İlişkideki En Tatsız Tartışma Sebebi: PARA

İlişkideki En Tatsız Tartışma Sebebi: PARA

Birbirinden farklı kişilikler, hayat görüşleri ve tecrübeler… İki kişinin bir ilişkiye başlaması kolay olsa da sürdürmesi kolay olmayabiliyor. Bazı durumlar ilişkinin seyrini değiştirebiliyor. Bunların başında da paraya yaklaşım geliyor. Yaşanan para kaynaklı sorunlar ilişkinin yıpranmasına ve çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olabiliyor.

Her uzun soluklu ilişkide bazı iniş çıkışlar yaşanıyor. Bu dalgalanmaların sebeplerinin başında da para yönetimi geliyor. Para ilişkili sorunlar açık açık konuşulmadığında zamanla ilişkide çatırdamalar oluşurken, çiftler de birbirinden kopmaya başlıyor. Bu gibi sorunların önüne geçebilmenin çözümü ise çiftlerin çok para sahibi olmalarından değil, paralarını beraber doğru yönetebilmelerinden geçiyor.

Central Hospital’dan Uzman Psikolog Ayçan Bulut, ilişkideki para yönetiminin ipuçlarını paylaştı.

PARA KONUSU YENİ EVLİ ÇİFTLERİN İLK BAŞTA ÇOK ZORLUYOR. EVLENENE KUDUR KENDİ KAZANDIĞINI HARCAYAN KADIN VE ERKEK İÇİN BİRLİKTE BİRİKTİRMEYE/HARCAMAYA BAŞLAMAK ZAMAN ALIYOR. BİREYLER BİRBİRLERİNE NASIL UYUM SAĞLAYABİLİR?

ilişkilerdeki en önemli tartışma sebeplerinin başında paranın geldiği bir gerçek! Fakat bu ilişki sorunu anlamında tam bir gösterge değil çünkü para tartışmalarının altında çoğu zaman başka problemler yatabiliyor. Bu nedenle işe öncelikle tartışmaların alt sebeplerine bakmakla başlanmalı. Bireylerin para konusunda birbirlerine uyum sağlamaları için de evlilik öncesinde mutlaka finansal bir değerlendirme yapılmalı. Çiftler karşılıklı olarak ne kadar para kazandıklarını birbirleriyle paylaşmalı, kimin nereye para harcayacağını belirlemeli.

Ayrıca gelecek süreçte ne kadar para kazanılacak, ortak bir hesaba aktarılacak mı, çocuk sahibi olunacak mı gibi sorulara da yanıt aranmalı.

Bu konuşma tartışma odaklı değil, daha çok anlaşma odaklı olmalı.

TÜRKİYE’DE HANGİSİ DAHA DÜYÜK STRES KAYNAĞI; MALİ İŞLER Mİ YOKSA CİNSELLİK HAKKINDA KONUŞMAK MI?

Ülkemiz ilişkilerinde para meselelerini konuşmak en az cinsellik konuşmak kadar zor. Bilinmeli ki; bir ilişkiyi sağlam temeller üzerine oturtabilmenin tek yolu çiftlerin birbirlerine karşı açık olması. Bu gibi hassas konular üzerinde ne kadar sık ve kapsamlı konuşmalar yapılıyorsa, çiftlerin mutluluk düzeyi de o kadar yüksek oluyor. Kişilerin birbirlerinin taleplerini ve düşüncelerini önemsemesi, ilişkiden ya da evlilikten duyulan memnuniyetin artmasını sağlıyor.

KİM DAHA ÇOK KAZANIYOR? KİM DAHA ÇOK HARCIYOR?  BU SORUNLAR GÜNÜMÜZDE ÇİFTLER İÇİN NE DERECE ÖNEM TAŞIYOR? NASIL SORUNLARA SEBEP OLUYOR? ÇÖZÜMÜ NEDİR?

Özellikle sevgilisinden ya da eşinden daha az kazanan erkekler aylık gelir sorunu yaşayabiliyor. Bu durumdan her ne kadar mutlu olduklarını ve hayatındaki kadınla ne kadar gurur duyduklarım dile getirseler de zaman içinde aslında içten içe bir kıskançlık yaşadıklarını fark edebiliyorlar.

Öyle ki; birçok erkek dönem dönem kendisini yetersiz hissettiğini, eşlerinin kendisine muhtaç olmamasından dolayı endişe duyduklarını gizlemiyor. Tam da bu noktada kadınların eşlerine olan yaklaşımı büyük önem taşıyor. Kadınlar eşlerinin işlerini maddi açıdan küçümsememeli, birbirlerine iş hayatında destek olmalı, takdir etmeli, gerektiğinde yardımcı olup karşı tarafı yönlendirmeli.

TEK BİR KİŞİNİN PARA KAZANDİBİ AİLE YAPISINDA KADIN-ERKEK İLETİŞİMİ NASIL SAĞLIKLI İLERLER? KAZANAN VE KAZANMAYAN BİREYLER, MALİ İŞLERİ KONUŞURKEN BİRBİRİNE NASIL YAKLAŞMALI?

Yalnızca erkeklerin çalıştığı hanelerde de birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Erkek gün boyu çalıştığı için daha yoğun ve yorgun olduğunu düşünerek çoğunlukla ev ekonomisinde kendisini hak sahibi olarak görebiliyor. Hatta ev hanımı kadınların evi ayakta tutmaya çalıştığı unutulabiliyor. Fakat çalışmayan kadınların en az çalışan kadınlar kadar evin mali işleri hakkında söz sahibi olduğu akıllardan çıkarılmamalı. Erkekler, evin giderleri ve eksikleri konusunda eşlerinden bilgi almalı. Daha sonra eşler bir araya gelip aile bütçesini çıkartmalı.

ÇOCUKLARIN YANINDA PARA MESELELERİNİ KONUŞMANIN ÇOCUKLAR YÖNÜNDEN OLUMSUZ OLUMLU ETKİLERİ NELER?

Çocukların yanında para ilişkili tartışmalar yapmak, çocuğun suçluluk duygusu yaşamasına neden oluyor. Çocuklar iç dünyasında “Benim ihtiyaçlarım, harcamalarım olmasa çok para harcamazdık, annemle babam da para için kavga etmezdi” diye düşünebiliyor. Bu da zamanla çocuğun güvensizlik, başarısızlık, kaygı sorunu ile karşı karşıya kalmasına yol açabiliyor. Ebeveynler aile bütçe planlamasına çocuğu dahil etmemeli. Bu sorunları mümkün olduğunca kendi içlerinde çözmeli.

AİLEDE AŞIRI HARCAMA YAPAN BİR TARAF VARSA, DUNDAN DUYDUĞU SIKINTIYI KARŞI TARAFA NASIL AKSETTİRMELİ?

Aile içinde eşlerden biri fazla harcama yapıyorsa, diğeri eşini mutlu edebilmek için bu sorunu görmezden gelebilir. Aşırı harcamaların diğer eş tarafından desteklenmesi evlilik ilişkilerini güçlendiriyor gibi görünse de aslında bu durum sorunun daha da derinleşmesine neden olabiliyor. Eş, çoğu zaman aşırı harcama yapan eşi ile iletişimden kaçınabiliyor, yetersizlik hissine kapılabilir, zamanla öfkeli ve agresif davranışlar peşinde koşabiliyor. Bu gibi sorunların önüne geçebilmek için eşler rahatsızlık duyduğu aşırı harcama problemlerini dile getirmeli, karşılıklı suçlamalar yerine harcamaları kontrol altına almak için bir ekip olmalı.

BASİT BİR MALİ PLAN NASIL HAZIRLANIR?

Aile bütçesini düzenlemek, eşlerin geliri ister az ister çok olsun mutlaka bir plan ve düzen istiyor. Plansız ve programsız yapılan her harcama, gelir-gider dengesini şaşırtabiliyor. Bu nedenle her ay kira, mutfak harcamaları, ulaşım, sağlık, fatura, eğitim, giyim, kişisel harcama ve eğlence-tatil gibi giderlerin bulunduğu bir harcama listesi oluşturulmalı. Harcama tutarı, eve giren aylık gelirden düşülmeli. Eğer bütçe artıyorsa birikim planlanabiliyor.

PARA KONUŞMAYI, RUTİNE DÖNÜŞTÜRÜN

Mali konularda çiftler birbirleriyle konuşmaktan çekiniyor. Bunu rahatsız edici hatta garip buluyor. Halbuki para hakkında konuşmak kolay olmalı, garip değil. Uzman Psikolog Ayçan Bulut’un önerdiği  gibi çiftlerin aylık gelir ve giderlerini kaydedecekleri bir tablo oluşturması, harcamaların kontrolü için önem taşıyor.

Bu listenin düzenli olması ileride bir tatil planı veya ekstra bir harcama yapılacağı zaman çiftlerin arasındaki iletişimin gerilimini azaltıyor. Altı ayda bir, aylık rutinden farklı olarak mali duruma dair projeksiyonlar yapılabilir. Ev almak gibi daha büyük kararlar veya çocuk sahibi olmak gibi yaşam değişiklikleri gibi gelecek planları varsa, çiftler bunlar için de ayrıca bir araya gelip birlikte konuşup karar vermeli.

Besray Köker
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir