Maskara Seçimi

Maskara Seçimi

Maskara ile ilgili kafanda oluşan soru baloncuklarını kıvrık mı, yoksa düz bir fırçayla mı patlatmak istersin? Kafanın karışmasına gerek yok. Kirpiklerinin vereceği onay akabinde hangi maskarayı seçeceğine karar verebilirsin. Aşağıdaki kutular, arzu ettiğin görünümü hangi maskarayla yaratabileceğini gösteriyor.

Dolgun hacimli bir görünüm versin

O hâlde, maskaranın etiketinde, “volüme” ifadesini araman gerekiyor. Kirpiklerinde dolgun bir götfınüme hasretsen, kullanacağın fırçanın yapısına dikkat etmelisin.

Dolgun kirpikler için mümkün olduğunca kalın ve tombul fırçalı maskaralar tercih etmelisin. Max Factor Makyaj Artisti Rıfat Yüzüak, “Maskaranın fırçası ne kadar sık ve yoğunsa, tüpün içinden o kadar fazla ürün alır ve kirpiğe de o kadar dolgunluk verir. Sıkı kılları olan bir fırça, kalınlaştırıcı özelliğe sahiptir ve kirpikleri tek tek boyar” diyor. Sephora Kıdemli Makyaj Artisti Murat Bekler ise uygulamaya dair bir ipucu veriyor: “Seyrek kirpiklerin varsa, göz kapağına uygulayacağın ince eyeliner kirpiklerini daha dolgun gösterir,”

maskara

Upuzun kirpikler istiyorum

Kabul edelim, upuzun kirpikler hepimizin hayali. Hatta -aramızda kalsın- mümkünse “kaşımıza değmesi”ni bile arzu ediyoruz, Yüzüak, “Kısa kirpikler için özel kıvrık fırçalar kullanışlıdır. Bu fırçalar kirpikleri ağırlaştırmadan uzatarak daha belirgin hâle getirir” diyor. Kirpiklerin yalnızca kısa değil, aynı zamanda seyrekse, hem hacim hem de uzunluk veren bir maskara kullanabilirsin. Düz ve sert kıllı fırçalar da kirpikleri tek tek ayırdığı için uzun bir efekt verir. Maskaranın etiketinde “length” ifadesini arayarak kirpiklerini uzatan bir ürüne ulaşman da mümkün. NARS Makyaj Artisti Meltem Usta ise, asıl önemli olanın uygulama olduğunu söylüyor.

“Kirpiklerinin uzun görünmesi aslında maskarayı nasıl uygulandığınla alakalı. Fırçanın şekli, yapısı’ne olursa olsun, eğer hedefin uzunluk ise maskaray dipten başlayarak ve dik bir şekilde konumlandırarak uygulamalısın.”

Maskaram kirpiklerimi kıvırsın

Kirpiklerin, bildiğini okuyan küçük kız gibi bakışlarını karşıya diktiyse ve uslanmıyorsa… onları en kısa zamanda kıvırman gerekiyor. Bu durumda; ince, sert başlıklı, daha kolay kontrol sağlayabileceğin fırçalar tercih edebilirsin.

Bu tarz fırçalar kirpikleri çok daha rahat kavrayarak hem daha fazla kıvrılmasını hem de uzun görünmesini sağlar. Etiketinde “curl” ifadesi bulunan bir maskaranın, kirpiklerini kıvırmak üzere üretildiğini söyleyebiliriz. Bu maskaraların ortak özelliklerinden biri de, genellikle fırçalarının kıvrık olması. Fakat kirpiklerin çok düz ise devreye kirpik kıvırıcı aletler giriyor. Bekler, “Kirpik kıvırma aparatını kirpiklerinde yaylandırarak kullan. Aksi takdirde kirpiklerin kırılır ve kötü görünür” diyor.

Tek tek ayırsın lütfen!

Tek tek ayrılmış, “Ben buradayım!” diyen kirpikler, hem kirpiklerinin hem de şendeki cesur tavrın hakkını verir.

Peki, nasıl? Yüzüak, “Kirpiğin her tarafına ulaşmak ve her tarafını aynı şekilde eşit taramak için ince ve daha sert fırçalar tercih edilme Bu tarz fırçalar; yapışan ve topak topak olan kirpikleri; ayırma özelliğine de sahiptir” diyor. Ancak maskaran elinden geleni yapsa da, önemli olan senin elini nasıl kullandığın. Bu cümlenin ne dlSıek istediğini sana Bekler açıklasın: “Maskarayı uygularken aynayı aşağıda tut; bu, kirpikleri dana, iyi kavramasını sağlar. Ardından kirpik diplerinde başlayarak her bir kirpiğe ulaşmaya çalış ve Z hareketi yaparak, onları yukarı doğru tara. Bu hareket kirpiklerini tek tek ayıracaktır” diyor ve ekliyor; “Tüpten çıkardığın yeni fırçayı direkt uygulama, fırçadaki fazlalığı ürünün kapağına bırak Böylece kirpiklerin birbirine yapışmaz.”

YARDIMA GELDİLER!

“İmdat!” çığlıklarına yalnızca kullandığın maskara yetişemeyebilir. Minik yardımcılarla birlikte göz makyajında tatlı hileler yapman mümkün. Mesela, yukarıda uygulama şekillerinden bahsettiğimiz üzere; seyrek kirpikleri dolgun ve uzun göstermek için M.A.C Cosmetics Techakohl Liner gibi akmayan bir göz kalemi işini görür.

Düz kirpiklerin kurtarıcısı ise, Flormar Eyelash Curler gibi bir kirpik kıvırıcı olabilir. Kirpiklerinde yaratacağın sihri sabitlemek için de, maskarayı sürmeden önce uygulayacağın bir kirpik bazı yardımına koşacak. Urban Decay Subversion Lash Primer’ı deneyebilirsin.*
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir