Holep Tekniği ile Tedavide Yeni Dönem

Holep Tekniği ile Tedavide Yeni Dönem

Holep tekniği ile prostat büyümesi ve tedavisi. Prof. Dr. Fatih Altunrende’den Holep tekniği hakkında merak ettikleriniz.

Prostat tedavisinde erken teşhisin önemi nedir?

Yaşla birlikte sıklığı artan iyi huylu prostat büyümesi hastalığı; idrar yaparken zorlanma, sık idrar yapma ihtiyacı, gece uykusunda bozulma, idrar kaçırma ve iktidarsızlık gibi birçok soruna neden olabilir. 50 yaşında sonra tüm erkeklerin yılda bir kez prostat kontrolü olması gerekmektedir. Hastalığın erken teşhis meydana getirebileceği kalıcı problemleri engellemektedir. Tedavisi geciken olgularda mesane yapısının bozulması ve böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar gelişebilmekte.

Tedavi sürecinden biraz bahseder misiniz?

Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda öncelikli olarak iyi huylu prostat büyümesi prostat kanserinden ayırt edilmelidir. İyi huylu prostat büyümesinde öncelikle ilaç tedavisi tercih edilmekle birlikte; ilaç tedavisinin etkili olmadığı hastalar, idrarda kanama, idrar kesesinde taş, hastanın idrar yapamaması gibi durumlarda ise cerrahi uygun bir seçenek olacaktır. Cerrahi seçenekleri ise kabaca açık ve kapalı yöntemler olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Kapalı ameliyatlar için uzun süredir uygulanan TUR tekniğinde prostatın tamamı çıkarılamadığı için hastalığın tekrarlaması sık görülen bir durumdu. Son dönemde kullanmaya başladığımız Holep tekniği ile ameliyatı kapalı olarak yaparken, açık ameliyatta olduğu gibi prostatı tama yakın çıkarabilmekteyiz.

Holep tekniği nedir ve tedavide yarattığı farklar nelerdir?

Holep, sınırlı sayıda merkezde ve tecrübeli ellerde uygulandığında hastaların daha erken taburcu olmasını sağlayan, ameliyat sonrası daha kısa süre sondalı kalma gereksinimi sunan oldukça önemli bir teknik. Başarıyla uyguladığımız bu tekniğin sonuçları hastaları ve bizi mutlu etmeye devam ediyor. Son teknoloji ürünü olan lazer cihazlarının kullanıldığı bu teknikte idrar kaçırma komplikasyonu çok düşük oranlarda görülmektedir. Bunun yanında ısı enerjisi derin dokulara iletilmediği için cinsel fonksiyonlarda bozulma olmamaktadır. Ameliyat sonrası ortalama iki gün içerisinde hastalar sondadan kurtularak eve taburcu oluyor. Açık ameliyatta haftalarca sürebilen iyileşme süresi Holep tekniğinde ciddi oranda kısalıyor.

Peki, Holep tekniğinin sağlık turizminde ülkemize sağladığı bir avantaj var mı?

Bu yüksek teknoloji içeren tekniği ülkemizde başarıyla uyguladıklarını söyleyen Prof. Dr. Altunrende, “Holep enükleasyon tekniği yüksek teknoloji yanında cerrahi tecrübe gerektirmektedir. Bir cerrah için öğrenilmesi ve yapması en zor ameliyatlardan birisi olarak bilinmektedir. Tüm dünyadan hastalar ülkemize bu teknik için gelmeye başlamış bulunuyor. Bu durum bizi gururlandırmakla birlikte, bu tedaviyi en yüksek standartlarda uygulayabil-diğimizin de kanıtıdır. Operasyondan kısa süre sonra hastalarımız yolculuk yapabilecek hale geliyor. Holep tekniği ile ameliyat ettiğimiz hastalarımızın memnuniyeti bizim için de mutluluk kaynağı oluyor.

Mutlaka okuyun: Dunnig- Kruger sendromu!

Prostat kanseri hastalarında Holep tekniği kullanılabilir mi?

İyi huylu prostat büyümesini prostat kanserinden ayırt etmek gerekiyor. Holep tekniği kanseri cerrahisinin yerine kullanılmıyor. Prostat kanseri hastalarında radyoterapi gibi prostatın yerinde tedaviler sonrası, prostata bağlı şikayetleri olan hastalarda kullanılabilir. Bunu yanında prostat kanseri için robotik cerrahi gibi bir seçeneğimiz bulunmakta.

Prof. Dr. Fatih Altunrende
Üroloji Uzmanı / Randevu almak için tıklayınız
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir