Evcil Hayvanlarında Artık Modası Var

Evcil Hayvanlarında Artık Modası Var

Onlar için özel hazırlanan tekstil ürünlerine ilgi arttıkça ürünler de çeşitleniyor. Artan talep bu pazarı yılda yüzde 100 büyütüyor. Geleceğe yönelik ciddi bir potansiyel var…

HAYVAN dostlarımızın da modası var artık. Sadece üşümesinler, yağmurdan çamurdan korunsunlar diye değil üstelik. Bir moda haftaları yok, podyumlarda boy göstermiyorlar belki ama onlar da kendilerine yakışanı giymeyi hak ediyor. Böyle düşünen insan sayısı belli ki artıyor. Çünkü hayvan dostlarımız için üretilen yelek, tişört, kazak gibi tekstil ürünlerinin satışı her geçen gün artıyor. Hayvan sahiplenme oranlarının arttığı Türkiye’de en az bir köpek sahiplenenlerin toplam hane halkına oranı yüzde 6, en az bir kedi sahiplenenlerin oranı ise yüzde 10.

Türkiye bu anlamda diğer Avrupa ülkeleri kadar yüksek oranlara sahip olmasa da son yıllarda ülkemizde hayvan sahiplenenlerin sayısının hızla arttığı bir gerçek. Artan sahiplenme oranlan ile dostlarımız için ayırdığımız bütçeler de büyüyor. Bütçe içinde mama da var kıyafet de… Evcil Hayvancılık ve İşadamları Derneği (Evcil-Der) rakamları da bu büyümeyi teyit ediyor. Buna göre Türkiye’de evcil hayvan pazarı yılda ortalama yüzde 15 büyürken; kedi, köpek, kuş, akvaryum gibi evcil hayvanların mama dışında bakım, aksesuar, veterinerlik hizmetleri, evcil hayvan otelleri ve kuaförleri gibi masrafları da eklenince bu pazarın 1 milyar dolarlık hacme ulaştığı tahmin ediliyor.

evcil hayvan modasi

YÜZDE 100 BÜYÜME

GittiGidiyor Satış Müdürü Nilay Büyükkapancı, evcil hayvan tekstilinin özellikle koruyucu yönüyle giderek daha fazla ilgi çektiğini belirtiyor. Bu giysilerin, görselliğin yanı sıra, soğuktan veya sıcaktan koruduğu için hayvan severler tarafından talep edildiğim ifade ediyor. Satışlara yansıyan talep neticesinde pet tekstilinin ürün kategorilerinden aldığı pay da artmış. Son üç yılda GittiGidiyor’da evcil hayvan ürünleri tekstili ortalama yüzde 70 civarında, evcil hayvan aksesuar bölümü ise yüzde 100‘ün üzerinde bir büyüme sergilemiş.

Hepsiburada ve n11’in satış rakamları da pet tekstilinde yükselen bir grafik izlediğini gösteriyor. Pet tekstil ürünleri yıllık Hepsiburada’da yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme gösterirken sitede evcil hayvanlara yönelik ürün satışlarının yüzde 15-18’ini pet tekstili oluşturuyor. n11.com Satış Genel Müdür Yardımcısı Örpen Koçak, pet tekstili kategorisinin özellikle geçtiğimiz iki sene içerisinde oldukça gelişme ve büyüme gösterdiğini belirterek 2016’dan 2017’ye olan grafikte yüzde 96’lık bir büyüme yaşandığını söylüyor.

evcil hayvan modasi 1

KENDİ TASARIMLARINI SATIYOR

Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği mezunu olan Seçil Yurt-seven Balçık, aynı zamanda bir veteriner teknisyeni. Hayvanlara olan sevgisi ona PetButik35 adlı Instagram sayfasını daha sonra da Petbutik35.com adlı internet sitesini açtırmış. Bu mecralarda kendi tasarımları olan pet kıyafetlerini ve aksesuarların satışım yapan Balçık, internet sitesinin günlük ziyaretçi sayısının yaklaşık 500 olduğunu söylüyor.

Instagram sayfasının da oldukça hareketli olduğunu belirten Balçık, yaklaşık 11 bin takipçiye sahip. Satışlarının yüzde 80’inin pet kıyafeti olduğunu ifade eden Balçık geri kalanını bakım ürünleri, tarak gibi ürünlerden oluştuğunu kaydediyor.

Evcil hayvan tekstili kategorisinde 2 bin farklı ürün bulunduran Gittigidiyor’un en çok satılan ürünleri arasında köpek giysileri ve büyük köpekler için üretilen yelekler yer alıyor. Hepsiburada’ya baktığımızda ise, 5 bin üzerinde ürün çeşidi karşılıyor bizi. Hepsiburada Hızlı Tüketim Ürünleri Kategori Direktörü Tolga Ünal, ürün çeşitlerinin her geçen gün arttığını vurgulayarak en çok satılan ürünlerinin kedi ve köpeklere özel svveatshirtler ile reflektörlü yağmurluklar olduğunu belirtiyor.

evcil hayvan modasi 5

SEKTÖRE YENİ OYUNCULAR GELECEK

Yetkililerden aldığımız bilgilere göre, siparişlerin yoğunluklu olarak geldiği bölge Marmara. Burada il olarak İstanbul başı çekiyor. Marmara Bölgesi dışında nll.com kategori bazında en çok siparişi İzmir ve Kocaeli’nden alıyor. Bu illeri Ankara ve Aksaray takip ederken, Hepsiburada’da üç büyük il dışında Tekirdağ, İçel ve Eskişehir öne çıkıyor.

Farklı illerden gelen siparişlerin pazarın gelecek potansiyelini de yansıtıyor. Bu konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuz Nilay Büyükkapancı önümüzdeki üç yılda sektöre yerli ve yabancı yeni oyuncuların girmesini beklediklerini belirtiyor. Bu durumun ürün çeşitliliğini daha da artıracağını vurgulayan Büyükkapancı “Son üç yıldaki büyüme oranlarına baktığımızda tekstil ürünlerinde gelecek yıllarda yüzde 50:nin üzerinde büyüme gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” diye konuşuyor.

N11.com Satış Genel Müdür Yardımcısı Örpen Koçak da pazarın ülkelerin gelişmişlik düzeyiyle paralel büyüdüğünü ifade ediyor. “Yükselen gelir düzeyi aileye yeni bir dost kazandırmanın imkân bulduğu bir ortam yaratıyor” diyen Koçak, şöyle devam ediyor:

“Türkiye ve nll.com özelinde baktığımızda ise bu kategorinin her yıl yüzde 100 oranında büyüyerek gelişmeye devam edeceğini öngörüyoruz. Burada sadece e-ticaret ya da nll.com olarak değil, sektörde artan talebe cevap veren yerli üretim yapan firmaların da çoğalması ve bize dahil olmasıyla pazarın önümüzdeki dönemde de büyüme ivmesini sürdüreceğini gözlemliyoruz.”

evcil hayvan modasi 3

Nilay BÜYÜKKAPANCI / GittiGidiyor Satış Müdürü
”Bu alana yatırımlar artacak”

Özellikle son iki seneyi incelediğimizde hem yerli hem de | yabancı yatırımcılar tarafından evcil hayvan ürünleri sektörüne yapılan yatırımlarda ciddi bir artış yaşandığını gözlemliyoruz. Bu sektör, girişimciler için de gözde bir iş kolu olma yolunda ilerliyor. Özellikle tekstil ve aksesuar bölümü, evcil hayvan ürünleri sektörünün diğer kategorilerine oranla görece keşfedilmemiş bir alan olduğu için, önümüzdeki dönemde bu alandaki yatırımların artmasını bekliyoruz. Son iki yılda sağlanan çeşitlilik ve rekabete bağlı fiyat avantajı talebi yükseltirken, hayvan hakları konusunda kaydedilen genel bilinçlenme de ön plana çıkıyor.

Hayvan severler, sıcaktan ve soğuktan koruma özelliği olan tekstil ürünlerini pek çok seçenek arasından karşılaştırma yaparak satın alabiliyor. E-ticaretin kolaylığı ve pratikliği tam da bu noktada devreye giriyor ve birçok seçeneği kıyaslayarak kısa bir sürede uygun fiyatlı alışveriş yapılabilmesi, siparişlerin kapıya kadar gitmesi talebi yükselten başka bir unsur oluyor.

Seçil Yurtseven BALÇIK / PetButik35 Kurucusu
”Giyinmek hayvanlar için de bir ihtiyaç”

Evcil hayvan besleyenlerin sayısındaki artış, hayvanlara olan yaklaşımın daha bilinçli hale gelmesi ve ekonomi düzeyindeki artı yönde değişimlerin etkisi büyük. İnsanlar evcil dostlarını kendilerinden biri, aile fertlerinden biri olarak kabul ediyor. Ev ortamında olan kedi ve köpeklerin eve adapte olması nedeniyle giyinmek onlar için de artık bir ihtiyaç haline geldi.

Pet kategorisinde sürekli değişen çeşitlerle ilerliyoruz. Her altı ayda komple koleksiyon yeniliyoruz. Kendi üretimimiz olan ürünler her zaman en iyi satanlarımız oluyor; bunun sebebi evcil hayvan sahiplerini iyi tanımamız ve ihtiyacın tam olarak ne olduğunu 4 senede tecrübe etmiş olmamızdan. Pet sahipleri genel olarak evcil hayvanlarının görünümüne önem veriyor. Kıyafetler ve aksesuarlar hem görsel açıdan tamamlayıcı olduğu gibi sağlık açısından da gerekli hale gelmiş durumda.

Meral Candan
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir