Lazer Epilasyon Kişiye Özel Olmalı

Lazer Epilasyon Kişiye Özel Olmalı

Kıl foliküllerini tahrip etmeyi hedefleyen bir tedavi yani vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmamıza yardımcı olan lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiniz. Ancak bu tedavi sırasında gözetilmesi gereken pek çok konu bulunuyor. Doğru zamanda, doğru yaşta, doğru kişide, doğru cihaz ve doz sizi kötü sonuçlardan koruyacak başlıca faktörler.

Yanlış yer ve kişilerce yapılan lazer epilasyon bazen vücutta istenmeyen izler bırakabiliyor. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Yasemin Savaş, lazerde başarının ancak doktor nezaretinde, doğru yaşta, doğru kişide, doğru cihaz ve doz ile sağlanabileceği konusunda uyarıyor.

LAZER EPİLASYON NEDİR, NASIL ETKİ EDİYOR?

Lazer epilasyon, vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmanın bir yolu. Kıl foliküllerini tahrip etmeyi hedefleyen bir tedavi de diyebiliriz. Kullanmakta olduğumuz lazer sistemlerinde özel soğutma sistemleri mevcut. Soğutma işleminin uygulamasındaki amaç, hem acı hissini azaltmak hem de riskleri minimuma indirmek. Işm verildiğinde bazı kişiler, hafif bir batma ya da yanma hissi duyabiliyor. Hedeflenen sonuca altta yatan herhangi bir hastalık yok ise dört-altı seans arasmda ulaşılıyor. Tedavi süreci kişinin cilt rengi, kıl rengi, kılın kalınlığı ve yoğunluğuna bağlı olmakla birlikte vücut bölgeleri için ortalama dört-altı seans, yüz bölgesi için ortalama beş-sekiz seans sürüyor. Seans süresi uygulanan bölgeye göre değişmekle birlikte beş dakika ile 1,5 saat arasında. Örneğin, göğüs uçları, dudak üstü 5-10 dakika, bikini 15-20 dakika, tüm bacak ise yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Kullanılan ilaçlar, hormon bozukluğu vb özellikli durumlar bu süreci artırıyor.

LAZER EPİLASYON YAPTIRMAYA KARAR VERMİŞ BİR KİŞİ HANGİ SİSTEMİ TERCİH EDECEĞİNE NASIL KARAR VERMELİ?

Muayene sırasında kişinin cilt yapısına, uygulanacak bölgeye ve kişinin tüy yapısına göre kararı doktor veriyor.

TEN RENGİ VEYA KILLARIN İNCELİĞİ BU SEÇİMDE ETKİLİ Mİ?

Ten rengi açık, tüyleri koyu renkli olan hastalar ve geniş alanlar için (bacak, genital, bikini, koltuk altı, erkeklerde sırt, omuz, göğüs vb) farklı lazer uygulaması; ten rengi koyu, tüyleri ince olan hastalar için ise farklı boyutta enerji veren lazer kullanılıyor.

LAZER EPİLASYONUN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Eğer konuya hakim, bilgi birikimi olan doktorunuzla açık ve net konuşarak, gerekli cihaz donanımına sahip sağlık kuruluşlarında lazer tedavisi oluyor iseniz içiniz rahat olsun. Yanlış yer ve kişilerce yapılan bir tedavi, bazen hastaların gerek vücutlarında gerekse ruhlarında istemedikleri izler bırakabiliyor. Bu konu bir sağlık konusu ve sağlık kuruluşunda doktor ile planlanan bir tedavi olmalı. Dolayısıyla doğru yerde yapılan uygulamanın hiçbir yan etkisi bulunmuyor.

LAZER EPİLASYONU KİMLER YAPTIRABİLİR? LAZER EPİLASYONA EN ERKEN HANGİ YAŞTA BAŞLANMASINI ÖNERİYORSUNUZ?

Lazer epilasyon tedavisinin 16-17 yaş sonrası veya ilk adetten iki sene sonra uygulanması uygun. Gelişmiş ülkelerin pek çoğunda olduğu gibi artık ülkemizde de ergenlik yaşı pek çok nedenden dolayı daha erken yaşlara geldi. Ayrıca özellikle büyük kenderde yaşayan çocuklarımız artık daha sosyal ve yoğun. Zamanları en az biz ebeveynleri kadar değerli ve farkındalıkları yüksek. Bu nedenle sağlık kuruluşlarında, biz doktorlar sosyal endikasyonlar nedeni ile daha erken dönemde de tedaviye başlama kararım verebiliyoruz. Bu bağlamdan çok net söylenebilir ki; aslında lazer epüasyon tamamen kişiye özeldir ve artık lazer epilasyon tedavisinde genelleme kalmadı.

LAZER EPİLASYON YUMURTALIKLARA ZARAR VERİR Mİ YA DA KOL ALTINDAKİ LENFLERE ETKİSİ VAR MI?

Kişinin belki kendinin bile farkında olmadığı sağlık ile ilgili problemleri konusunda yüksek farkındalığa sahip olmak gerekiyor. Belirttiğim gibi uygun koşullarda, doktor nezaretinde, doğru yaşta, doğru cihaz ve doz ile yapılan hiçbir uygulamanın kişiye yan etkisi yok.

LAZER EPİLASYONUN KALICILIĞI VAR MI? NEDEN KİŞİDEN KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR?

Bugün her yerde lazer epilasyon yapılıyor. Lazer epilasyon diye fotoepilasyon yapıldığını duyuyoruz. Bu yöntem depilasyon uygulaması yani ağda etkisi yaratan uzun süreli kılsızlık. O yüzden doğru yerde klinik ortamda doktor kontrolünde uzman kişilerin yaptığı lazer epilasyon tercih edilmeli. Ancak bu şekilde lazer epilasyonun kalıcılığı oluyor.

YAZIN YAPTIRILABİLİYOR Mİ?

Bir yanlış bilgi de, lazer epilasyon tedavisinin yaz aylarında yapılamadığı ile ilgili. Kişi kendini güneşten koruyor ve hiç güneş ile temas etmeyecek ise yaz aylarmda da lazer uygulanabiliyor. Ayrıca, gelişen teknoloji ile birlikte bronz tende de yazın ara vermeden tedaviye devam etmek mümkün.

YAPTIRMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR? LAZER EPİLASYONDAN ÖNCE JİLETLE KILLARI GÜÇLENDİRMEK DOĞRU BİR UYGULAMA MI?

Evet doğru çünkü kıllar ne kadar sert ve güçlü ise alman yanıt o denli iyi oluyor. Vücudu lazere hazırlamak için nemlendirmek önemli. Kuru ciltlerde istenmeyen reaksiyonlar görülebiliyor.

NE KADARDA BİR YAPTIRILMALI?

Bu kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor ama genel olarak kişinin bir sonraki seansı uygulamanın yapıldığı günden bir veya 1,5 ay sonrasında olmalı.

LAZER EPİLASYON YAPTIRDIKTAN SONRA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Epilasyon sonrası cilt bolca nemlemlendirilmeli ve mutlaka güneş koruyucu krem kullanılmalı. Uygulamanın yapüdığı gün herhangi bir sorun yoksa dört saat sonra ılık bir duş yapılabilir. Havuz, sauna ve hamam önermiyoruz.

LAZER EPİLASYON SIRASINDA CİLT HASSASİYETİ YAŞAYANLARA KREM ÖNERİLİYOR MU?

Evet, cildi nemsiz hastalarımıza yoğun cilt nemlendirici kremler, batık sorunu yaşayan hastalarımıza batık önleyici ve güneş koruyucu krem kullanmalarım tavsiye ediyoruz.

EVDE DE LAZER EPİLASYON YAPILMASINA OLANAK SAĞLAYAN CİHAZLAR HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Evde yapılan uygulamalar bir lazer epilasyon uygulaması değil. Evde cihazlar ile yapılan uygulamalar sadece ağda etkisi yaratıyor ve sadece geçici, uzun süreli kıl dökülmesi sonucu sağlanabiliyor.

Deran Çetinsaraç
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir