Fırınlanmış Kırmızı Pancar

Fırınlanmış Kırmızı Pancar

FIRINLANMIŞ KIRMIZI PANCAR

Kırmızı pancar fırınlandığında bambaşka bir güzelliğe dönüşüyor. Suda haşlanması da güzel ama o zaman tadının bir kısmı suya çıkıyor; fırınlandığında lezzeti içinde kalıyor. Ekmek pişirdiğim sırada fınna kırmızı pancar da atıyorum.

Bunun aslı pancarı köze gömmektir. Mangal yakarsanız bir deneyin. Bir de pancarları tek tek alüminyum folyoya sarıp direk fınnın içine atabilirsiniz. Folyonun kat yeri üstte kalsın, fırına suyu akabiliyor.

Kırmızı Pancar

4 kişilik

• 12 küçük boy kırmızı pancar

Fınnı 200 derecede ısıtın.

Pancan yapraklı satın aldıysanız sap ve yapraklarını ayınn (bu kısımlarını başka bir zaman soğanla kavurarak değerlendirebilirsiniz). Pancarlann en uçlarındaki kök çıkıntılarını kesin. Bol suda biraz beklettikten sonra iyice yıkayın. Kabuğunu soymayacağız.

Fırına dayanıklı, kapaklı bir kaba yerleştirin (ben kapaklı çelik yumurta sahanı kullanıyorum; saplan da çelik tabii). Kapağını örtün. Fınnın en alt rafına yerleştirin. Sıcak fırında 40 dakika fınnlayın. Bir tanesini çıkanp yumuşaklığına bakın; elinizle bastırdığınızda yumuşacık olmalı. Sertse 10, duruma göre 20 dakika daha fınnlayın.

El yakmayacak kadar ılınınca kabuklannı soyup dilimleyin. İster olduğu gibi yiyin, ister salatalannıza ekleyin. En fazla 2 gün içinde tüketin.

FIRINLANMIŞ KURU SOĞAN

Bu da nefis oluyor. Soğanı hiç soymadan, hiçbir yerini kesmeden kullanın. Aynı yukanda tarif ettiğim gibi kapaklı fmn kabında fınnlayın veya köze gömün veya alüminyum folyoya sanp fınna atın. 20-30 dakika içinde yumuşamış olur. İster olduğu gibi yiyin, ister dilimleyip zeytinyağlı salatasını yapın.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir