Dünyanın en iyi şefi Dabiz Munoz oldu

Dünyanın en iyi şefi Dabiz Munoz oldu

Pandemi boyunca en çok sekteye uğrayan sektörlerin başında kuşkusuz gastronomi geldi. Her ne kadar evde yemek dönemi başarıyla geçse de restoranda yemek deneyimi için aynı şeyleri söylemek güç. Bugün hala dünyanın pek çok yerinde birçok restoran hizmet veremiyor. Birçoğu da kepenkleri çoktan kapadı bile. Ama tutkulu şefler her şeye rağmen çalışmaya ve hünerlerini göstermeye devam ediyor. Pandemide Michelin Rehberi gibi bazı puanlama sistemleri de ara vermişti.

Dünyanın En İyi Şefleri’nin seçildiği The Best Chef Avvards ise bu yıl 15 Eylül’de Amsterdam’da gerçekleşti. Dünyanın En İyi Şefi unvanını bu yıl alan kişi ise Madrid’teki DiverXo’nun şefi Dabiz Munoz oldu. Aynı zamanda üç Michelin yıldızı sahibi olan şefin mutfağa olan düşkünlüğü çocuk yaşlarda başlamış. Boyu kısa olduğu için ailesi çok sevdiği basketbol yerine onu Madrid’in ünlü restoranlarından Viridiana’ya götürürmüş. Sonrasında mekanın sahibi Abraham Garcia’ya hayranlığı artmış.

Aynı zamanda mekanın şefi olan Garcia edebiyat, fotoğraf, seyahat ve sanat gibi hobilerini yemeklerine yansıtmasıyla ünlü.

0 da Garcia’nın yolundan gidip catering ve mutfak eğitimi almaya karar vermiş. Bugüne kadar Londra’da Nobu ve Hakkasan dahil pek çok ünlü restoranda çalışmış. Ardından da Madrid’te DiverX0 isimli restoranını açmış. Munoz bu restoranında üç farklı tadım menüsü sunuyor. Çok daha spor ve uygun fiyatlı restoranı StreetX0 da ise garsonlar çalışmıyor. Sokak yemekleri şeflerden el yordamıyla masaya ulaşıyor. Bu arada Munoz’un ardından ödül töreninde ikinciliği Stockholm’deki Frantzen’den şef Björn Frantzen aldı. Listenin üçüncü sırasında ise San Sebastian’daki Mugaritz’in şefi Andoni Luis Aduriz yer aldı.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir