Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Uygulanan diyetlerler hiçbir şekilde kilo veremeyen aşırı şişman kişilere tıp dilinde Morbid Obez adı veriliyor.Bu tip hastalar, obezitenin yarattığı bütün riskleri fazlasıyla taşıyor. Bu hastalar; kalp krizi, inme ve hayatı kaybetme gibi oldukça risktaşıdıklarından bu tip hastalara mide küçültme ameliyatı uygulanıyor. Bu ameliyat sonrasında hastalar, kilo vererek sağlıklarına kavuşuyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Her şişman kişiye mide küçültme ameliyatı uygulanmıyor. Öncelikle doktor, hastanınvücut kitle indeksine bakmalı.Şeker ve tansiyon hastalarına, vücut kitle indeksi 35 ve 40’ın üzerinde olan kişilere, aynı zamanda uykuda solunum durması yaşayanlara ve kan yağları yüksek çıkan kişilere bu ameliyat uygulanıyor. Ameliyat edilcek kişilerin 20 ile 50 yaş aralığında olması gerekiyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı üç çeşitte yapılıyor. Doktor hastaya, gerekli olan yöntemi uyguluyor. Bu ameliyat çeşitleri; tüp mide, mide balonu ve mide kelepçesi olmak üzere üçe ayrılıyor. Mide küçültme ameliyatı ile ilgili Memorial internet sitesinde oldukça detaylı bilgilere ulaşarak, pek çok bilgi edinme fırsatı bulabiliyorsunuz.

Tüp Mide Ameliyatı

Bu meliyat tipi, mide hacminin daraltılması ve böylelikle hastanın tek seferde fazla yemek yiyememesini sağlıyor. Bu ameliyat yardımı ile mide bir tüpe ya da muza benziyor. Günümüzde yaygın olarak uygulanan bir ameliyat türü olarak biliniyor.Çünkü ameliyatın riskleri diğer tiplere göre daha az. Tüp mide ameliyatında mide hacminn küçülmesinin yanı sıra, mide tarafından üretilen  iştah sağlayan Ghrelin adı verilen kimyasalı üreten bölüm de çıkarıldığından kilo verme daha kolay bir hale geliyor.

Her ameliyatın olduğu gibi tüp mide ameliyatının da belli riskleri bulunuyor. Operasyonun bu konuda uzmanlaşmış bir operatör tarafından yapılması riskleri azaltacaktır. Ameliyat sonrası karın zarı iltihabı, enfeksiyon ve apse oluşumu meydana gelebilir. Hastaya ameliyatın ardından renkli sıvılar veriliyor. Bunun nedeni ise midede herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol etmek. %1 oranında kanama riski de mevcut. Bütün bunlara rağmen tüp mide ameliyatı günümüzde en güvenilir ameliyat olarak biliniyor.

Mide Balon Ameliyatı

Bu ameliyat tipi, ameliyat korkusu yaşayanlara vehızlı kilo vermesi gereken hastalara uygulanıyor. Mide boş durumdayken mideye endoskopi yardımı ile bir balon yerleştirilip, şişiriliyor. Hasta, bu sayede yemek yediği zaman midede şişkinlik ve doygunluk hissediyor. Bu durum hastanın hızlı kilo vermesini sağlıyor. Bu operasyon gerçekleştikten yaklaşık altısaat sonra balonunun çıkarılması gerekiyor.

Mide Kelepçesi Ameliyatı

Mide ile yemek borusunun dört cm altına özel bantların sarılması işlemine mide keleğçesi ameliyatı adı veriliyor. Sarılan bu bantlar tamamen güvenli ve iltihap, yaralanma, zedeleme yapmıyor. İşte bu bantlara kelepçe deniyor. Kelepçenin üst kısmının dar olması sebebi ile hasta yemek yerken hemen doygunluk hissediyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir