Dünden Bugüne Değişen Düğün Gelenekleri ve Yeni Trendler

Dünden Bugüne Değişen Düğün Gelenekleri ve Yeni Trendler

Kız isteme ritüelleri, evlilik yüzükleri, matbaada basılan davetiyeler ve romantik gelinlikler tarih oldu. Şimdilerde yepyeni ve sıra dışı alışkanlıklar damga vuruyor evlilik sürecine. Dünden bugüne değişen gelenekleri ve yeni trendleri okumadan evlenmeyin!

SIRA DIŞI GELİNLİKLE FARK ATIN

Bir zamanlar Evet o özel günde başrol sizin.

Yalnız ihtişamlı, şaşaalı görünmek için seçtiğiniz kabarık gelinlik, Fransız dantelli duvağınız ve abartılı saç modelinizle doğallıktan uzaklaşabilirsiniz. Hem bu tip gelinliklerin hareket özgürlüğünüzü kısıtlayacağını da unutmayın. Yoksa düğünde dans etmeyi düşünmüyor musunuz?

Şimdi Daha sade, minimal, sıra dışı gelinlikleri tercih ediyor 2015 gelinleri. Örneğin bu yıl Marchesa’nın vücuda oturan dantel ve tüllerle tasarlanmış gelinlikleri, Ralph and Russo’nun pembe sade gelinliği ya da Jean Paul Gaultier’nin giymesi cesaret isteyen iç çamaşırı ve tüllerden oluşan gelinliği size ilham verebilir. Ayrıca Özlem Kaya’nm bu yıl Allegra markası için tasarladığı gelinlikler de oldukça minimal.

dugun gelenekleri

DAVETİYELER MATBAADA DEĞİL FACEBOOK TA

Bir zamanlar Çeşitli düğün organizasyon firmaları ziyaret edilir, en şık, en özel davetiye tasarımı için detaylar uzun uzun konuşulurdu. Kağıt seçimi, davetiye metni, kaligrafi stilleri, baskı renk ve çeşitleri, dağıtım süresi için kafa yorulurdu.

Şimdi Günümüz gelin ve damatları artık altın kabartmalı, şeritli klasik davetiyeler yerine çok daha ilginç, komik ve mizah dolu davetiyelerle mutluluklarını paylaşmak istiyor. Nikah ve düğün davetini sosyal medya üzerinden grup kurarak duyurmaksa teknoloji çağının son moda nimetlerinden. Düğün davetiyesinin fotoğrafını çekip Facebook’ta yayınlamak da tercih edilen en ucuz yöntemlerden biri.

EVLİLİK YÜZÜĞÜ DEMODE OLDU

Bir zamanlar Kapalıçarşı’ya gidilir, uzun saatler boyunca alyans modelleri incelenir ve bir zamanların moda markası Modern Alyans’tan iki tarafın da onayladığı bir model seçilirdi. Evliliğin sembolü alyans seçimi zor olsa da romantik dakikalar damga vururdu bu özel ana…

Şimdi Yeni evlenen çiftlerin son gözdesi alyans dövmeler. Yüzük parmaklarına dövme şeklinde birbirlerinin isimlerini yazdıran, kral tacı ya da sonsuzluk figürü yaptıran çiftler alyanslarını kaybetme riskini de bertaraf etmiş oluyorlar böylelikle.

Hem ucuz hem de yüzük takma alışkanlığı bulunmayan çiftler için ideal yöntem boşanma durumundaysa sıkıntı yaratabiliyor.

KIŞ DÜĞÜNLERİ DE PEKALA ROMANTİK

Bir zamanlar Yaz düğünleri çok revaçtaydı. Gelin adayları, güneşin altında, kırlarda gelinlikleriyle koşmayı hayal ederken, o ilk günün heyecanıyla sıcaktan nasıl terleyeceklerini düşünmezlerdi elbette. Yaz mevsimi romantizm ve pembe rüyalarla özdeşleştirilirdi.

Şimdi Bugünlerde kışın da evleniliyor. Özellikle yaz aylarında mekan kiralarının tavan yapması kış düğünlerini daha çok tercih sebebi yapıyor. Kapalı mekansa “yağmur yağarsa ne yapacağız?” korkusunu bertaraf ediyor. Ayrıca kim demiş kış düğünleri romantik değildir diye? Şömine etrafında davetlilerle içilen sıcak şaraplar, dekorasyonda kullanılabilecek kar taneleri, çam ağaçları, kozalaklar ve kırmızı detaylarla unutulmaz bir düğüne imza atabilirsiniz.

POZ VERMEYİN, DOĞAL OLUN

Bir zamanlar Geldik düğünün en sıkıcı ve yapmacık anına. Tek tek tüm aile bireyleriyle öpüşülüp koklaşılacak ve fotoğrafçının beş dakikada bir tekrarlanan “hazır, çekiyorum” komutuyla en samimi gülücük yüze kondurulacak, en güzel poz verilecek. Açlık, yorgunluk ve ayak ağrıları hiç hesaba katılmadan hem de…

Şimdi Her ne kadar bu fotoğraf çekme adeti günümüzde korunsa da artık daha spontane, daha doğal ve samimi fotoğraflar tercih ediliyor. Örneğin yorgunluktan bitap düşmüş gelinin ayakkabıları elinde çıplak ayak dans ederken çekilen ya da geç saatlerde koltuklarda uyuklayan çocuk ve yaşlıların fotoğrafları hem daha gerçek hem de çok eğlenceli. Ayrıca düğün pastasını kesen eller, gülen dudaklar gibi detayları fotoğraflamak da çok trendy.

ELVEDA MAKET PASTALAR

Bir zamanlar Geçmişte bir düğün klasiği olan gösterişli, kat kat maket pasta günümüzde pek fazla tercih edilmiyor. Pasta süslemesinde zamandan kazandıran maket pastalar gerçek pastanın da taze kalmasını sağlıyordu.

Şimdi Günümüzde cupcake pasta ağaçları şeklinde tasarlanan düğün pastaları, sunumlarıyla maket pastalarını fazlasıyla kıskandırırken, gerçeklikleri ve kolay tüketimleriyle de fark yaratıyorlar. Ayrıca dokundukları ve gördükleri şeyi hemen tatmak isteyen davetlileri de maket pastalar gibi hayal kırıklığına uğratmıyor cupcake’ler.

DAVETLİLERE ÖZEL ARMAĞAN

Bir zamanlar Düğün töreni boyunca çekilen DVD’ler, düğün şekerleri klasik olarak hala çok moda. Ama bunlara eklenen yeni ve çok hoş alışkanlıklar da var.

Şİmdİ Nikahın başlangıcından düğünün sonuna kadar davetlilerle kısa videolar çekiliyor. Onlara genç çiftle ilgili düşünceleri, anıları soruluyor. Video gece bitiminde davetlilere hediye ediliyor. Konuklara düğün başlarken verilen bir başka hediye de küçük bir çanta. İçinde su, atıştırmalık, kağıt mendil ve düğün mekanının planının bulunduğu, yurt dışında “welcome bag” (hoş geldin çantası) olarak anılan bu çanta geleneği ülkemizde yaygınlaşmış olmasa da en yeni düğün trendlerinin başını çekiyor.

ESKİDEN dugun ORGANİZATÖRÜ MÜ VARDI?

Bir zamanlar Evlilik öncesi nişan bohçası hazırlamak, güllü ya da bademli lokumlarla kız istemek, damadın kahvesine tuz katmak gibi geleneklerin çoğu bugün devam etmiyor.

Şİmdİ Bugün geniş ailelerin tükenmesi, gençlerin ailelerinden uzak ve yalnız yaşamaları, zamansızlık ve modernleşme, geleneklerin kaybolmasını hızlandırıyor. Lokumların yerini gösterişli çikolatalar alırken bazı alışkanlıklar da şekil değiştiriyor. Örneğin kına geceleri, günümüzde “bekarlığa veda partisi” ismi altında daha modern versiyonla lüks otellerde düzenleniyor. Eski evlilik ritüellerinin yerini bugün düğün organizasyonuna harcanan mesai almış durumda. Düğün mekanı, dekorasyonu, menüsü, müziği, pastanın tasarımı gibi bir zamanlar üzerinde hiç düşünülmeyen detaylar bugün evlenen çiftlerin temel gündem maddelerinden. Düğün organizatörlüğü de bu sosyal değişimin yarattığı en son ve en gözde mesleklerden.

HAYDİ, HEP BİRLİKTE DANS EDELİM!

Bir zamanlar Strauss’un “Mavi Tuna” valsiyle düğünü açmak ya da aylarca özel dans hocasıyla üzerinde çalışılan çok özel bir koreografiyle konukları büyülemek güzel bir düşünce olabilir.

Ama siz dansçı değilsiniz ki! Hem bu özel günü ve dakikayı pistte neden en yakınlarınızla paylaşmayasınız?

Şİmdi Günümüzde romantik çift pistte pek yalnız bırakılmıyor. Salona gelmelerinden 30 saniye sonra konuklar hemen sahneye çıkıyor ve hep birlikte önceden tasarlanmayan, komik ve ilginç dans figürleri (hayatında hiç dans etmemiş kişiler bile piste çıkabiliyor) eşliğinde dans ediyorlar. Ve kesinlikle çok eğleniyorlar. “Hayat paylaşınca güzel” değil de ne?

NASIL GİYİNİYORUZ?

Bir zamanlar Koyu renk giyinmek, beyaz renkli elbiselerden kaçınmak, kravat takmak, sade bir tarzla dikkat çekmemek, bir zamanlar düğün davetlilerinin en temel stil kodlarıydı.

Şimdi Moda trendlerinin iç içe geçmesi, karmaşanın ve kuralsızlığın tasarım anlayışına hakim olmasıyla artık her tür stille gidiliyor düğünlere. Sade beyaz bir tişörtle kombinlenen çok şık bir etek, smokin takımın altına giyilen spor ayakkabılar, beyaz jean’le flört eden etnik detaylı emprime bluz ya da dantel şortla düğünde, gelinden sonra, en çok konuşulan kadın olabilirsiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir