Farkındalığı yüksek evler

Farkındalığı yüksek evler

Farkındalığı yüksek ev için öneriler. Meditasyon, nefes, dürüst malzemeler, güne güzel başlamak, evin enerjisini dengelemek gibi adımlarla farkındalığınızı geliştirmek için yapmanız gerekenleri araştırdık. Kendinize ve evinize doğru içsel bir yolculuğa hazır mısınız?

Farkındalık, aslen şimdi burada olduğunuzun her an bilincinde olmak ve şimdiyi hem iç, hem de dış dünyanızdakilerle bu anda deneyimlemek anlamına geliyor. Bunu başarabilmek de stres ve üzüntü veren anılar veya geçmiş durumlarla, ‘an’da kalarak daha güvenli bir şekilde başa çıkmak için bir alan sağlıyor. Böylece gelecek korkusundan uzaklaşabiliyor, kaçırmamamız gerekenin anı yaşamak olduğunu benimseyerek yaşıyoruz. ‘Groundhog Day’ filmini hatırlıyor musunuz? Farkındalığınızı keşfetmeden yaşanan günlerinizin her biri aslında bu filmde de anlatılan hikaye gibi her günün tekrarı.

Farkındalığı yüksek evler
Farkındalığı yüksek evler

Zihnimiz ve ruhumuz da tıpkı bedenlerimiz gibi soluk almak istiyor. Yaşadığımız evin, çalıştığımız ofisin farkındalığını artırarak, zihinsel ve ruhsal rahatlama sağlayabilir, verimimizi artırabiliriz. Stresin başı çektiği şehir yaşamında o kadar yoğunuz ki hiçbirimizin kendimize ayıracak on dakikası olmuyor. Oysa bu kadar kısa bir vakit bile vücudunuzda ve etrafınızda birçok değişikliğe yol açabilir. Meditasyonla bunu birebir hissedebilir ve deneyimleyebilirsiniz. Bu yüzden farkındalığın önemli unsurlarının başında meditasyon geliyor.

Farkındalığı yüksek ev
Farkındalığı yüksek ev

Eve dair farkındalığınızın artması da doğru seçimler yapmayı beraberinde getiriyor. Natürel kumaşlar, pamuklu tekstiller, keten gibi dürüst malzemelere evde daha fazla yer açmak istiyorsunuz çünkü bunların sağlıklı ve sürdürülebilir materyaller olduğunu biliyorsunuz. Geri dönüştürülebilen materyalleri seçmek istiyorsunuz, doğaya karşı duyarlı olduğunuzu hatırlıyorsunuz. Nefesten bilinçli yeme tekniklerine kadar onlarca alt başlıkta çalışabilirsiniz. Hiçbirimiz anın dışında değiliz, sadece anda olduğumuzu unutuyoruz. Farkında-lığınızı yükseltmeniz demek, bu aydınlanmış halinizi yaşam alanınıza da birebir yansıtabilmeniz demek. Unutmayın, siz değişince yaşam alanınız da değişecek.

Farkındalığı Yüksek Bir Ev Yaratmak İçin

1- Güneş doğduğunda uyanın

Gözlerinizi açtığınızda gördüğünüz güneş ışığı, güne saf ve temiz bir başlangıç yapmanızı sağlar. Gülümseyerek güne başlamak da 8 farkındalığınızı besleyecek davranışlardan biri.

2- Her sabah uyandığınızda kendinize bir niyet belirleyin

Yataktan kalkmadan evvel birkaç derin nefes alın, başlayacağınız güne teşekkür edin. Bugün yapılacaklar listenizin dışında başka neleri başarmak istiyorsunuz? Hayatınızda neyi takdir etmek ve bugün ne öğrenmek istersiniz?

3- Yatağınızı mutlaka toplayın

Yatağınızın görüntüsü aklınızın görüntüsünü yansıtır. Yatağınızı toplarken geçirdiğiniz uç dakika sizi yavaşlatmaz, aksine sabah mahmurluğundan kurtulmanızı sağlar. Aynı zamanda eve geri döndüğünüzde de huzurlu bir görüntüyle karşı karşıya kalırsınız.

4- Çamaşırlarınızı biriktirmeden yıkayın

Hand Wash Cold” isimli kitabın yazarı Budist rahip Karen Maezen Miller, kirli çamaşır sepetine dair “Ağzına kadar dolu bir kirli çamaşır sepeti bize kaçmaya çalıştığımız günlük ev işlerini hatırlatıyor. Kendiniz için iyi olan şey ev işlerinin sorumluluğunu kabul etmek ve değişime doğru bir adım almak.” Çamaşırları yıkamak çoğu zaman zorunluluk hissini çağrıştırır. Oysa çamaşır yıkamak aslında kişisel sorumlulukları temsil ediyor.

5- Bilinçli yemek yemek üzerine pratik yapın

Yeme bağımlılığınızdan kurtulmak, bilinçli yaşama geçişle ilgili önemli adımlardan birisi. Sadece acıktığınızda yemek yemelisiniz, yorgun, sinirli, üzgün ya da bıkkın olduğunuzda değil. Yemekten önce kendinize bir dakika ayırın ve yediğiniz yemeğin farkına varmaya çalışın. Nereden geldiğim düşünün, size yediğinizde ne hissettireceğini. Yiyeceğiniz size ne katacak? Araştırmalar gösteriyor kı, bilinçli yemek yeme üzerine çalışırsak, ihtiyacımız olduğu anda ve ihtiyaç duyduğumuz kadarını yiyoruz.

Farkındalığı yüksek ev
Farkındalığı yüksek ev

6- Elektronik cihazları yalağa girmeden iki saat önce kapatın

İnsan beyninin melatonın üretebilmesi için zamana ihtiyacı var. Melatonın derin uyuma ve dinlenme için gereken kritik bir salgı. Bu teknolojik karartma anı. her evde uygulanması gereken bir karar.

7- Gerçek anlamda yavaşlayın

Şiddetli bir tempoda yaşam sürdürdükçe insan zihni aynı hızla hareket etmeye alışıyor. Kafanızdan geçenler aynı hızla çalışmaya devam ettikçe nasıl uyuyabilirsiniz ki? Fiziksel reaksiyonlarınızı yavaşlatmayı deneyin. Omuzlarınızı gevşetin, gevşeme hareketlerim yapın. Bunun zihinsel işletim sistemine de etkisini göreceksiniz.

8- Tüketirken iki kere düşünün

Bir şey satın alırken düşünün, siz o parçaya ulaşana kadar arka planda neler oluyor, kaç kişi çalışıyor, ne gibi süreçler işliyor. İnternetten ısmarladığınız giysilerin paketinizi dağıtmaya gelen kişiden tutun da onu paketleyen, kargoya veren, aldığınız ürünü hazırlayan daha onlarca adımda onlarca emek göreceksiniz. Bunun dışında sizin bu tüketiminiz kaç kişiyi etkiliyor onu hesaplamaya çalışın. O aldığınız yeni ayakkabılara hakikaten ihtiyacınız var mıydı? Bazen kendinize verebileceğiniz en güzel hediye hiçbir şey satın almamaktır.

9- Günün ortasında kendinize 10 dakika ayırın

Bugün içinde yaşadığımız dünyanın ultra hızla ilerlediğini hesaba katarsak vücudumuz da bu tempo karşılığında dinlenmeyi hak ediyor. Beden, dengelenmek için can atıyor ve bunu gerçekleştirmenin yollarından biri de hiçbir şey yapmadan 10 dakika geçirmek. Farkındalık bazen “zihnin emniyet kemeri” olarak tanımlanıyor. Vücudumuz deneyimlediğimizi öğreniyor, bunu kolayca alışkanlık haline getirebiliyor. Bu alışkanlık da nefes alışverişimizin bile ritmim değiştirebiliyor. Farkındalığı hissedip rahatladığınız, bu kendinize ayırdığınız 10 dakika hayatınıza dahil oldukça kendiliğinden uzamaya başlayacak.

10- Meditasyon yapın

Meditasyon yapmadığınız sürece farkındalık sızın için sadece bir kelimeden ibaret kalacak. Çünkü anın farkına varmak ancak duraklamak, oturmak, dinlemek ve odaklanmakla mümkün. Zihninizi sınırlı, gergin ve tedirgin edici düşüncelerden uzaklaştırmak için bir yere oturarak meditasyon yapmalısınız. Meditasyon aşamasında zihninizi bir nevi diyete soktuğunuzu düşünün. Bu süreçte hayata daha geniş bir açıyla bakabileceksiniz. Başlangıçta güne başlarken sadece beş dakikanızı ayırırsanız gününüzün daha verimli ve sakin geçtiğini de hissetmeye başlayacaksınız.

İlginizi çekebilir: Banyolardaki fotoselli ürünlere talep çok arttı
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir