Pandemi sürecinde yeni tarz doğa turizmi çok popüler

Pandemi sürecinde yeni tarz doğa turizmi çok popüler

PANDEMİ süreci seyahat tarzını büyük ölçüde değiştirdi. Aslında bu yeni tarz, doğa turizmi yapanların çok uzun yıllardır savunduğu ve uyguladığı gezi modelini işaret ediyor. Sosyal mesafenin en kolay korunacağı yer olan doğada küçük gruplarla, çevreyle dost, deneyim ağırlıklı, tüketme çılgınlığından uzak, sürprizlere açık, dingin seyahatler. Tur şirketleri dc yeni tarza uygun yeni programlarla hizmet vermeye başladı. ‘Biz bize’, ‘Temassız’, ‘Antivirüs’, ‘El Değmemiş’ gibi başlıklar altında birbirinden zengin doğa, yürüyüş ve kültür programlarını satışa sunan acenteler değişik seçenekler sunuyor.

TATİLDE YENİ TARZ

Bunların arasında kendi aracınızla tura katılmanızdan tutun, ister kamp, ister butik otel/bungalov, isterseniz de kamp şeklinde programlar var. Yemek öğünlerinde de doğada piknikler planlanıyor, hatta dileyenler kendi yemeğini getirebiliyor. Turlara katılım sayısı en fazla 12 kişi olarak belirlenirken, buna karşılık bir kişi dahi olsa tur yapacağını bildiren acenteler var.

Doğa deyince, mevsim de yaz olunca ilk tercih Karadeniz oluyor. Bölgenin yüksek, serin ve sakin yaylalarında küçük gruplarla özel bir tur yapabilirsiniz. Evde kaldığı günler nedeniyle işleri yoğunlaşan bu yüzden uzun tatil yapamayanlar için de günübirlik hafta sonu doğa yürüyüş rotaları r . öne çıkıyor. Doğayı kültürle harmanlayan turlar da var. Koronavirüse karşı çok sıkı düzenlemeler nedeniyle turların programı tamamen kişiye ve gruplara özel olarak planlanabiliyor. Maske, sosyal mesafe ve hijyen tedbirlerine azami seviyede dikkat ediliyor.

MOBIL UYGULAMALI, TEMASSIZ

Jolly Yurtiçi Turlar Direktörü Kerem Gökçe, turlarına misafirlerin kendi otomobilleriyle katılabileceğini, bunun için bir mobil uygulama geliştirdiklerini anlatıyor. Gökçe’nin verdiği bilgiye göre, en önde rehberin yer alacağı araç, tura kendi otomobiliyle katılanlar tarafından takip ediliyor. Tüm tur güzergahı boyunca rehberin anlattıkları Jolly’nin geliştirdiği uygulama sayesinde araç içinde dinlenebiliyor. Müze ziyaretlerinde de sosyal mesafenin korunabilmesi için rehberin anlatımları bu uygulama üzerinden aktarılıyor. Bu yeni konsepte ‘te-massız tur’ adını verdiklerini açıklayan Gökçe, tüm yurtiçi turlarını bu şekilde düzenleyebileceklerini ifade ediyor.

Uzun otobüs yolculuğu yapmak istemeyenler için ‘ortak buluşmalı’ bir konsept de geliştirdiklerini kaydeden Gökçe, İzmir, Antalya, Diyarbakır, Samsun, Kayseri, Adana, Ankara gibi illere kendi araçlarıyla gelen misafirlerin tur başlangıç noktasında bir araya geleceğini aktarıyor.

Otomobille yapılan temassız turlarda en çok Güneydoğu, Doğu Anadolu, Kapadokya ve Marmara turlarının ilgi gördüğünü söyleyen Gökçe, fiyatlarla ilgili de şu bilgiyi veriyor:

“Örneğin otobüslü klasik turumuzun fiyatı 2 bin 500 TL ise kendi otomobiliyle belli bir bölgeye gelerek otobüslü tura katılacak olanlar aynı tur için 2 bin TL ödüyor. Eğer tüm turu kendi aracıyla yapacaksa o zaman fiyat bin 600 TL’ye iniyor. Bu turlarda tek fark otobüs kullanımının olmaması, tur içinde olan konaklama, yemek ve gezi gibi tüm seçeneklerden yararlamlabiliyorlar.”

“BİZ BİZE TURLAR”

Prontotour’un yeni dönem konsepti ise ‘Biz Bize Turlar’. Aileler ve arkadaşlarla oluşturulabilen gruplara özel tur paketleri yapacaklarım anlatan Prontotour Genel Müdür Yardımcısı Hakan Öksel, grupların en az dört, en fazla 12 kişilik olabileceğini, araçların yarı kapasite ile çalıştığını belirtiyor. Post-Covid döneme deneyimli kadroları ve özgün ve güvenli tur içerikleriyle hazır olduklarım vurgulayan Öksel, tur rotalarıyla ilgili ise şunları söylüyor:

“Likya Yolu, Lavanta Tarlaları ve Salda Gölü, Karadeniz ve Yaylaları turları ile Gökçeada-Bozcaada, Bodrum-Didim-Şirince-Kuşadası turlarımız var. Ayrıca ürün yelpazemizi genişlettik, Mavi Yolculuk Turları, Kıbrıs otelleri ve Türkiye’nin en güzel küçük otellerini satış ağımıza ekledik, ileriye dönük bu programı yurtdışmda da uygulayabiliyoruz; Balkan coğrafyası, Ukrayna, Baltıklar, Orta Avrupa, Malta, Portekiz gibi rotalarda farklı şehir seçeneklerimiz var.”

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda güvenli seyahat için uyguladıkları önlemleri kısa bir filmle sosyal medya hesaplarından paylaştıklarını ifade eden Öksel, şöyle devam ediyor: “Tur araçlarımızın periyodik dezenfektasyonu, ateş ölçümü, maske kullanım zorunluluğu, sosyal mesafe, yüzde 50 kapasite kullanımı gibi tüm kurallara hem çalışanlarımızın hem tura katılan misafirlerimizin uymasını istiyor ve titizlikle kontrollerini yapıyoruz. Tüm tedarikçilerimizin koronaviriıse dönük önlemler almış olmasına dikkat ediyor ve bu koşulla kendileriyle çalışmayı tercih ediyoruz.”

AÇIK HAVADA KÜLTÜR GEZİLERİ

FEST Travel Genel Müdürü Zekeriya Şen de, daha çok açık havada, sosyal mesafeye azami dikkat ile doğa ve yürüyüş rotaları içeren programlar yapmaya başladıklarım kaydediyor. Örneğin, İstanbul’da ‘Burgazada Kültür ve Yürüyüş’ gezisi, ‘Eminönü’nden Divanyolu’na’ gibi gezi programları hazırladıklarını belirten Şen, yoğunluğun olmadığı gün ve saatleri seçtiklerini söylüyor. Şen,

“Özlediğimiz açık hava yürüyüşleri kültür gezilerimiz ile harmanlayabileceğimiz, şehrimizi birçok yönüyle keşfedebileceğimiz bir dönemdeyiz.

Yurtiçi turlarda da Maçahel ve Kuzeydoğu Karadeniz, Gökçeada, Karadeniz’in farklı noktalarına ve daha az keşfedilen, açık havada rahatça gezilebilecek imkana sahip noktaları planlıyoruz” diye konuşuyor.

Şen, Covid-19’a karşı aldıkları önlemlerden bazılarım şöyle sıralıyor: “Rehberlerimiz gerekli sağlık kontrollerinden geçerek gezilere eşlik ediyor Tüm misafirlere her gün üç adet tek kullanımlık maske dağıtılıyor. Gezi boyunca kullanılmak üzere mini boy el dezenfektanı, mini boy kolonya ve iki adet antiseptik mendil veriliyor. Sosyal mesafeyi korumak için tüm gezilerimizde rehberimizin anlatımlarını rahatlıkla dinleyebileceği cihazlar misafirler için temin ediliyor. Bu cihazlar ve araç içi mikrofonlarla rehberimizin gezginlerle iletişiminde yakın teması olabildiğince sıfırlıyoruz. Mevsim koşulları elverdiğince açık hava bölümü bulunan lokantaları tercih ediyoruz.”

BİR KİŞİ DAHİ OLSA…

Tamzara Tur’un sahibi Cevdet Oğuz, “11 Temmuz itibari ile Doğu Karadeniz Yaylaları turumuzu bir kişi dahi olsa gerçekleştireceğiz” diyor. İster bir kişi, ister sekiz kişi için hizmet vereceklerini anlatan Oğuz, Doğu Karadeniz kültür turunun ise en az iki kişi ile hareket edeceğini aktarıyor. Her zaman doğada olmayı savunduklarını, bunu artık daha gür seslendireceklerini ve doğa ile fiziksel mesafeyi tamamen sıfırlayacaklarını m kaydeden Oğuz, mevcut ve planlanan yeni gezilerinin hepsini en fazla sekiz kişi ile sınırlandırdıklarını açıklıyor.

Gezilere isteyenlerin kendi aracıyla takip ederek katılabileceğini ve buluşma noktalarına kendi aracıyla gelenlere özel park yeri sağlayacaklarını söyleyen Oğuz, konaklama yerlerinin tamamını şehir merkezlerinden uzakta ve doğanın kucağında olacağını belirtiyor. Kamp turlarının sayısını artırıp kamplarda tek kişilik konaklama olanağı sağlayacaklarını ifade eden Oğuz, “Öğle yemekleri tesisler yerine önceden hazırlanmış paketler ile doğada piknik şeklinde olacak” diyor.

Kamp konaklamalı Trans Kaçkar Turu ve her hafta gerçekleşecek Aladağ Trekkiııg Turu’na davet eden Oğuz, tur takvimindeki diğer seçenekleri şöyle sıralıyor: “Aladağlar-Trans Toros Yürüyüşü, Serindere Kanyonu, Sülüklügöl Doğa Turu, Fırtına’nın Yaylalarında Dört Dolu Gün, Altıparmak Laz Yaylaları Turu, Giresun’dan Maçahel’e Bilinmeyen Diyarlar…”

ANTIVIRUS TURLAR

Geziciyak seyahat acentesinin sahibi Sevinç Akdoğan, 20 Haziran itibariyle ‘Antivirüs Turlar’ başlığı altında doğa gezilerine başladıklarını, kültür turları içinse şimdilik beklediklerini kaydediyor. Akdoğan, “Kalabalıklardan uzak duruyoruz. Halen devam eden belirsizlikler sebebi ile uzun süreli otel konaklamalı yurtiçi ve dışı turlarımızı, İstanbul ve yakın çevre şehir içi günübirlik kültür turlarımızı yaz dönemi için ertelemeye devam ediyoruz. Temmuz-Ağustos için dere geçişli veya deniz varışlı rotalar yoğunlukta olacak, deniz ve orman kampları, doğa sporları (rafting, dalış, kitesurf), Doğu Karadeniz ve Mavi Tur programları yapacağız” diye konuşuyor.

Teması asgariye indirmek için yoldaki tesislerde mola sayısını bire düşürdüklerini, restoranlarda yemek almayacaklarını kamp/günübirlik tur durumuna göre alternatif sunacaklarını bildiren Akdoğan, gelen talepler doğrultusunda gruplara özel programlar yapabileceklerini de ekliyor. Geziciyak’ın yürüyüş tur takviminde Sülüklügöl, Serindere, Osmaneli-Bilecik, Taraklı-Karagöl, Taraklı-Kılıçkaya, Çubuk Gölü, Aytepe-Kirazdere, Sansarak Kanyonu, Kemaliye-Çilekli var.

“EL EĞMEMİŞ” DİYARLAR

Başka Rota seyahat acentesinin kurulduğu günden beri küçük gruplarla, doğada, kalabalıktan uzak alanlara turlar düzenlediğinin altını çizen yöneticisi Mikail Köroğlu, koronavirüs günlerinde de tur içeriklerinde çok değişiklik yapmadan, gerekli sağlık önlemlerini alarak misafirlerini yine doğayla buluşturmaya devam ettiklerini bildiriyor. Köroğlu, bu süreçte turizmin steril şekli üzerine kafa yorduklarını ve mümkün olan en ‘el değmemiş’ tur şekillerini geliştirdiklerini anlatarak virüsü sıfırlayan Artvin’e dikkat çekiyor.

Köroğlu, “Artvin, Mayıs ayında vaka sayısının sıfırlandığını açıkladı. Kendimizi ve Karadeniz’i korumak için gerekli önlemleri alarak bölgeye gitmek tamamen güvenli. Doğu Karadeniz’in yaylalarında, bölge halkının evlerine misafir olacağımız turlar bize kalabalıktan uzak lezzetler sunacak” diyerek Şavşat’a dikkat çekiyor ve şunları ifade ediyor: “Korona sonrası gidilecek en sakin yerlerden biridir Şavşat. 63 köy ve bir beldesi ile keşfedilecek birçok yeri var. Günlerce insan görmeden yürüyüş yapabileceğiniz geniş coğrafyaya sahip. Şavşat bize göre doğa yürüyüşü, kamp, bisiklet ve doğaya saygılı off-road turları için en önemli değerdir.”

Adatepe’de ünlü yazarlarla randevu

Sanatla Randevu konseptiyle dikkat çeken Sacred7 Travel’dan Ayşe Kaynarca, ara verdikleri gezilerine Ağustos ayında Adatepe’de özel bir turla başlayacaklarını açıklıyor. “Yeni dünyada seyahate hazırız” diyen Kaynarca, Sağlık ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı tüm önlemleri aldıklarını söylüyor. Geziler öncesinde yaptıkları bilgilendirme toplantılarını online gerçekleştireceklerini anlatan Kaynarca, profesyonel turist rehberi, tarihçi ve ünlü seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç pehbepijğmde “Mitolojinin İzinde, Ekolojinin Peşinde Adatepe’’ turu yapacaklarını kaydediyor. Kaynarca, çok özel bir butik otel olan Ida Blue Adatepe’de konaklayacaklarını bildiriyor. Tonguç’un anlatımlarını da Blue’nun bahçesinde, yemyeşil doğanın içinde dinleyeceklerini,

Adatepe Taş Mektep’i ziyaret edeceklerini, Zeus Altarı’na yürüyeceklerini, Edremit’in Hacı Aslanlar Köyü’nde bulunan İdamera jnaV ^kın çiftliğine uğrayacaklarını bildiren Kaynarca, “Eylül’de de ünlü şair ve yazar Sunay Akın’la yine aynı otelde konaklamalı bir tur yapacağız” diyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir