Kişiye Özel Meme Tasarımı

Kişiye Özel Meme Tasarımı

Yaz mevsimi, yoğun geçen çalışma süreci sonrasında kendimizi ödüllendirdiğimiz bir dönem. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında deniz tatili ruhlarımız için harika bir seçenek. Aman dikkat, eğer memelerinizin biçimiyle ilgili olarak bir ameliyat düşüncesi taşıyorsanız haziran ayı köprüden önceki son çıkış olabilir.

Memenin bir kadın için çok önemli olduğunu biliyoruz. Peki güzel ve dik memelere sahip olmak için neler yapmalıyız? Kendi yağınızla mükemmel sonuç almak nasıl oluyor? Bütün bu konuları merak ediyorsanız bu yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Konuyu sizin için araştırıp kaleme aldım. Tabii ki uzman görüşü de aldık.

Evet bu konu gerçekten dikkat çekici. Çünkü kişiye özel meme, hastanın bedenine ve sosyal yaşamına en uygun biçimin eşsiz olarak tasarlanması anlamına geliyor. Buradaki ilk adım doğal olarak hastanın muayene edilmesi. İşte bu ilk aşamada uzmana, yani hekime çok iş düşüyor. Çünkü öncelildi olarak hastanın beklenti ve isteklerini anlamak her şeyin temelini oluşturuyor. Bundan sonraysa devreye hastanın anatomisi, memesinin dokusu, vücudu, göğüs kafesinin çapı ve boyu gibi kişiye eşsiz bir sonuç için olmaz olmaz noktaların analizi geliyor. Çünkü bu bilgiler implantta doktorun bakacağı ilk referanslar oluyor. Doktor bunları görüp değerlendirdikten sonra hastanın vücuduna ne tip bir implant yapılacağına karar veriyor. İmplantm nereden, nasıl ve ne ölçüde yapılacağı, ayrıca dolgunluğuyla cerrahi tekniğin nasıl olacağı gibi pek çok önemli detay (ve de karar) da bu aşamada ortaya çıkıyor.

HER BEDENE ÖZEL TASARIM

Günümüzde yaklaşık 60 çeşit inip] ant bulunuyor. Bu da 60 farklı vücut tipine özel implant uygulanabileceği anlamına geliyor. Bazı hastalar doğallığın yanında biraz daha belirgin sonuçları tercih ediyor. Burada da kişinin anatomik yapısına, duygu dünyasına ve yaşam tipine uygun bir uygulama gerçekleştirmek önem taşıyor. Meme tasarımında en önemli noktanın altını çizmekte yarar var. Bütün bu tasarımda hastanın kendi yağından elde edilen enjeksiyon tekniğini de kullanmak mümkün oluyor.

Sizin de bildiğiniz gibi meme dokusu tek başına yağla yapılabiliyor. Ancak günümüzde çoğunlukla implantla birlikte yağ karıştırılarak uygulanıyor. Bu sayede implantm bazı durumlardaki dezavantajlarını avantaj haline çevirmek mümkün oluyor. Özellikle implantm en yoğun hissedildiği koltuk altı tarafı ya da bariz fark edildiği memenin dekolte alanına yağ enjeksiyonları yapılabiliyor. Bu sayede o bölgelerde daha yoğun şekilde implantm etrafi yağ dokusuyla sarılıyor. Böylece implantm görünümü, yani sonuç itibarıyla memenin görünümü daha doğal olabiliyor. Zaten yapılan araştırmalar yağ enjeksiyonun meme implantıyla birlikte kullanılmasının son yıllarda çok popüler olduğu yönünde.

DOĞALLIK ÖNEMLİ, ÇÜNKÜ BİR ÖMÜR SİZİNLE

Hemen bir örnek de verelim. Meme tasarımında Plastik, Rekonstruktifve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Serdar Bora Bay-raktaroğlu gibi isim yapan doktorlar beşinci jenerasyon imp-lantlar kullanıyor. Bu implantlarm en önemli özelliğiyse hastanın bir ömür taşıyabiliyor olması. Bu nedenle doğal bir tasarım bir ömürlük birliktelik için önem taşıyor. Ve o kadar doğal sonuçlar elde ediliyor ki, hasta bu implantlarla hamile kalıp emzirebiliyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte üretici firmalar bu implantları sürekli geliştiriyor. Hatta yeni teknolojide artık yavaş yavaş implantlara çip takılıyor. Gelecekte bu çiplerle hastanın memesindeki sıcaklık farkının ölçülüp meme sağlığının takip edilebileceği bile söyleniyor. Bu da şu demek: Memedeki sıcaklık değişimleri ölçülerek iltihabi bir durum olup olmadığı tespit edilebilecek. Ayrıca bir diğer önemli konu da meme kanseri teşhisinde daha erken bilgiler elde edilebilecek. Bu gerçekten çok önemli bir gelişme.

HER MEVSİM OLABİLİRSİNİZ

Belli aylarda belli estetik uygulamalar yapılamaz diye kadınların kafasında oluşmuş bir imaj var. Yazıyı okurken, “Haziran ayında meme ameliyatı mı olur?” diye aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. Aslında meme ameliyatları yılın her döneminde yapılabiliyor. Sadece kişi bu ameliyat sonrasında üç hafta sürekli olarak sütyen takmak zorunda olduğunu bilmek zorunda. Çünkü bu sütyen, hem implantm şekillenmesi hem de sabitlenmesi açısından önemli. Bütün bu nedenlerden dolayı kişi operasyon geçirdikten sonra ilk 10 gün denize giremeyeceğini bilmeli. Ancak 10’uncu günden sonra deniz ve havuz tatili yapabiliyor. Yani haziran ayında meme ameliyatı olan kişi temmuz ve ağustos aylarında rahatlıkla, çok uzun yüzmemek kaydıyla, deniz tatili yapabiliyor.

Araştırmalarımıza ve doktorlardan edindiğimiz bilgilere göre ameliyat sonrasında bazı hastalar üstsüz güneşlenmeyi tercih ediyor. Ama uzmanlar ameliyatın hemen sonrasında üstsüz güneşlenmeyi önermiyor. Kişinin özellikle üstsüz güneşlenme konusunda ısrarı varsa, uzun süre güneşte kalmamak şartıyla 50 faktör koruma kullanması çok önem taşıyor. Bunlara dikkat ettiği takdirde kişi her türlü sosyal ve spor aktivitesini yapabilir hale geliyor. Yoğun kulaç atarak vüzmeyeyse ameliyattan sonra en az altı hafta sonra başlayabiliyor.

ŞİŞLİK OLMASI NORMAL

Meme implant ameliyatının hemen ertesinde doğal olarak bir şişlik olabiliyor. Bu dönemde operasyonu yapan doktorun önereceği masajlar şişliğin geçmesinde önem taşıyor. Özellikle duş sonrası bebek yağıyla doğru şekilde ovulması sayesinde memede biriken ödem atılabiliyor. Böylece hastanın memesi doğal kıvamına kısa sürede ulaşabiliyor.

Meme ameliyatları sonrasında çok uzun yüzmemek kaydıyla deniz tatili yapılabiliyor.

YAZI: ESRA ÖZÜBEK
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir