Doğru Diş Fırçası Tercihi Yapmak

Doğru Diş Fırçası Tercihi Yapmak

Doğru diş fırçası tercihini önemseyin. Konuşurken ve gülerken en ön planda olan dişler, sağlıklı ve bakımlı olduğu sürece kişinin hem kendisi hem de sosyal hayatı için özgüvenli olmasında önemli bir yere sahiptir. Bu bakımlı ve sağlıklı dişlere kavuşmanın ilk kuralı ise düzenli, doğru ve eksiksiz ağız ve diş bakımı yapmaktan geçer. Bunun için ihtiyaç olan başlıca malzemeler de elbette ki diş fırçası, diş macunu ve ağız bakım suyudur.

Diş Fırçası Tercihi
Diş Fırçası Tercihine Dikkat

Diş eti sorunları, sigara içmeye bağlı hızlı plak oluşumu, hassasiyet problemi gibi birçok farklı amaca yönelik diş macunu çeşitlerini rastlanır ve bunlardan ihtiyacımız olanını kullanırız. Diş macunlarında böyle bir seçim yaparken, genellikle diş fırçası seçimi konusunda çok dikkatli davranılmaz. Ancak asıl önemli olan diş macunu seçiminde olduğu gibi, dış fırçası seçimine de özen göstererek ağız sağlığının tam anlamıyla korunması mümkün olur.

Diş Fırçası Modelleri
Diş Fırçası Tercihi Önemlidir

Yumuşak, orta ve sert olarak üç gruba ayrılan diş fırçalarının kıl yapıları, kişinin diş eti sağlığında etkili olduğu söyleniyor. Orta ve sert yapılı diş fırçaları diş etlerinde kanama gibi problemlere yol açabildiğinden, diş hekimleri genel olarak yumuşak kıllı fırçaları önerilir. Çünkü orta ve sert diş fırçaları diş minesini de incelttiği için çürüklerin daha hızlı oluşmasına ve hızlı sararmaya da yol açar. Bu nedenle diş fırçası kıllarının sertlik derecesi kadar, diş minesini zedelememek için keskinliğine de dikkat etmek gerekir. Sert ve keskin uçlu kıllara sahip diş fırçaları yerine, orta ya da yumuşak ve uçları yuvarlak kesilmiş diş fırçaları tercih edilmelidir.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Dişler İçin 10 Öneri

Diş Fırçası Kullanmak
Diş Fırçası Tercihi Yapmak

Ağız yapısına uygun diş fırçası seçimi de bir başka dikkat edilmesi gereken unsurdur. Buna en doğru şekilde karar verebilmek için ağzın her yerine değecek büyüklükte olması göz önünde bulundurulur. Ağzın çok büyük olduğunu düşünerek büyük diş fırçası kullanmak da her zaman etkili olmayabilir. Çünkü fırça ne kadar büyükse, manevra kabiliyeti o kadar düşük olacaktır. Bu konuda 3 boyutlu fırçalar ya da elektronik fırçalar en verimli seçenek olarak düşünülebilir çünkü ağzın her yerine kolayca ulaşabilecek yapıya sahiptirler.

Diş Fırçası
Diş Fırçası Tercihi

Kullanışlılık ve fiyat konusunda söylenebilecekler ise şu şekilde: Son zamanlarda popülerliği iyice artan şarjlı diş fırçaları normal diş fırçalarına göre daha yüksek fiyatlı ancak kullanışlılık açısından düşünüldüğünde plak temizliğini daha iyi yaparak, ağız sağlığını daha verimli şekilde sağlaması söz konusudur. Bazı elektronik diş fırçalarında yer alan zamanlayıcı ve basınç göstergesi gibi özellikler de ne kadar süre ve ne kadar hassasiyetle dişlerin fırçalanmasını gösterdiğinden fiyat farkı göze alınabiliyor.

Mutlaka okuyun: Diş estetiğinde tasarımlar ve kullanılan tedaviler

Diş fırçasının ilk çıktığı zamanlardan şimdiye kadar çok şey değişti ve tasarım, boyut, fırça kıllarının yapısı, kullanışlılık, fiyat gibi özelliklerinde epey değişimler meydana geldi. Bu nedenle doğru diş fırçası seçimi, bu özelliklere bağlı olarak yapılmalıdır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir