Eşini Kendi Terazinle Tartma

Eşini Kendi Terazinle Tartma

Eşini Kendi Terazinle Tartma

– Nasıl yani?

– Kadınlar ve erkekler birbirinden çok farklı yaratıldığı için, hayat çarşısında kullandıkları ölçü birimleri de farklıdır. Kadınların terazisinin ölçü birimi duygu, erkeklerin terazisinin ölçü birimi mantıktır.

– O zaman birbirlerini anlamak için kadının mantık, erkeğin de duygu ölçüsünü mü kullanması gerekiyor?

– Evet. İki taraf da birbirini kendi terazisi ile tartarsa yanılır ve haksızlığa uğradığım düşünüp mutsuz olur. Ancak karşı tarafın terazisini kullandığında, doğruya yakın bir ölçü alınmış olur. Karşı tarafın terazisini kullanmak için de karşı tarafı iyi tanıyıp ölçü birimleri hakkında doğru bilgi sahibi olmak gerekir. Bunun için de kadınların ve erkeklerin yaradılıştan gelen farklarını bilmek gerekir.

Eşini Kendi Terazinle Tartma

– Çok fark var mı?

– Hem de çok fazla fark var, kadın ve erkek arasında. Fizyolojik ve psikolojik… En basitinden saç derilerinden saymaya başlarsak, vücut ısıları, kalplerinin dakika içinde atım hızı bile birbirlerinden farklı. Bunların hepsini bilmek şart değil. Ben sana gerekli olacak birkaç mühim bilgi vereceğim.

– Ben merak ettim. En kısa zamanda araştırıp bütün farkları öğreneceğim.

– Sen bilirsin, merak ediyorsan öğren tabii. Kadın ve erkek arasında en temel farklılık beyinlerini kullanırken ortaya çıkıyor. Beyin iki parçadan meydana geliyor: Sağ ve sol beyin diye. Sağ taraf duygularla alakalı olan kısım. Hisseden, üreten, hayal eden hep sağ taraf. Sol taraf mantık, rakam ve alışkanlıkların tarafı. Son yapılan araştırmalara göre kadınlar yüzde seksen sağ tarafını, erkekler ise yüzde seksen sol tarafını kullanıyorlarmış.

– Bakın burada hiç olmazsa rakamlarda eşitlik var.

– Evet zıtlıkta eşitlik var. Birbirine geçirdiğinde bütünlük oluşur.

– Ben hâlâ bir eşitlik tutturdum gidiyorum değil mi?

– Merak etme, yavaş yavaş kurtulacaksın. Ben birden olmasını zaten beklemiyorum. Yıllarca inandığın, müdafaa etiğin bir fikri, birdenbire atmam çok zor. Şimdi birkaç farklılık daha öğrenelim, bazı farklılıkları da diğer adımlarda yeri geldikçe anlatacağım.

– Ben dinlemeye hazırım.

– Kadın-erkek farklılığında, çok küçük gibi görünen farklılıklar bile önemli olabilir. Mesela, erkeklerin metabolizmaları, kadınlardan daha hızlı çalışır. Bu yüzden erkekler kadınlardan daha çok yemek yeme ihtiyacı duyarlar. Kadınlara göre de daha az kilo alırlar. Aynı kilodaki bir kadına göre daha zayıf görünürler. O hâlde yapılması gereken nedir? Bir kadın kocasının yediğinin yarısı kadar yese yeter. Ona bakıp onun kadar yersen onun iki katı olursun.

– Bakın bunu öğrendiğime çok sevindim. Her zaman bakıyorum, Ferhat benden daha fazla yiyor ama kilo almıyor. Ben daha az yediğim hâlde kilo alıyorum.

– Bir farklılık da erkelerin kas yapıları ile alakalı. Erkeklerin vücudundaki kas sayısı, kadınlardakinin iki katıdır. Bu yüzden erkekler, beden yönünden kadınlardan daha güçlüdür. Bu bilginin sana ne faydası olabilir? Kocan kızgınken üstüne gitme. Sus ve söylemek istediklerini o sakinleşince üslubuna uygun bir şekilde söyle. Erkekler öfkelendiklerinde beden gücü kullanırlar, kadınlar dil gücü kullanırlar. Kadınların dilleri ile attıkları oklara dikkat etmeleri iyi olur. Zira dil yarasının iyileşmesi biraz zordur.

– Zaten var ya o sinirliyken ben de bağırırsam Ferhat çok kızıyor. Bazen kapıyı çekip gidiyor, sakinleşene kadar eve gelmiyor.

– Kızınca sana karşı güç kullanmaktan korktuğu için evden gidiyor olabilir. İyi bir metot. Bir farklılık da görünmeyen güçler üzerine. Kadınlar dünyasının değer birimi duygu iken, erkekler dünyasının değer birimi güçtür. Kadınlar duyguları ile ve hissî güçleri ile övünürken; erkekler güçleri, işleri, başarıları, paraları veya arabaları ile övünürler. Duygu erkek dünyasında geçer akçe olarak pek öne sürülmez. Hatta erkekler duygularını güç kaybına uğrama korkusundan, açığa çıkarmayı tercih etmezler.

– Çok haklısınız. Oğlum bile daha küçük olduğu hâlde oyunda kazanması ile yani başarısı ile övünüyor. Gücüyle övünüyor. İkide bir “Anne, ben seni korurum, korkarsan söyle.” diyor.

– Erkeklerin yaradılışında bu var. Bir de biz bunu küçüklükten itibaren destekliyoruz. Erkek çocuklarımıza yedirirken “Yersen güçlü olursun.” diyoruz. Kızları ise “Yemezsen büyüyemezsin, boyun uzamaz, kısa kalırsın.” gibi fizik güzelliği ile teşvik ederek büyütüyoruz.

– Bakın buna hiç dikkat etmemiştim ama gerçekten de kızımı yedirirken böyle söylediğimi hatırlıyorum. Oğlumu da “Ye de güçlü ol, kocaman adam ol!” diye yedirmiştim.

– Erkekte güç çok mühim… İşte bunun için erkek, gücü hakkında kadın tarafından gelecek tenkit ve tarizlere çok kızar; takdir ve iltifatlara da çok memnun olur.

Yaptığı iş ne olursa olsun; az kazansın, çok kazansın, müdür olsun, temizlikçi olsun fark etmez erkek, karısının gözünde onun kahramanı olmak ister. Kadın kocasına kahramanıymış gibi davranırsa erkek de ona prensesi gibi davranır.

Bu haftaki görüşmemiz de bu kadar.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir