstır. Her pazartesi onunla vermek istediğiniz kilolardan söz edebilir, fikir alışverişi yapabilirsiniz. Bu gerçekten işe yarar. Diyet programınızda başarılı bir hafta geçirebilmeniz için bu konuşmalar sorumluluk duygunuzun ve motivasyonunuzun artmasına yardımcı olur. Yakın arkadaşlıklar başka bir amaç için de faydalı olabilir; yemek tariflerini paylaşmak ve birlikte egzersiz yapmak gibi…

HER HAFTA DEĞİŞİKLİKYAPIN

Uzun süreli diyetler yaparken hemen gözle görülebilir bir sonuç karşınıza çıkmayabilir. Böyle durumlarda kısa süreli, sizi motive edici şeyler yapmayı deneyin. Ara sıra kendinizi cesaretlendirin ve farklı şeyler yapın; mesela asansör kullanmak yerine merdivenlerden çıkın, bir pilates CD’si alarak egzersiz yapmayı deneyin. Bunlar diyetinize heyecan katar.

NASIL GÖRÜNMEK İSTEDİĞİNİZİ HAYAL EDİN

İdeal kilonuzdaki fotoğraflarınızı evinizde ve işyerinizde görünür yerlere koyun. Bu, egzersiz yapmamak için uydurduğunuz mazeretlerinize son vermenize ya da jimnastik aletini satıp seyahate çıkma fikrinizin aslında ne kadar mantıksız olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Sonuç olarak diyetinizi olumsuz yönde etkileyecek her şeye son vermenizi sağlar. Aynı zamanda bu fotoğrafları sık sık görüyor olmanız yemek yerken tedbirli olmanıza yardımcı olur.

KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

Küçük başarılarınızı küçümsemeyin. Bunlar sizi motive eden anahtarlardır. Diyetinizi kararlı şekilde hiç bozmadan bütün bir hafta boyunca devam ettirebilirseniz, kendinize bir hediye alın. Kim bilir belki de para yatıracağınız son ödül yepyeni küçük beden giysiler olur.
One thought on “Diyete Başlamak İstiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir