İş dünyasında kadının varlığını görmek

İş dünyasında kadının varlığını görmek

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde iş kadınlarının oda borsa ve ihracatçı birliklerindeki temsilinin yeterli olup olmadığı da sorgulanıyor. Nisanda yapılacak seçimlerde kadınlar varlık göstermeye hazırlanıyor…

8 MART Dünya Kadınlar Günü bu hafta kutlanıyor. îster işçi olsun, ister işveren; bu hafta “kadınlar’ daha çok anılacak; toplumdaki konumları daha çok konuşulacak. Elbette ne siyasette ne iş dünyasında kadınlarımız hak ettikleri yerde değil ama tüm bariyerlere rağmen onlar, varlık alanlarını genişletiyorlar. Çağlar öncesinin ‘amazon’ları gibi bulundukları alanlarda mücadelelerini sürdürüyorlar.

İş dünyasının her alanında artık kadının varlığını görmek mümkün. Yalnızca patron, yönetici ve girişimci olarak değil; iş dünyasının tüm etkin kurum ve kuruluşlarında yüksek topukların sesini duyuruyoruz. Ticaret ve sanayi odalarından borsalara ihracatçı birliklerinden sivil toplum kuruluşlarına kadar birçok platformda Türk iş kadını artık “Ben de varım” diyor. Ancak iş dünyasının sözcüsü olan kadınların sayısı ne yazık ki çok yetersiz. Bunu bildikleri için iş kadınları, nisan ayında başlayacak oda, borsa ve ihracatçı birlikleri seçimlerini değerlendirilmesi gereken bir fırsat olarak görüyor. Hali hazırda bu kurumlarda meclis başkam, meclis üyesi, yönetim kumlu üyesi gibi görevlerde bulunan kadınlar, hemcinslerini de seçimlere katılmaları için yüreklendiriyor. İçlerinde seçimlerde kadm kotası konulmasını isteyenler de var; kadınları dişe diş mücadeleye girmeye davet edenler de…

BÜYÜKEKŞİ’NÎN TAVSİYESİ

Aslında iş dünyasının etkin kuramlarının başkanları da kadınların güçlerini yanlarına daha çok almak istiyor. Örneğin TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, iki hafta önce birlik yönetim kurullarına en az iki, denetim kurullarına da bir kadm üyenin alınması tavsiyesinde bulundu.

Büyükekşi, ihracatçı birlikleri başkanla-rına ulaştırdığı mesajında kadınların işgücüne katılımıyla ilgili rakamlar verdi:

“Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı 2007’de yüzde 23.6 iken 2017’de yüzde 34.2’ye yükseldi. Son 10 yılda gerçekleşen bu artış ülkemiz için çok önemli olmakla birlikte Birliklerimizin 2014 seçimleri sonrasında bugün itibariyle yönetim ve denetim kurullarında 35 kadın üyemiz yer alıyor.”

“FOTOĞRAF DEĞİŞECEK”

Bu durum tespitinin ardından TİM Başkam Büyükekşi, şu tavsiyede bulundu:

“Sayın Bakanımızın da hassas olduğu bu konuyu Meclisimiz Sektörler Konseyi’nde ve Yönetim Kurulları’nda değerlendirdik ve ihracatçı birliklerimizin 2018 Nisan ayında gerçekleştirilecek olan sççimli genel kurullarında, yönetim ve denetim kurullarının teşkilinde en az iki yönetim kurulu üyesi ile bir denetim kurulu üyesi için kadm üyelerimize yer verilmesi yönünde tavsiye kararı aldık. Sizlerin de bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğinize inancımızın tam olduğunu belirtir; bu vesileyle seçim sürecinin tüm ihracat camiamız için hayırlı olmasını dilerim.”

Büyükekşi’nin “gönüllü kadın” kotası talebi, Türkiye ihracatçılar Meclisi’nin ihracat rakamlarını açıkladığı ocak ayında Ankara’daki toplantıda yaşanan fotoğraf krizi sonrasında bir panzehir etkisi yaptı. Hatırlanacağı üzere, toplantı sonrasında çekilen fotoğrafta iş dünyasının önde gelen isimleri ve birlik başkanları yer almıştı. Fotoğrafta genel olarak hiçbir iş kadını görünmezken tek kadının (Şişecam Düzcam Grubu Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ebru Şapoğlu) sadece saçlarının gözükmesi kamuoyunda tepkilere neden olmuştu. Bu fotoğrafın değişmesi için Başkan Büyükekşi, birlik seçimleri öncesinde harekete geçmiş oldu.

“TEMSİL ARTIYOR AMA..

Oda ve borsalar yönetim organlarında da kadınların sayısının artırılması destekleniyor. Henüz bu konuda resmi bir açıklama yok ama TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun teşvikiyle Kadın Girişimciler Kurulu altında örgütlenen iş kadınlarının oda ve borsa seçimlerine ilgisi her geçen yıl artıyor. TOBB’a bağlı 365 oda ve borsada 2009 yılında yapılan seçimlerde 100’e yakın kadm seçimlerde ipi göğüslerken, 2013 seçimlerinde 250 kadm oda ve borsalarm yönetimine ve karar organlarına girmişti.

Ancak bu temsil oranının yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Zira artan kadm girişimci sayısına paralel bir artış gözlenmiyor. 2005’te 70 bin civarında seyreden kadm girişimci sayısı son verilere göre 300 bini aştı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde kurulan ve 81 ilde örgütlenen Kadın Girişimci Kurulu üyesi sayısı ise 7 bini aştı.

KADINLAR EN ÇOK İSO’BA

İş dünyasında artan kadm gücünün nisan ayında yapılacak oda ve borsa seçimlerine yansıyıp yansımayacağım zaman gösterecek. Köklü bir geçmişe sahip olan İstanbul Sanayi Odası’nda 2013 yılında yapılan seçimlerde ilk kez bir iş kadını meclis başkanı seçilmişti. Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay halen bu görevini yürütürken, Tepar Tekstil Yönetim Kurulu Başkam Sultan Tepe de ISO’da yönetim kurulu üyesi olarak görevini sürdürüyor. Halen 105 ISO Meclis Üyesi’nden sekizinin kadın olduğunu belirtelim.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe, “İSO’da meclis üyesi ve komitelerde 16 kadm üye var. Odalar içinde en yüksek kadm üye oranı bizde. Meclis Başkanımız Zeynep Bodur Okyay, Türkiye’ye rol model olmuş bir iş kadım” diyor. İki dönemdir (İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği) yönetiminde görev aldığı için İSO’daki görevinde zorlanmadığım belirten Tepe, “ISO Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarımın da bana yaklaşımı her zaman pozitif oldu. Bana bir cinsiyet farkı hissettirmiyorlar. ‘Senin aklını beğendiğimiz için birlikte çalışıyoruz’ diyorlar. Bence odaların yönetim kurullarında ve meclislerindeki kadın sayısı daha da artırılmalı” diye konuşuyor.

Tepe, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin iki hafta önce birlik baş-kanlarma gönderdiği tavsiye kararının ihracatçı birliklerinde kadm yönetici sayısını artıracağına inanıyor. Tepe, iş dünyasındaki kadınlara şu çağrıda bulunuyor: “Kadınlarımızın önce kendilerine özgüven duymaları gerekiyor. Özgüveni iyi bir eğitimle desteklediğinizde; kaygı ve korkular kalkar. O kadın sanayici de olur, başbakan da olur; iyi bir anne de olur.” İstanbul Ticaret Odası’nm 11 kişilik yönetiminde kadm üye bulunmazken, Hatice Güner Kal, Havva Demir, Sa-liha Ebru Şapoğlu ITO Meclis Üyesi olarak görev yapıyorlar. İstanbul Ticaret Borsası’nın hiçbir karar ve yönetim organında kadm üye olmaması da dikkat çekiyor.

EGE’DE DE ETKİNLER

Ege Bölgesi’nin kalbinin attığı şehir olan İzmir’deki oda ve borsalarda kadm üyelerinin sayısı da azımsanmayacak boyutta. İzmir Ticaret Borsası’nın başkanlığını Işınsu Kestelli yaparken, Derya Tavukçuluk’un Yönetim Kurulu Başkanı Derya Pala da iTB’nin yönetiminde yer alıyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda Işın Yılmaz, Meclis Başkan Yardımcısı görevini yürütürken, EBSO Meclisi’nde de yedi kadın üye bulunuyor. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu’nda, Filiz Avcı Belet ve Firdes Gamze Örün ‘yönetim kurulu üyesi” olarak görev alırken, Safinur Altmer, Meclis Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor. ÎZTO Meclisi’nde sekiz kadın meclis üyesinin bulunduğunu da belirtelim.

İŞ KADINLARINA ÇAĞRI!

Son beş yıldır İzmir Ticaret Odası’nda 52. Grup Reklam, Açıkhava, Kamuoyu ve Organizasyon Komitesi başkanlığını yapan Filiz Avcı Belet, iki aydır da İZTO Yönetim Kurulu Üyesi… “İzmir Ticaret Odası seçimlerinde kadm meclis üyelerinin sayısının katlanarak artmasını canı gönülden istiyorum” diyen Belet, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Kelebek etkisine inanıyorum. Ben kadm olarak İzmir’de kanat çırparım, Kars’ta fırtına kopar. Kadınlarda birçok işi aynı anda yapabilme kabiliyeti var ve bu çağ kadınların çağı olacak.”

Belet, 1998 yılında Grafika adındaki iletişim ve tasarım şirketini, doğduğu şehir İzmir’de kurmuş. Uluslararası ilişkiler eğitimi alan ve yüksek lisans yapan Belet’in 5 ve 12 yaşlarında iki kızı var. Aktif bir iş kadını olan Belet, bir asırlık geçmişi olan İzmir’in köklü spor kulübü Ülküspor’da da bir dönem ikinci başkanlık yapmış. Belet, “İş dünyasının önemli kurumlarmda iş kadınlarımu temsili yeterli midir?” sorumuzu şöyle yanıtlıyor: “Ben İzmir Ticaret Odası seçimlerine girdiğimde küçük kızıma 7 aylık hamileydim ve doğum yaptığımda 128 yjllık odamızın tarihinde doğum yapan ilk meclis üyesi olduğumu öğrendim. İlk olmak güzel ama tek olmamak gerekir. Yaklaşan oda seçimlerinde şirket sahibi kadınlara sesleniyorum; İzmir Ticaret Odası’nm önünde İtalyan çukuru yok; yürüyün seçimlere siz de katılın. Başaracağınıza inanıp yürüyün. Bu dönemki seçim listemde, biz de iki kadm olarak grubu temsil etmek üzere seçime gireceğiz. Diğer gruplardaki iş kadını arkadaşlarımızı da canı gönülden destekliyor, teşvik ediyor ve omuz veriyoruz.”

BAYRAK DEĞİŞİMİ YAPACAKLAR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) çatısı altındaki 60 ihracatçı birliğinde nisan ayında seçim maratonu başlıyor. Halen bu ihracatçı birliklerinin yönetim ve denetim kurulunda toplam 800’ü aşkın erkek görev yaparken, 35 iş kadını bulunuyor. Birliklerin başkanlık koltuğunda hiç kadın oturmuyor. TİM Başkam Mehmet Büyükekşi yeni dönemde ihracatçı birliklerinde kadm sayısının artırılması için harekete geçmişken; yaklaşan ihracatçı birliği seçimlerinde bazı kadınlar görevlerini bırakmaya hazırlanıyor. Görevlerini çeşitli nedenlerle bırakacak kadın üyeler, hem cinslerini de bayrak değişimine davet ediyorlar.

2008’ten beri üç dönemdir İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’de görev alan Nilgün Özdemir, halen denetim kurulu üyesi. İHKİB’e bağlı Ekoteks Laboratuvar ve Gözetim Hizmetleri A.Ş.’nin İcra Kurulu Başkanlığını ve Uygunluk Değerlendirme Derneği (UDDER)’in Başkan Yardımcılığı görevlerini de üstlenen Özdemir, yaklaşan seçimlerde şirketi Selöz’ün üretimi bırakması nedeniyle göreve talip olmayacağını söylüyor. İlk ihracatını 1980 yılında yaptığını hatırlatan Özdemir, üretimi bıraksa da halen Pinolini çocuk giyim markasını yönetiyor, ihracatını sürdürüyor. İhracatçı birliklerindeki görevlerinin kendisi için çok önemli bir tecrübe olduğunu söyleyen Özdemir, hemcinslerini şu sözlerle bu tür görevlere teşvik ediyor:

“Bu tür görevlere kadm arkadaşlarımızı teşvik etmeyi arzu ederim. Bu bir ulvi görev. Kendi zamanınızdan, ailenizden ayırıyorsunuz. Bu bilgi birikimine haiz olanların aday olması, cesurca birliklerde görev alması lazım.”

“FARKINDALIK YOK”

BEge Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Suzan Derman da yeni dönemde sanayiciliği bıraktığı için aday olmayı düşünmüyor. iki dönem birlik yönetiminde görev alan Derman, “Sanayide, ticarette çok ileri gitmiş kadınlarımız var. Kadınların oda ve borsalardaki görevlere de rfîkkS, zaman ayırması gerekiyor. Ancak yeterince farkındalıkları yok. Oda ve borsalardaki seçim yarışlarının farkına girip bu yarışmalara girmeliler” diye konuşuyor. Oda ve birlik seçimlerinde kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyleyen Derman, şöyle konuşuyor:

“Ben Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda meclis üyeliği de yaptım. Oda’nm TOBB delegesi olarak AB Karma Komisyonu’nda görev aldım. Benim için çok faydalı bir deneyimdi. Belki üretimi bıraktım ama Davranoğlu Grubu’nun hissedarı olarak çalışma hayatıma farklı alanlarda sürdürüyorum.”

“AİLE-İŞ DENGESİ ŞART!”

İki dönemdir Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatçıları Birliği Yönetim Kumlu Üyesi olan Elvan Ünlütürk, yeni dönemle ilgili henüz karar vermediğini belirterek sözlerine başlıyor. “Oda, borsa ve ihracatçı birlikleri gibi kurumlarda kadm temsil oranım artırabilmek için kurum bazında düzenlemeler yapılması lazım” diyen Ünlütürk, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle girişimci ya da yatırımcı olmak isteyen genç kadınlara şu önerilerde bulunuyor:

“Kadınların işi çok zor. Girişimci olmak isteyen kadınların öncelikle aile-iş dengesini kurmaları lazım. Kadınların iş gücüne katılmalarını sağlamak için devletin ciddi politikalar ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum. Girişimci olmak isteyen kadınların vazgeçmeden, her şeye rağmen çalışmaları gerektiğini, mutlaka karşılığım alacaklarım düşünüyorum.”

Sevda ARIKAN / İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyesi
”Pozitif ayrımcılık yapalım”

Uzay Kimya şirketimizin Hadımköy’deki fabrikasında deterjan ve ev bakım ürünleri üretimi yapıyoruz. Ben önce meslek komitesinde görev aldım. Şimdi de meclis üyesiyim. Kadınların odalardaki varlığını artırmak için özellikle oda meslek komitelerinde en az bir kadın üye kotası konulması gerektiğini düşünüyorum. Bugün Norveç ve İsveç gibi ülkelerde kadın temsil oranı yüzde 50 ise, kota koyarak buraya gelmişler. Parlamentoda bile eşitlik sağlamışlar. Türkiye, erkek düşüncesiyle yönetiliyor.

Oda ve borsalarda yönetmeliğin kadın kotası koymak için uygun olmadığı söyleniyor. Yönetmelikleri yapanlar, isterlerse değiştirebilir de. Ayrıca, oda meclis üyelerinin komitelerdeki insanlar arasından dönüşümlü olarak yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Ben TOBB’un İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu’nda da görev aldım. Ağrı’dan Edirne’ye kadar her ilimizde kadın sanayici var. Ben üretimde, satışta hiçbir zaman kadın olarak ayrımcılık istemedim. Ama oda temsilcilerinde pozitif ayrımcılık istiyorum. Türkiye’nin gelişmesi ve çağdaşlaşması için kadın temsilinin artırılmasından başka bir yol göremiyorum.

Canan Karalar YÜKSEL / Ankara Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı
ASO’nun tek kadın meclis üyesi

Aile şirketimiz Tunç Endüstriyel Sistem Mobilya’da ikinci kuşak yöneticiyim. 20 yıldır iş hayatındayım. Şirketimiz babam Ziya Karalar tarafından kuruldu. Offi markamızla ofis ve proje mobilyası üretiyoruz. Üretim tesislerimiz Ankara Sincan Organize Sanayi’nde. Ben Ankara Sanayi Odası’nın bu dönem tek kadın meclis üyesiyim. Geçmiş yıllarda meclisimizde olan kadın yöneticilerimiz varmış ama bu dönem ben tekim. Babam da daha önce hem mecliste hem de yönetimde görev yaptığı için ASO’yu ve işleyişini tanıyorum. Bir önceki dönemde komitelerde çalıştım; 2014 seçimlerinde de meclise girdim. Ancak gönül isterdi ki daha fazla kadın üyemiz olsun.

Elbette temsilde eksiklik var. Sanayi ve ticaret odalarında daha fazla kadın olmalı. Nisan ayında seçimlerimiz var. Yeni dönemde de mecliste görev almak isterim. Ben kadınlar için bu kurumlarda kota konulmasının çözüm olmadığını düşünüyorum. “Şirket ortağı” olmakla kalmayıp, çalışan, üreten ve aktif olan kadınların kendi isteğiyle doğal bir seçim sistemi içinde bu görevlere gelmesinin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Kadınların kurumlan tanımasını, sisteme entegre olarak odalarda aktif görev üstlenmesini doğru buluyorum.

Derya PALA / İzmir Ticaret Borsası ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
“Her sektörde varız”

Ben, 1995’te ODTÜ Fizik Bölümü’nden mezun oldum; çalışma hayatına Ziraat Bankası’nda başladım. 2000 yılından beri aile şirketimiz Derya Tavukçuluk’u yönetiyorum.

2006 yılından beri ihracat yapıyoruz. Yıllık üretimimiz 45-50 milyon adet. Üretimimizin yüzde 60’ını ihraç ediyoruz. 2017 ihracatımız 1.3 milyon dolar oldu. Yum-Bir (Yumurta Üreticileri Birliği) Başkanlığı da sekiz yıl yaptım. Şu an da yönetim kurulu üyesi olduğum İzmir Ticaret Borsası’nın başkanı da bir kadın; Işınsu Kestelli. 2014 yılında da ihracatçılar birliği yönetimine girdim. Kadınlar iş hayatında ziyadesiyle var; her sektörde varlık gösteriyorlar.

İş dünyasının etkin örgütlerinde ve kurumlarındaysa erkek egemenliği hat safhada. Bu biraz da erkeklerin “iktidar sevdalısı” olmasından da kaynaklanıyor. Kadınların o tip iddiaları yok. Bu tip kurumlarda yer almak kolay değil. Oysa oda, borsa ve ihracatçı birlikleri yönetimlerinde kadınların bulunmasının bu kurumların vizyonunu değiştirdiğini düşünüyorum. İhracatçı birlikleri seçimlerinde kadın sayısının artırılması için bir tavsiye kararı var. Keşke bu tavsiyeden de öte zorlama bir karar olsa. Kadınların da bu tür görevlere gelmesi için atak olması gerekiyor.

Yasemin TAŞ / Akdeniz Kimyevi Madde ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Mersin TSO Yönetim Kurulu Üyesi
”Yönetim kurullarında kadın az”

Babam tarafından kurulan Mersin İlaç Ecza Deposu şirketinde ikinci kuşak yönetici olarak çalışıyorum. Akdeniz Kimyevi Madde ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetimi’nde Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nde ilk dönemim. Yeni dönemde her iki kurumda devam etmek için seçimlere katılacağım. Bununla beraber Şubat ayında Genel Kurul seçimini yapan, uluslararası ticari ilişkilerin geliştirilmesinde önemli atılımlar yapan TURAB’ın (Türk-Arap İş İnsanları Derneği) Yönetim Kurulu ailesine de katıldım. İş dünyasında kendi alanında başarılı birçok işkadını olmasına rağmen önemli kurumlarda kadın temsilcilerin sayısı parmakla sayılacak kadar az seviyede. Ne yazık ki kurumlarda görev alan iş insanları bir süre sonra bu görevi bir başkasına devretme konusunda çok arzulu değil. Bu nedenle gençleri ve kadınları bu kurumlarda önemli pozisyonlarda göremezsiniz.

Örneğin, oda ve borsalarda kadın komite ve meclis üyeleri vardır ama yönetim kurullarında kadınlara çok fazla yer verilmez. TOBB’da Kadın Girişimciler Kurulu vardır ama TOBB Yönetim Kurulu’nda kadın yoktur. Erkek egemen yapılar içerisinde kadınlar yetenekli ve donanımlı olmalarına rağmen yer bulmakta zorlanıyorlar. Seçim öncesi TİM’in başkanlık görevinin iki dönemle sınırlamasının ardından yönetim kurullarında iş kadınlarına yer verilmesi tavsiye etmesini yerinde bir karar ve sektörlerin gelişimi için önemli buluyorum. İhracatçı kadınların bu fırsatı değerlendirme konusunda tereddüt yaşamamalarını umuyorum.

DEİK’te 14 kadın başkan var

Son yıllarda yeniden yapılanan DEİK’te de (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) yüksek topukların sesi duyulmaya başlandı. Türk iş dünyasının dış ekonomik ilişkilerin gelişiminde etkin bir şekilde çalışan DEİK’te yılbaşında seçimli genel kurul yapıldı. 32 yıllık geçmişi olan Kurul’un 142 iş konseyinin başkanları seçildi. İş Konseylerinin 66’sında başkan değişirken, iş konseylerinin tümünde yürütme kurulları oluşturuldu. Yeni iş konseyi başkanlarının 14’ünün kadın olması dikkatlerden kaçmadı. İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı da olan Zeynep Bodur Okyay, DEİK’te Avrupa İş Konseyleri Koordinatör Başkanı görevinin yanı sıra Türkiye-İtalya iş Konseyi Başkanı olarak seçildi. DEİK İcra Kurulu’na ise Okyay’ın yanı sıra Kayserili iş kadını ve BRN Yatak’ın kurucusu Berna İlter ve Limak Yatırım’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Ebru Özdemir sorumluluk üstlendi. İş dünyasının tanınan isimlerinden Gülsüm Azeri, Pınar Eczacıbaşı gibi isimler de DEİK’te yeni iş konseyi başkanlıklarına seçilirken, 150’ye yakın iş kadını da DEİK’in yürütme kurullarında aktif görev üstlendi.

DEİK’in kadın başkanları

Zeynep Bodur Okyay Avrupa iş Konseyleri Koordinatör Başkanı
Türkiye-İtalya iş Konseyi Başkanı
Gülsüm Azeri Türkiye-Avusturya iş Konseyi Bşk.
Laura Gök Türkiye-Bangladeş iş. Konseyi Bşk.
Aysu Özlem Gökçe Türkiye-Belçika İş Konseyi Bşk.
Elif Neşe Çelik Türkiye-Hindistan İş Konseyi Bşk.
Aygen Yenigün Türkiye-Kamerun İş Konseyi Bşk.
Merve Özer Yılmaz Türkiye-Kosova İş Konseyi Bşk.
Ebru Özdemir Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Bşk.
Pınar Eczacıbaşı Türkiye-Lüksemburg iş Konseyi Bşk.
Müjde Ferahlı Aktaş Türkiye-Malavi iş Konseyi Bşk.
Süheyla Cebi Karahan Türkiye-Malezya İş Kon. Bşk.
Günnur Diker Türkiye-Namibya İş Konseyi Bşk.
Berna Gözbaşı İlterTürkiye-Portekiz iş Kon. Bşk.
Esra Cevahir Türkiye-Zambiya iş Konseyi Bşk.

Ayşegül ÇAPAN / İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
”TİM Başkam kadınlara fırsat ve cesaret verdi”

Aile şirketimiz Korumaz Kardeşler Alüminyum Sanayi’ni ikinci kuşak olarak erkek kardeşimle birlikte yönetiyoruz. İki dönemdir İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği yönetiminde görev alıyorum. Geçen dönem İstanbul Sanayi Odası Meclisi’nde de sorumluluk üstlenmiştim. Halen İSO adına İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu’nun Başkan Yardımcılığını yürütüyorum.

Türkiye ekonomisinin dünya ekonomisinde istediği yere gelebilmesi için karar mercilerinde kadın sayısının artırılması gerekiyor. Oda ve ihracatçı birlikleri gibi kurumların meclis ve yönetimlerinde iş insanlarının kendine yer bulması gerçekten zor. Ben bu konuda kadın erkek ayrımı yapmıyorum. Elbette kadınlar iş hayatına geç dahil oldukları için bir tecrübe eksiklikleri oluyor ve bu tür kurumlara kolay seçilemiyorlar.

TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde Kadın Girişimciler Kurulu kurulduğundan bu yana kadınlarımızın karar mercilerindeki sayılarının artması için onları motive etmeye ve bu konuda da tecrübe transferi yapmaya gayret ediyoruz. TİM Başkanımız Mehmet Büyükekşi’nin seçimler öncesinde yaptığı tavsiye kararına çok memnun oldum.

Kendisine de bizzat teşekkür ettim. Mehmet Başkan ile çalışmaktan her zaman memnuniyet duydum. Kendisi kadınlara fırsat ve cesaret vermişlerdir. Sizin aracılığınızla da kendisine tekrar teşekkür etmek isterim.

İhracatçı Birliklerindeki iş kadınları

 • Adalet İnanç Orta Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatçıları Birliği Yön. Kurulu Üye.
 • Aslı Türkün Karaçor Uludağ Tekstil ihracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Aynur Ayhan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller ihracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi
 • Ayşegül Çapan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Bengi Özdem Yaşar Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Cansın inan Orta Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yön. Kurulu Üye.
 • Derya Devrim Deletioğİu Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Derya Pala Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Elvan Ünlütürk Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Esra Arslan İstanbul Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Hatice Suzan Erman Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Y.K.Ü.
 • Jale Tuncel İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Y.K.Ü.
 • Melisa Tokgöz Mutlu İstanbul Yaş Meyve Sebze ihracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • Meltem Ilıman Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Nilgün Özdemir İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi
 • Özlem Bakırel Ege Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Özüm İlter Demirci Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Pınar Taşdelen Engin Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • Resa Çalışkan Orta Anadolu Ağaç Mamul, ve Orman Ür. ihracatçıları Birliği Yön. Kur. Üy.
 • Ruken Mızraklı İstanbul Deri ve Deri Mamulleri ihracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Sehna Akyol Akdeniz Kimyevi Madde ve Mamul. İhracatçıları Bir. Yön. Kur. Muhasip Üyesi
 • Sevda Kayhan Yılmaz Orta Anadolu Makine ve Akşamları İhracatçıları Birliği Yön. Kurulu Üy.
 • Sultan Tepe İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Şebnem Elmas İstanbul Kuru Meyve ve Mamul, ihracatçıları Bir. Yön. Kur. Başkan Yardımcısı
 • Şendağ Uzun Uludağ Yaş Meyve Sebze ihracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Şerife inci Eren Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Yasemin Taş Akdeniz Kimyevi Madde ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
 • Zeynep Erkunt Armağan Orta Anadolu Makine ve Akşamları ihracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üy.
 • Zeynep Kürklü Orta Anadolu Ağaç Mamul, ve Orman Ürün. İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üy.

Oda ve borsa yönetimindeki kadınlar

Adı ve soyadı Oda ve Borsa’daki görevi
Zeynep Bodur Okyay İSO Meclis Başkanı
Sultan Tepe İstanbul Sanayi Odası Y.K.Ü
Arzu Aslan Kesimer İstanbul San. Odası Meclis Üye.
Ülkü Büyükgönenç İstanbul San. Odası Meclis Üye.
Fatma Saral Kaya İstanbul San. Odası Meclis Uye.
Sevda Arıkan İstanbul San.i Odası Meclis Üye.
Fatma Tuba Yazıcı İstanbul San. Odası Meclis Üye.
Aynur Ayhan İstanbul San. Odası Meclis Üye.
Hülya Gedik Sadıklar İstanbul San. Odası Meclis Uye.
Hatice Güner Kal İstanbul Tic. Odası Meclis Üyesi
Havva Demir İstanbul Tic. Odası Meclis Üyesi
Ebru Şapoğlu İstanbul Tic. Odası Meclis Üyesi
işınsu Kestelli İzmir Tic. Borsası Başkanı
Filiz Avcı Belet İzmir Ticaret Odası Y. K. Ü.
Firdes Gamze Örün İzmir Ticaret Odası Y.K.Ü.
Safinur Altıner İZTO Meclis Başkan Yrd.
Nevin Bağdatlı İZTO Meclis Katip Üyesi
Nurcan Altunkaynak İZTO Meclis Üyesi
Melisa Pala İZTO Meclis Üyesi
Sevgi Ulucenk İZTO Meclis Üyesi
Ayperi Oziş İZTO Meclis Üyesi
Hatice Betül Elmasoğlu İZTO Meclis Üyesi
Canan Evren İZTO Meclis Üyesi
Zeynep Şebnem Korkut İZTO Meclis Üyesi
Işın Yılmaz EBSO Meclis Başkan Yrd.
Esra Boyacıoğlu EBSO Meclis Üyesi
Gülhan Doğanay Çeşme EBSO Meclis Üyesi
Hatice Suzan Erman EBSO Meclis Uysi
Nursel Atasever EBSO Meclis Üyesi
Berkay Eskinazi EBSO Meclis Üyesi
Gülçin Güloğlu Uğuz EBSO Meclis Üyesi
Gülfem Perçin EBSO Meclis Üyesi
Filiz Uysal Ayduslu Ankara Ticaret Odası Meclis Uye.
Canan Karalar Yüksel Ankara San. Od.ı Meclis Bşk. Yrd.
Sema Elmacıoğlu Kayseri San. Odası Meclis Üyesi
Esin Kürtüncü Kayseri Tic. Odası Meclis Üyesi

Adı ve soyadı Oda ve Borsa’daki görevi
Selcen Erişen Kayseri Ticaret Odası Meclis Üye.
Şafak Çivici Kayseri Ticaret Odası Meclis Üye.
Hasibe Sözmen Gaziantep Tic. Odası Meclis Üyesi
Ayşe Tohumcu Gaziantep Tic. Odası Meclis Üyesi
Hayriye Ebru Ayhan Gaziantep Tic. Odası Meclis Üyesi
Ferhan Sağım Gaziantep San. Od. Yön. Kur. Üyesi
Melike Yüksel Gaziantep San. Odası Meclis Üyesi
Perihan Çöçelli Gaziantep San. Odası Meclis Üyesi
Semra Akça Acar Denizli San. Odası Meclis Bşk. Yrd.
Kerime Dinçer Denizli Ticaret Odası Meclis Üyesi
Nalan Urlu Eskişehir Tic. Odası Meclis Üyesi
Hezer Şermin Kırıcı Aydın San. Odası Meclis Bşk. Yrd.
M. Alpargun Altuntaş Aydın San. Odası Yönetim Kur. Üye.
NilayTuran Aydın Sanayi Odası Meclis Üyesi
Denizhan Sandıklı Aydın Tic. Odası Yönetim Kur. Üye.
Belgin Çekmen Aydın Ticaret Odası Meclis Üyesi
Dilek Aysın Aydın Ticaret Odası Meclis Üyesi
Sevda Kayhan Yılmaz Konya San. Odası Meclis Başkanı
Şeyma Ayhan Konya Sanayi Odası Meclis Üyesi
Gül Tarhan Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyesi
Filiz Özoğul Şahinoğlu Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyesi
Nurten Canayakın Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyesi
N. Topdemir Bülbül Kocaeli Ticaret Odası Meclis Üyesi
Nimet Peri Adıyaman Tic. Sanayi Odası M. Ü.
Nilay Akbaş Tarakçı Antalya TSO Meclis Bşk. Yrd.
Yeliz Gül Ege Antalya TSO Meclis Üyesi
Sabriye Şule Kaya Antalya TSO Meclis Üyesi
Zeynep Özkurt Antalya TSO Meclis Üyesi
Zübeyde Demir Bursa tSO Divan Katibi-Meclis Üy.
Suzan Pamuk Tekin Bursa TSO Meclis Üyesi
Gülsen Kırbaş Kastamonu TSO Yönetim Kur. Üy.
Cevahir Asuman Yazıcı Şanlıurfa TSO Meclis Üyesi
Sultan Çelik Tunceli TSO Meclis Üyesi
Simten Papila Zonguldak TSO Yönetim Kur. Üyesi
Ayşen Orhan Zonguldak TSO Meclis Üyesi
Lütfiye Zilan Cenk Zonguldak TSO Meclis Üyesi

RAHİME BAŞ UÇAR
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir