Lahana Salatası Hazırlanışı

Lahana Salatası Hazırlanışı

LAHANA SALATASI

Lahananın gevrek iç kısmından harika bir salata oluyor. İçine havuç rendeleyebilirsiniz. Kırmızı lahanayla da yapabilirsiniz.

4 kişilik

• Bir büyük lahananın beyaz iç kısmının dörtte biri

• 2 çorba kaşığı sirke

• 1-2 limon

• 4-5 çorba kaşığı zeytinyağı

• Tuz

Lahana Salatası

Lahana içe doğru tertemiz büyüdüğü için yıkamaya gerek yoktur. Lahanayı doğrama tahtasında keskin bir bıçakla incecik kıyın. Ne kadar ince yapabilirseniz o kadar iyidir (parmaklarınıza dikkat edin!).

Lahananın üstüne tuz serpiştirip elinizle hamur yoğurur gibi yoğurun. O gevrek yapraklar yumuşayıp su salmaya başlayınca yoğurmayı bırakın.

Üstüne sirkeyi, 1 limonun suyunu ve zeytinyağını ekleyip karıştırın. Tadına bakın. Gerekirse diğer limonu da sıkın. Lahana salatası beklemeye gelir. Yaptığınız günden bir sonraki gün bile servis yapabilirsiniz. Tabii sıcakta değil, buzdolabında saklamanız koşuluyla…

LAHANA NASIL KULLANILIR?

Lahana kocaman bir sebzedir. Büyüklüğünden korkup, ben bunun hepsini kullanamam diye düşünebilirsiniz ama çok dayanıklıdır. Aldığınız zaman bir kısmını, sonraki hafta başka bir kısmını, daha sonraki hafta başka bir kısmını pişirebilirsiniz.

Kocaman lahananın önce dış yapraklan yırtılmadan tek tek çıkanlır. Bunlar dolmada kullanılacağı için çok kıymetlidir. Yırtmamanın çaresi önce kökle birleştiği yere bıçak vurmak, sonra da dikkatlice yaprağı çekmektir. İnce, yeşil renkli dış yapraklann tamamı bu şekilde çıkanlır. Bu yapraklan hemen kullanmayacaksanız torbaya koyup buzdolabında saklayın.

İçinde beyaz, gevrek kısmı vardır. Bu kısmı da kapuska, salata, turşu yapılarak değerlendirilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir