Evinizi Kişiselleştirin Zevkinize Göre Dizayn Edin

Evinizi Kişiselleştirin Zevkinize Göre Dizayn Edin

Evinizi kişiselleştirin ve kendi zevkinize göre dizayn edin. Bir evi yuva yapan nedir derseniz, sahiplerinin hikayesini anlatabilmesidir deriz. Yeni Zelanda’da yaşayan Chrissy Conyngham ve eşi Jono Beaglehole, ustalıkla icra ettikleri kişiselleştirme sanatını sekiz adımda bizimle paylaşıyorlar.

Chrissy beyaz ağırlıklı yatak odasına dore detaylarla kimlik kazandırıyor.

Evinizi Kişiselleştirme Sanatı

1. Planlayın

Evinizi kişiselleştirin
Evinizi kişiselleştirin

Yeni bir eve taşınırken dekorasyonla ilgili fikirleriniz olgunlaşır olgunlaşmaz birlikle çalışacağınız insanları da belirleyin. Taşınmak pek de kolay bir iş değil, hele de bizim gibi üç çocuğunuz varsa. O yüzden karar verme aşamasında mümkün olduğunca sabırlı olup harekete geçme aşamasında hızlı davranmalısınız.

2. Mix&Match Usta Olun

Evinizi kişiselleştirin
Evinizi kişiselleştirin

Bir odayı dekore ederken ona kişilik kazandırmak için desenler, formlar, renkler ve dokular arasındaki uyumu keşfedin. Eğer Chrissy gibi sofistike bir görünümün peşindeyseniz pelüş ve koyun postu gibi sıcak tekstilleri nötr renklerle bir arada kullanın. Chrissy kendi yatak odasında tekstiller kadar farklı desenleri, renkleri ve yüzeyleri de bir arada kullanmış. Bu görünüm odaya çok katmanlı bir görünüm kazandırmış.

3. Bir Hikaye Anlatın

Evinizi kişiselleştirin
Evinizi kişiselleştirin

Sizin için anlamı olan eşyaları dekoratif objeler olarak kullanın. Bu durum ziyaretinize gelen misafirlerin hakkınızda lıkır sahibi olmalarını sağlayacak. Chrissy evin ana renk paletim nötr tonlarda tutup renk kalma meselesini aksesuarlarla çözmüş. Sehpa kitapları, yeşil yapraklı bitkiler, koltuk şalları ve yastıklar bırbirıyle uyum içinde nötr bir fon üzerinde renk oyunları oynarken sanat eserleri, kitaplar ve koleksiyon parçaları dekorasyonun genel atmosferine merak uyandıran, kişisel bir dokunuş ekliyor.

4. Başlangıç Noktası Seçin

Evinizi kişiselleştirin
Evinizi kişiselleştirin

Duvarlarda kullanacağınız beyaz tonunu sıkıcı bir renk olmaktan ziyade üzerinde kendi sanat eserinizi yaratabileceğiniz boş bir kan-vas olarak görün. Beyaz kullanılan odaların fazla aydınlık ya da fazla soğuk olmasının önüne geçmek için farklı katmanlar ve dokular ekleyin. Chrissy Yurıan Adaları’na yaptıkları bir tatilin ardından beyaz renkli yaşam alanlarına tutkuyla bağlandığını söylüyor. Kendi beyaz yaşam alanı hayalını gerçekleştirmesi de bu tatilin hemen sonrasına denk geliyor.

5. Dramatize Edin

Evinizi kişiselleştirin
Evinizi kişiselleştirin

Dekore ettiğiniz odanın estetiğini bir adım yukarıya taşıması için merkezi bir noktada bir farklılık yaratın. Chrissy’nin yemek odasında turneye boyadığı duvar onun stili ve kişiliğiyle ilgili çok şey anlatıyor. Aynı zamanda bir odak noktası yaratan duvar herkes için doğru bir tercih olmasa da Chrıssy’nınkı gibi açık bir yaşam alanında harikalar yaratıyor.

6. Denge Kurun

Evinizi kişiselleştirin
Evinizi kişiselleştirin

Denge ıç mekân tasarımlarının kilit noktasıdır. Bir odada denge simetrik bir yerleşim planı kadar asimetrik veya dairesel yerleşim planlarında da uygulanabilir. Chrissy kendi yemek odasındaki dairesel formlu pencerenin görsel ağırlığını hemen altına yerleştirdiği dikdörtgen konsolla dengelemiş.

7. Işık Ayarını Yapın

Evinizi kişiselleştirin
Evinizi kişiselleştirin

“Doğru aydınlatma bir odanın atmosferi üzerinde önemli rol oynar. Bir mekân ne kadar iyi dekore edilmiş olursa olsun kötü aydınlatma onun bütün cazibesini yerle bir edecektir” diyor Chrissy. O. modern bir görüntü elde etmek için mutfak adasının üzerinde Kartell’ın sarkıt aydınlatmalarını kullanmış. Spotlarda kullanılan ayarlı azaltıcılar da bu alandaki ışığın günün her saatinde istenilen seviyede tutulmasını sağlıyor.

8. İhtiyaca Göre Detaylandırın

Yerleşim planınızı evin orijinal mimarisi üzerinden yapmakta her zaman fayda vardır. Yine de odaların var olan şekilleri ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa bazı duvarları yıkmaktan çekinmeyin. Chrissy, U şeklindeki mulfağı yeterli depolama alanı sağlamadığı için buraya taşındıktan üç yıl sonra bu alanı daha modern dolaplarla yenilemiş. Beyaz dolap kapaklarının yükseklikleri artırılmış ve açık raf üniteleri eklenmiş.

Mutlaka Okuyun: Schüco Sistemleri İle Evinizi Akıllandırın
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir