Karalahana Çorbası Tarifi

Karalahana Çorbası Tarifi

Karalahana son senelerin en meşhur sebzelerinden biri. Yurtdışında en sağlıklı besinler arasında gösteriliyor. İtalyan lokantalarında karalahanayla yapılan çorbalar kapış kapış satılıyor. Bizde kıymetini en iyi Karadenizliler biliyor. Benim bu efsane çorbayla tanışmam da eski iş arkadaşlarımdan Evren Mutlu’nun Giresun’daki evinde olmuştu. O günden beri pazarda karalahana gördüğümde mutlu oluyorum, kışın canım bu çorbayı çekiyor. Karadenizliler çorbaya içyağı da katıyor. Soğanı kavurduktan sonra az biber salçası katanlar da oluyor, ben salçasız pişirmeyi tercih ediyorum.

Malzeme listesinde mısır yarması var; bulgur boyunda kırılmış mısır parçacıklarıdır. Semt pazarlarında Karadenizlilerin tezgâhlarında ve İstanbul Üsküdar’da katlı otoparkın arkasındaki dükkânlarda bulunabiliyor.

Karalahana Çorbası

4-5 kişilik

• 1 çay bardağı kuru barbunya fasulyesi (veya kum fasulye)

• 2 çorba kaşığı mısır yarması (mısır kırığı) veya pilavlık bulgur

• 1/2 kg karalahana

• 1 soğan

• 2-3 çorba kaşığı tereyağı

• 2 kuru acı biber

• Tuz

Bir gece önceden ayrı kaplarda kuru fasulye ve mısır yarmasını ıslatın (bulgur kullanacaksanız ıslatmayın).

Ertesi gün fasulyenin ıslama suyunu süzün. Geniş bir tencereye alın. Üzerine iki üç parmak çıkacak kadar soğuk su koyun. Biraz tuz serpin. Kaynamaya bırakın.

Bu sırada karalahanayı iki üç su yıkayın, süzün. Bir parmak eninde kıyın (ben körpe saplannı da kullanıyorum).

Fasulyeli su fokur fokur kaynarken üstüne karalahanayı ilave edin. Hep birlikte 20 dakika kadar kaynatıp süzgece alın. Haşlama suyunu atın.

Boşalmış olan tencereye soğanı incecik kıyın. Tereyağında altın sarısı renk alana kadar kavurun. 7-8 su bardağı kaynar su boca edin. Su kaynayınca az haşlanmış fasulye ve karalahanayı, ıslama suyu süzülmüş mısır yarmasını, acı biberini katın. Tuzunu serpin. Önce harlı ateşte kaynamasını bekleyin. Sonra ateşi kısın. Bütün malzeme yumuşacık olup özlenene kadar, yaklaşık 40 dakika pişirin. Suyu azalır gibi olursa kaynar su ilavesi yapın. Yanında mısır ekmeğiyle sıcak sıcak servis yapın.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir