Haftada 2 Gün Diyeti

Haftada 2 Gün Diyeti

BUGUNE KADAR DİYET KONUSUNDA EN AZ BİR KEZ BAŞARILI OLDUNUZ MU? Sadece kilo kaybetmekten bahsetmiyoruz, çünkü bir diyetin başarılı olması, kaybedilen kilonun en az iki yıl süresince korunması anlamına geliyor. Şimdi yanıtı tekrar düşünün. Aslında yanıt soruda da gizli. Diyet yapmayı birden fazla kez denediyseniz zaten birçoğunda başarısız olmuşsunuz demektir. Peki neden böyle oluyor?

Vaktimiz dar, yaz geldi. Şimdilik nedenlere değil, çözümlere odaklanalım. Neyse ki diyet üzerine kafa patlatanlar bizim çektiklerimizin farkında. Doktorlar ve diyetisyenler biz kilo verelim, kendimizi aynada beğenelim, sahillerde göğsümüzü gere gere dolaşalım ve tabii sağlıklı olalım diye ellerinden geleni yapıyorlar; haklarını yiyemeyiz.

beslenmek

İşte bu dost insanlardan iki tanesi, başarısız diyetlerimize bir yenisini daha eklemeyelim diye, 2 Gün Diyeti’ni yarattı. Dr. Michelle Harvie ve Prof. Tony Howell’ın bu yaklaşımı anlattıkları kitap yakında raflarda yerini alacak. Herkesten önce biz öğrenelim ve vakit kaybetmeden fazla kilolarımıza veda edelim diye Uzman Diyetisyen Merve Tığlı’nın rehberliğinde 2 Gün Diyeti’ni araştırdık.

Aslında formül basit: Haftada beş gün her zamanki düzeninizde beslenip diğer iki gün de diyet yapıyor ve böylece kilo veriyor, en önemlisi de ulaştığınız kiloyu koruyorsunuz.

BUGÜNE KADAR NELER OLDU?

Olan şu: Her yaz sonunda yemeklerin ucunu kaçırdık, her mart ayında ‘eyvah yaz geldi’ diye diyet listelerine tapındık. Kilo verdik mi, verdik. Kilomuzu koruduk mu? Hayır! Verip verip aldıkça vücudumuza zarar verdiğimiz gibi motivasyonumuzu da her geçen yıl kaybettik. Oysa Uzm. Dyt. Tığlı’nın da vurguladığı gibi kilo koruma konusunda en önemli faktör motivasyon. Tığlı, “Motivasyonu kaybetmemek için sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz ve verdiğiniz kiloyu korumanız gerekiyor. Bu da yaşam tarzınıza ve sosyal yaşantınıza uygun bir beslenme programıyla mümkün… Kilo vermek ve korumak için daha çok avokado yemek, yaban mersini tüketmeden güne başlamamak gibi spesifik önerilere uymaya değil, sevdiğiniz ve yaşam tarzınıza uygun besinleri seçerek sağlıklı beslenmeye ihtiyacınız var” diyor.

İKİ GÜN NE YİYECEĞİZ?

Dr. Michelle Harvie ve Prof. Tony Howell tarafından geliştirilen, bilimsel araştırmalarla da desteklenmiş olan 2 Gün Diyeti’nde haftanın iki günü düşük kalorili beslenilmesi tavsiye ediliyor ama buna rağmen aç kalmıyorsunuz, çünkü bu iki günde protein içeriği yüksek olan ceviz ve yer fıstığı gibi tekli doymamış yağlar, meyve ve sebze gibi posa içeriği yüksek, doyurucu ve açlık hissini azaltan besinler tüketilebiliyor.

Bu gıdalar tok hissetmenizi sağladıkları için gereğinden fazla yemeniz engelleniyor. 2 Gün Diyeti özellikle yedikten bir süre sonra daha da aç hissetmemizi sağlayan basit karbonhidratlara çok az yer veriyor. Haftanın iki günü, protein açısından zengin gıdalar, sağlıklı yağlar, düşük yağlı süt ürünleri ve bazı meyve-sebzeleri tüketmek, kalori hesabı ile uğraşmadan, kadın ve erkek için ayrı ayrı hesaplanmış, minimum ve maksimum düzeylerde hangi yemeği ne kadar yiyebileceğinizi kontrol edebildiğiniz Hazır Hesaplama Tabloları, programın uygulanabilirliğini artırıyor.

Bu iki günde günlük karbonhidrat tüketiminiz yaklaşık 50 gr olarak sınırlandırılıyor. Uzm. Dyt. Tığlı, “Bunun sebebi karbonhidratların, özellikle de proteinsiz yendiğinde kişiyi daha fazla aç hissettirmesi. Vücudunuz minimum tüketilen karbonhidratlarla, yağları depolamak yerine yakmaya başlayacak” diyor. Sınırlamanın olmadığı diğer beş günde ise Akdeniz tipi beslenmeye devam ediliyor.

Diyet yapılan iki gün düşük kalorili olmasına rağmen sağlıklı ve dengeli bir içeriğe sahip olduğu için herkes rahatlıkla uygulayabiliyor. Beslenme ile tedavi edilen kronik hastalığı olan kişilerin de doktorlarının kontrolünde programı uygulayabileceği belirtiliyor.

2 DİYET GÜNÜNDE

KAHVALTI

Sebzeli omlet veya

Yoğurt ve bir meyve ile hazırlanmış smoothie

ÖĞLE VE AKŞAM

Tavuk, balık, yumurta veya yağsız et veya

Tavuk çorbası ile avokadolu salata

NOTLAR

• Üç ara öğünün birinde sadece bir adet meyve, diğerlerinde yağsız süt ürünleri tüketebilirsiniz.

• Her gün en az iki litre su için.

• Çay kahve ya da diğer şekersiz içecekleri tüketebilirsiniz.

• Et yemiyorsanız protein kaynağı olarak soya fasulyesi, nohut, humus gibi bitkisel proteinleri tercih edebilirsiniz.

• Diyetin tüm faydalarını görebilmek açısından, iki diyet gününü art arda yapmak işi kolaylaştırıyor. Birinci gün adaptasyon tamamlandığı için ikinci gün daha kolay uygulanıyor.

HAFTADA BİR GÜNE GEÇİŞ

2 Gün Diyeti’ni uyguladınız ya da kendi tercih ettiğiniz yöntemlerle yağlarınızı yaktınız. Şu an ideal kilonuzun tadını çıkarıyorsunuz. Ama nereye kadar? Yazın tatlı meyveleri, uzun geceleri, keyifli tatilleri sizi baştan çıkartırsa ne olacak? 2 Gün Diyeti burada da imdada yetişiyor ve diyeti sadece bir güne indiriyor. Örneğin karbonhidrat ağırlıklı geçen bir haftanın iki gününde protein ağırlıklı; alkol ve yağ oranı yüksek bir beslenmeyle geçen haftanın iki gününde sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme uygulayarak dengeye ulaşabilir, sosyal yaşantınıza müdahale etmeden fit kalmaya devam edebilirsiniz.

SONUÇLAR BAŞARILI

Uzm. Dyt. Merue Tığlı, yaşam tarzı, genetik faktörler, daha önce yapılan şok diyetler ve metabolik nedenlerle kilo vermekte zorlanan, dolayısıyla katı diyetler uygulayan ve bunlardan sıkılan danışanlarına bir süredir bu yöntemi önerdiğini belirterek, “2 Gün Diyeti’nin asıl amacı normalde Akdeniz stili sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getiren kişilerin haftada sadece iki gün yağ ve karbonhidrat oranı düşük bir programla kilo kaybetmeleri” diyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir