Kadınların regl günlerini kolaylaştırmanın yolları

Kadınların regl günlerini kolaylaştırmanın yolları

GELDİ AYIN O GÜNÜ

Biz kadınlar her ayın belli günlerini biraz zorlu geçiriyoruz, malum. Ama bu dönemi kolaylaştırmanın bazı yolları var. Kendim de uyguladığım birkaç yöntemi sîzlerle de paylaşıyorum.

Şahsen benim en zorlu zamanım; regl olmadan önceki bir hafta. Parmaklarıma kadar şişen vücudumu yatıştırmanın en iyi yolu ise bol su içmek. Su içince şişeceğimiz düşüncesi tamamen yanlış. Kitapta sıklıkla söylediğim gibi günlük su miktarımız olan, yani en az 1,5 litre suyu her gün içmemiz gerek. Ben genelde 2 litre içiyorum, regl öncesi haftamda ise bunu 2.5 litre yapıyorum ki vücudumda oluşan ödem daha kolay atılsın.

Kadınların regl günleri

İçtiğimiz su resmen bünyemizi temizliyor ve fazla suyun atilmasına yardıma oluyor. O yüzden özellikle regl öncesinde normalde içtiğiniz sudan biraz daha fazlasını içmeniz tavsiyem.

Şişe taşıyamıyorum diyorsanız, yöntem basit. Ben de şişe taşıyamadığını günlerde genelde gün içinde gittiğim her yerde “Ne içersiniz?” sorusuna “Su” diye cevap verip en az 8 su bardağı su içmeye çalışıyorum.

Yine regl öncesi günlerde şişkinlikten kurtulmak için yeşil çay içmeye özen gösteriyorum. Birçoğunuz bana katılacak eminim, ben yeşil çaym tadından hoşlanmıyorum. Yine de şişkinlikten kurtulmak için yeşil çay içmeye özen gösteriyorum. Ama söyleyeyim artık çeşitli aromalara sahip olanları ya da soğuk çeşitleri mevcut. En azından bu dönemde günde 1 ya da 2 tane içmek, şişkinlikte gözle görülür bir azalma yaratıyor.

Hepimizin maalesef en yakındığı konu ise aşırı tatlı isteği gerçekten dayanılmaz boyutlara ulaşabiliyor. Bu istek bende regl öncesinde kendini gösteriyor. Bunun için doğal şekere yani kuru meyve, çiğ ceviz, badem ya da normal meyveyi ara öğünlerimde her zaman aldığım orandan biraz daha artırarak tüketiyorum. Ama sakın oturup yarım kilo kuru incir veya kayısı yediğimi düşünmeyin. Size oranı vereyim de kendinizi öyle şartlandırın. Ara öğünlerinizde en fazla 3 ya da 4 adet yemek şeker isteğinizi yatıştıracakta. Şekeri az olan kuru erik de güzel bir seçim, söylemedi demeyin.

Yaş meyvede ise çok şekerli olan üzüm ve karpuz yerine başka meyveleri tercih etmeniz yine bana göre önemli bir konu.

Bir diğer yöntemim de sabahlan light sütle yulaf ezmesi veya mısır gevreği yemek. Mısır gevreğinin de light ve kadınların zayıflamasına yardıma olanlarından tercih ediyorum. Hatta çikolatalılan bile var ki onlar tatlı arzumuzu kesmek için daha iyi.

Yulaf ezmesi ilk başta midede biraz şişse bile tok tutmada çok başanlı. Bir de size daha önce verdiğim bitki kanşımlan var, onlar da bu dönem için son derece faydalı. En azından günde bir kere içmeyi denemenizde fayda var.

Geldik regl günlerine…

Biliyorum şişkinlik, ağn ve halsizlik özellikle ilk iki gün çok fazla. Bu konudaki tavsiyem zor, ama bir gayret yerinizden kalkıp hareket edin ve spor yapm. Regl günlerinde spor,

düşünülenin aksine çok faydalı, sporunuzu ertelemeyin, sana ve ağnyı geçirmede en güzel yöntem hareket. Kastettiğim ağır spor değil elbette. Hafif yürüyüşler, sabahları uyandığınızda birkaç karın ve popo hareketi, sonrasında da esneme hareketleri yapmak, kaslarınızı gevşetir, sana ve rahatsızlık hissinizden kurtulmanızı sağlar. Yani hareketsiz yatmak hissiyatını yenip harekete geçme zamanı!

Regl ömrümüzümün büyük bir kısmı boyunca her ay yaşanan bir dönem olduğu için bu dönemden korkmak ve nefret etmek yerine Allah’ın bize bahşettiği doğum yapabilme yeteneğine şükredip regl günlerimizi kolay ve rahat geçirmenin yöntemlerini uygulamak en doğrusu bence…
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir