İyilik Yapın

İyilik Yapın

İYİLİK YAPIN

İyilik yapın; çünkü hiçbir davranış insana iyilik yapmanın huzurunu veremez.

İnsanın birine iyilik yapması gerekiyorsa, önce kendisine yapmalıdır.

İnsan kendisine nasıl iyilik yapabilir?

1. Kendisiyle barışık olarak.

2. Beyin gücünü kullanarak.

3. Sorumluluğunun bilincinde olarak.

4. Hak ettiği değerlerin farkında olarak.

5. Neden sonuç ilişkisine odaklanarak.

İyilik Yapın

Kendisine iyi davranmayan insanın, başkasına iyilik yapması beklenemez.

İyilik; içerisinde kötü hiçbir şey barındırmayan sevgi ve pozitif duygularla dolu bir kavramdır. Her insanın içsel dünyasında iyilik duygusu vardır, ancak bunun boyutları ve insanın iyilik konusundaki yaptırım gücü önemlidir.

İnsanın kendisini bağışlaması olarak algılanan iyilik yapmak, aslında iyilik yapanın arınmasıdır. Aslında iyilik yapmak nasıl algılanırsa algılansın, insanın motivasyonu için çok gerekli bir davranış. Bu davranışı günahlardan arınma olarak düşünen insanlar olduğu gibi, yardım etmenin keyfi içsel dünyalarındaki eksikliğin giderilmesi olarak hissetmektir. İyilik yapmanın önemli bir özelliği ise, insan psikolojisini güçlendirmesi, insanın kendini iyi hissetmesini sağlamasıdır.

Nasıl ve kime olursa olsun iyilik yapmak güzel bir şeydir. Hele ihtiyacı olan birine yardım etmenin ne kadar önemli olduğunu hissetmenin, insana verdiği iç huzur dünyada bir eşi daha olmayan bir duygudur. İyilik yapmanın ardında görünmeyen çok güçlü bir duygu var, iyiliğin büyülü sevincini derinden hissederek, hayatın ve insanların sevgisini hissetmek.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir