Tekne Tatili Yapmak Çok Popüler

Tekne Tatili Yapmak Çok Popüler

RÜZGARIN tath esintisi, güneşin yakıcı etkisi, denizin serin suyu, mavi vc yeşilin tonları… Kalabalıktan uzak her gün başka bir koyu keşfetmek. Büyük bir kısmımız tatilini otellerde geçirmeyi tercih etse de, tekne tatilini seven bir kitle de var. Denizin ortasında sessiz, sakin bir koyda sevdiklerinizle denizin ve tekne yaşamının tadını çıkarmanın turizm jargonundaki adı “Mavi Yolculuk”. Salgın bu tür tatilin popülaritesini birden bire artırdı. Koronavirüs nedeniyle tatilini izole geçirmek isteyenler şu sıralar yat ve tekne kiralamaya başladı. Ege ve Akdeniz kıyılarında faaliyet gösteren yat char-ter firmaları günlük, haftalık ve 15 günlük periyotlar halinde kişilerin isteklerine göre seçenekler sunuyor. Teknelerde virüs nedeniyle getirilen bazı tedbirler uygulanmaya başlanmış. Gulet (ahşap tekne), yelkenli, motor yat ve katamaran gibi farklı seçenek ve sınıflara ayrılan teknelerin günlük kiralama fiyatları ise 300 euro’dan başlıyor.

FİLODA 62 TEKNE BULUNUYOR

Muğla’nın Fethiye ilçesinde hizmet veren Mavide Tatil adlı yat kiralama firması, tatilini denizde geçirmek isteyenler için uzun dönemli tekne ve yat kiralama fırsatı sunuyor. Gulet ya da motor yat kiralamak mümkün. Teknede lüks ve standart olarak iki seçenek yer alıyor. Firma, 50 gulet ve 12 motor yat olmak üzere toplamda 62 teknesiyle hizmet veriyor. Genellikle 3 ila 14 kişilik kapasitesi bulunan teknelerde rotaların fiyatları değişiklik gösteriyor. Teknelerin başlangıç fiyatları günlük 300 euro ile 9 bin 900 euro arasında değişiyor.

15-40 METRE ARASI TEKNELER

Yat turizmi ve mavi yolculuk denince akla gelen firmalardan biri olan Barbaros Yatçılık, Türkiye, Avrupa ve dünyanın çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren birçok büyük tur operatörünün Mavi Yolculuk operasyonlarını gerçekleştiriyor. Firmadan özel yat, gulet ve motor yat kiralamak mümkün. Gulet segmenti standart, lüks ve delüks olarak kademelere ayrılmış. 15’ten 40 metreye, üç kabinden 16 kabine, iki mürettebattan dokuz mürettebatta kadar farklılık gösteren gulet filosuna yönelik talepler online rezervasyonla yapılıyor. Özel yat kiralamada tatilcilere farklı destinasyon olanakları da sunulmuş. Türkiye başta olmak üzere, Yunanistan, Karadağ, Hırvatistan : bu seçenekler arasında. Fiyatlar ise döneme göre farklılık gösteriyor. Standart gulet kiralamalarda fiyatlar 750 euro’dan başlarken, delüks sınıfında ise bu rakam 11 bin 500 euro’ya kadar çıkıyor. Motor yatlarda ise bu rakamlar 550 euro’dan başlıyor, 17 bin euro’ya kadar yükseliyor.

“REZERVASYONLAR HAREKETLENDİ’

2020’ye büyük bir heyecanla başlayarak, rezervasyonları adlıklarmı söyleyen Alanya Marina Müdürü Şükran Işık, pandemi dolayısıyla bunların çoğunun iptal olduğunu, fakat normalleşme sürecine girdikten sonra taleplerin gelmeye başladığını ifade ediyor. Özellikle yat satışlarının arttığına dikkat çeken Işık, “İnsanlar rahatlıkla izole olup güvenle tatillerini geçirebiliyor ve kalabalığa girmek zorunda kalmıyor. Akdeniz bandına sınır kapısı olarak yurtdışmdan girişlerde sadece Antalya Marina, Kaş Marina ve Alanya Marina’ya izin veriliyor. Sadece bu üç bölgede Halk Sağlığı Müdürlükleri olmasından dolayı talepler arttı” diye açıklamada bulunuyor.

Alanya Marina, yaz turizmi için tüm hazırlıklarını tamamlamış durumda. Halk Sağlığı Müdürlüğü yeni tekne girişlerinde testler yaparak önlemler alıyor. Kontroller yapıldıktan sonra bir sıkıntı yoksa karantina dönemi olmuyor. İşık, “Bir sıkıntı görülmesi durumunda tekneler 14 gün karantinada kalıyor” diyor.

Turizmci Özay Akdoğan ise, Mavi Yolculuğun merkezi olarak kabul edilen Gö-kova ve Göcek koylarında yoğunluğun fazlasıyla yaşanacağını söylüyor. Akdoğan, “Türkiye’de güvenli şekilde Mavi Yolculuk yapılacak koy sayısı oldukça fazla. Misafirler el değmemiş bakir koylarda en güzel şekilde tatilini geçirebilir” diyor.

13 BİN 500 EURO’DAN BAŞLIYOR

Ofisleri Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Platin Yatçılık’ta tekne kiralama segmentinde çok sayıda seçenek var. Gulet, katamaran, yelkenli ve motor yat kiralama hizmeti veren firma, bu yıl için Mavi Tur paketlerinde erken rezervasyon indirimleri sunuyor. Yolcu sayısı 8 ila 10 arası değişen katamaranlarm haftalık başlangıç fiyatları 13 bin 500 euro’dan başlıyor. Bu rakam 25 bin euro’ya kadar çıkıyor. 6 ila 8 arasında değişen yelkenli teknelerde haftalık başlangıç fiyatları ise, 3 bin eurodan başlıyor. Firmada kabin kiralama hizmeti de mevcut. Otel mantığım Mavi Yolculuk tatiline uyarlayan bu sistemle istenilen gün ve gitmek istenilen rotaya göre tekne kiralaması yapılarak, ücretlendirme kabin ya da kişi başına gerçekleşiyor.

GULETLER KENDİ ÜRETİMLERİ

Merkezi Muğla Fethiye’de bulunan charter firmalarından biri de Holiday Yachts. Firmada toplamda dört farklı seçenekte gulet var. Günlük 500 euro’dan başlayan fiyatlarla hizmet veren firmada bu rakam 3 bin euro’ya kadar çıkıyor. İstenilen gün sayısı ise tatilcilere kalıyor. Kiralama için rezervasyonlar, online ya da telefonla yapılıyor. Ege ve Akdeniz’de konforlu yat tatili yapmak isteyen, Mavi Yolculuk tutkunlarına göre tasarlanmış olan yatlar firmanın kendi üretimi. Yatların uzunlukları 15 ile 39 metre arasında değişiyor.

Nasıl Tekne Kiralanır

1. Adım, keşfedin: Online platformlar üzerinden tekne kiralayan firmaları araştırın. Motor yatlar, guletler, yelkenli, katamaranlar ve lüks yatları, tekne tipi, uzunluğu, fiyatı, mürettebatı veya yolculuk süresi ile filtre edin.

2. Adım, ön başvuru yapın: Tarihlerinizi seçin ve şartlarınıza uygun tekne için ön başvuru yapın. Sorularınızı doğrudan tekne temsilcisine iletin. Tekne müsait ise başvurunuz ardından adınıza hemen opsiyonlanır ve başkasına satılma ihtimali ortadan kalkar.

3. Adım, tatil başlıyor: Tekne için yapmak istediğiniz alışveriş işlerini ve bir takım formalite evrak işleri, kiraladığınız firma tarafından yapılıyor. Mavi Yolculuğa hazırlamak için mutlaka firmadan görevlendirilen bir temsilci ilk gün yanınızda oluyor.

Mavi Yolculuk turlarında neler değişti?

■ Teknelerin düzenli dezenfeksiyonu yapılıyor ve her tur değişimi öncesinde tam dezenfeksiyon sağlanıyor. Seyir İzin Belgesi alınması esnasında liman başkanlığınca kontrol ediliyor.

■ Mürettebat tarafından maske, eldiven vb. kişisel koruyucu ekipman kullanıyor. Ancak birlikte seyahat eden, birlikte konaklayan ve aynı aileden olan kişilerde bu zorunluluk aranmıyor.

■ Yat ortak kullanım alanına el dezenfektanı konuluyor.

■ Tekne girişlerinde, temassız ateş ölçümi^uygulamalan ve el dezenfeksiyon işlemleri uygulanıyor.

‘■Talep edilmesi halinde misafirlere vşrilmek üzere, maske ve eldiven gihTkişisel koruyucu ekipman bulunduruluyor. Personele tur öncesinde ve gerekli hallerde ateş ölçümü yapılıyor.

■ İşletmeler tarafından, yatçı, misafir ve müşterilerden son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerin, varsa kronik rahatsızlıkları, Covid-19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme isteniliyor ve kayıtları muhafaza ediliyor.

■ Tur başladıktan sonra tur süresince yatlara, diğer teknelerden ve karadan misafir kabul edilmiyor.

■ Hastalık belirtileri gösteren müşteri ve personele uygulanacak işlemler Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Covid-19 rehberine göre yürütülüyor. Konaklamalı deniz turizmi araçları için hastalık şüphesi gösteren misafir veya personel belirlenmesi halinde, yetkililere haber veriliyor, sağlık kuruluşu tarafından hasta devir alınıncaya kadar izole ediliyor.

■Tekne girişinde veya dış cephesinde ve misafir ile personelin kolayca görebileceği genel kullanım alanlarında, uygulanan ve uyulması gereken Covid-19 tedbirleri ve kurallarına ilişkin yazılı ve görsel bilgilendirme panoları asılıyor.

■ Yeme içme hizmetleri mümkünse kapalı paketli olarak hijyen koşullan çerçevesinde ediliyor. Çevreye en az zarar verecek şekilde üretilmiş tek kullanımlık ürünler tercih ediliyor.

Denizdeki market

Migros Deniz Market de sezonu açtı. Bundan beş yıl önce her noktadan ulaşılabilirlik hedefiyle hayata geçirdiği Migros Deniz Market yaz süresince Fethiye Şövalye Adası ile Göcek’te bulunan adalara ve kara ulaşımı olmayan koylara hizmet götürüyor. 45 metrelik uzunluğu ve 168 metrekarelik satış alanıyla süpermarketi denize taşıyan firma, paketli meyve-sebze, et ve şarküteri ürünlerinden, günlük ekmeğe, tekstil ürünlerinden deniz malzemelerine ve sıcak yaz günlerinin önemli ihtiyacı buza kadar 3 bin 500’den fazla ürün çeşidini satışa sunuyor. Müşteriler, Migros Deniz Marketin botları ile mağazaya getirilerek alışverişlerini kendileri yapabiliyor. Teknenin lokasyonu, denizcilerin kullandığı aplikasyonlarla tam uyumlu olarak akıllı telefon ve tabletlerden anlık takip edilebiliyor. Market, haftanın yedi günü 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Alpaslan SİRKECİOĞLU / Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED] Başkanı
“Charter sistemi, Ege ve Güney sahilleri için önemli”

Pandemi sürecinde otellere bir takım teşvikler oldu. Ancak Mavi Yolculuk için böyle bir çalışma yapılmadı. Esasında bunlar yüzer oteller ve karadakilere göre gelirleri daha fazla. Türkiye’de normal turist başına turizm geliri 650 dolar civarında. Deniz turizminde bu minimum bin 500 dolardan başlayıp 2 bin 500-3 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Burada kaç kişi geldiğine değil, gelen turistin niteliğine bakmak lazım. Restoranlar ve AVM’Ier gibi günlük yaşamda halkla iç içe olmadığımız için salgından daha az etkilendik. Çalışmalarımızda sosyal mesafeyi korumak bizim için çok zor. 10 ya da 20 metre bir tekne de olsa küçük bir alanda birkaç değişik meslek grubu aynı anda çalışmak zorunda kalıyor. Ege ve güney sahillerimizi ilgilendiren charter sistemi önemli bir konu. Burada kaptansız kiralananlar ve Mavi Tur olarak bilinen kiralama turları virüs nedeniyle çok etkilendi.

Halil BAĞLI / Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Başkanı
“İzole bir tatil için en ideali Mavi Tur ve yat turizmi”

Marmaris yat bakımı ve marinacılık açısından çok zengin bir ilçe. Özel ve ticari yatlar dahil ilçemizde 2 bin 500 kapasite var. 1 Haziran itibarıyla yatların tam kapasite, günübirlik tur tekneterin yüzde 50 kapasiteyle seferlere çıkmasına İzin verildi. Yatların sezon hazırlıkları bitti ve denize inmeye başladılar. Son hazırlıklar yapılıyor, bakımını bitiren denizle buluşuyor. İleriki günlerde hareketliliğin daha da artacağına inanıyorum. Yatlar, diğer konaklama tesisleriyle kıyaslandığında daha izole, daha temiz bir ortam sunuyor. İzole bir tatil için en ideal Mavi Tur ve yat turizmi. Daha nezih ve sakin bir tatil için deniz turizmi tercih edilmeli.

Yatçılara uygulama kolaylığı

Setur Marina yatçılara özel olarak geliştirdiği uygulamasını kullanıma hazır hale getirdi. Tekne sahiplerinin online işlemlerini daha kısa sürede ve kesintisiz yapmalarını sağlayan uygulamada rezervasyon takibi, sözleşme görüntüleme, kredi kartı ile ödeme, hesap bakiyesi ve detaylarını inceleme gibi işlemler, kolaylıkla ve çok hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

Uygulama ile tüm Setur Marinaları’nt ve çevresini özellikleriyle inceleyip kampanyaları anlık takip etmek de mümkün.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir