Mango Maca Pirinç Patlağı

Mango Maca Pirinç Patlağı

Mango Maca Pirinç Patlağı

Zaman zaman şeker ya da yağ aşermek, adeta beynimize kazınmış durumda… Paketlenmiş şekerlerin çoğu kan akışına karışmayı önleyen bol miktarda lif ya da diğer besinleri içermektedir. Aynı şekilde doğada işlenmemiş yağ bulmak kolay değil. Bu yağların çoğu da protein, vitamin ve minerallerle dolu. Yani biraz yağ ve şeker tüketmekten zarar gelmez. Bu enerji toplan çok lezzetli. Sülfür içermeyen ve doğal olarak kurutulmuş mangoları tercih etmenizde yarar var. Çünkü sülfür kullanılmadan işlenen mango, doğal renklerini daha az kaybeder ve daha lezzetlidir.

Mango Maca Pirinç Patlağı

Malzemeler (24 adet)

  • 30 gram chia tohumu 40 gram esmer pirinç patlağı
  • 1 santimlik parçalar halinde kesilmiş 100 gram mango
  • 25 gram goji berry 75 gram doğranmış hindistan cevizi
  • 2 yemek kaşığı maça tozu
  • 1 portakalın rendelemiş kabuğu
  • 60 gram kakao yağı 180 gram bal
  • 2 vanilya tohumu (çekirdekleri ayrılmış ve bölünmüş)

Chia tohumlarını 125 mİ suyun içinde tohumlar suyu emene kadar 30 dakika bekletin.

Büyük bir kâsede; pirinç patlağını, kuru mangoyu, goji berry’i, hindistan cevizini, maca tozunu ve portakal kabuğunu bir araya getirin, iyice karıştırın.

Kısık ateşte kakao yağını eritin, üzerine bal ve vanilya çekirdeği koyun. Bunu pirinç karışımının üzerine dökün. Daha sonra suyun içinden aldığınız chia tohumlarını ekleyin, iyice karıştırın.

Karışımı golf topu büyüklüğünde yuvarlaklar haline getirin, iyice bastırın ki, tüm malzemeler birbirine karışsın. Bir tabağa alın ve oda sıcaklığında 1 saat kadar bekletin. Hava geçirmeyen bir kapta iki haftaya kadar saklayabilirsiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir