Sinemalara yeni düzen geldi

Sinemalara yeni düzen geldi

SALGINDAN en çok etkilenen sektörlerin başında gelen sinema sektörü bu sıralar yineden hareketlendi. Normalleşmeyle birlikte sinema salonları seyircileriyle buluşmak için gün sayıyor. Bu süreçte sinema izleyicisi sayısında düşüş yaşayan sektör artık eski düzenle işlemeyecek. AJınması gereken önlemlerin başında sosyal mesafe kuralları var. Sektörün en büyüklerinden CGV Mars Cinema Group bu sürecin sorunsuz işlemesini sağlamak için önlemleri almaya başladı bile. Sinema sektöründe alınabilecek önlemleri, yaşanabilecek değişiklikleri ve sürecin nasıl ilerleyeceğini Cinemaximum’ları bünyesinde bulunduran CGV Mars Cinema Group COO’su Nurdan Ulu Horozoğlu ile konuştuk…

Sektör salgından nasıl etkilendi?

Sinema ve sahne sanatları Covid-19 salgınından cn fazla etkilenen sektörlerden biri oldu. Ancak uzun vadede sürecin bu şekilde devam etmeyeceğini düşünüyoruz. Sinema salonları, kültür, ve sahne sanatları olmanın ..ötesinde insanların cn çok tercih ettiği sosyalleşme kanallarından biri.

İnsanların sosyalleşmeyi ve eski alışkanlarmı özlediğini gözlemliyoruz. Bu nedenle orta vadede sinemada da normalleşme süreci başlayacaktır. Hem şirketimiz hem de yapımcısından yönetmenine, oyuncusundan set çalışanlarına, dağıtımcısından salon sahiplerine kadar tüm paydaşlarıyla sektörümüzün zor günler geçirdiği aşikar. Temennimiz en kısa sürede hem ülkemizde hem de dünyada salgının kontrol altına alınarak, hayatın normal akışına dönmesi.

Sinemaları eskisi gibi dolu görecek miyiz?

Daha öncesinde yaşadığımız global tecrübelere dayanarak karantina süreçleri sonrası insanlarda sinemaya dair yüksek bir talep olacağını öngörüyoruz. 2015 yılında MERS virüsü sona erdikten sonra Jurassic World gösterimdeyken sinemalar dolup taşmıştı. İnsanlar sosyalleşme ihtiyacıyla gidebilecekleri mekanlar arayacak. Sinema da onlara bunu sağlayacaktır. Hem sosyalleşip hem de film izleme, yeni bir dünyaya girme tecrübesini yaşayabilecekleri bir yer olduğu için sinema salonları eskiden olduğu gibi talep görecek. Bu süreçte her aksiyonun çalışma arkadaşlarımız başta olmak üzere tüm ekosistemimizi koruma önceliğiyle alınması gerekiyor. Sektörün paydaşları olarak birlikte hareket etmemiz ve çözüm yolları aramamız önemli. Setlerin tekrar başlaması ve yerli yapımların vizyona girmesiyle seyircinin ilgisi de artacaktır. 2020’nin ilk üç ayında toplam seyirci sayısı geçen yıhn aynı dönemine göre yüzde 5.7’lik düşüşle 16.843.539 oldu. Salgın sürcciııde sinemaların kapalı olmasının doğal bir sonucu olarak sinema izleyicisinin sayısı düştü.

Sektörde ne tür değişiklikler olmasını bekliyorsunuz?

Yetkili merciler tarafından halk sağlığını gözeten tüm yönlendirme ve direktiflerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Herkes bu direktiflere uymalı. Buradaki ilk nokta önümüzdeki normalleşme sürecinde tedbir ve kontrollerin eksiksiz uygulanması. Sinema salonu işletme sahiplerinin güzel çalışmaları ve hazırlıkları var. Gerekli önlemleri alarak, sinemaseverlerin endişelerini azaltıp, keyifle film izleyebilmeleri için gerekli ortamı oluşturmak ekosistemdeki tüm oyuncuların ortak hedefi. Yapılan bu hazırlıklar çerçevesinde seyircilerin bu çalışmaları görmesi ve olumlu değerlendirmesi hızlı olacaktır. Sektörün tüm paydaşları el ele vererek eski günlerimize döneceğimize yürekten inanıyoruz. Karantina dönemi sona,erdikten sonra sosyal mesafe kavramı , .hayatlarımızda kalıcı bir yer edinse bile sinema salonlarının özel atmosferinin hala cazip solacağını düşünüyoruz. Büyük beyazperdede, zengin ses sistemi ve rahat koltuklarda film izlemenin yeri doldurulamaz bir deneyimdir.

Salonlar için ne tür tedbirler alınacak?

Sürecin başından itibaren çalışma arkadaşlarımızın, ailelerinin ve misafirlerimizin sağlığını ve güvenliğini korumak için Türkiye genelindeki sinemalarımızda ve genel merkezimizde gereken önlemleri alırken, bakanlıkların ve resmi mercilerin talimat ve yönlendirmeleri doğrultusunda hareket ettik. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge çerçevesinde 16 Mart tarihi itibarıyla tüm sinema salonlarımızı kapattık. Bu doğrultuda merkez ofisimizde görev alan ekiplerimizi uzaktan çalışma modeline geçirdik. Sinemalar açıldıktan sonra rutin olarak takip ettiğimiz hijyen prosedürlerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Seyirciyi salona çekmek için yeni uygulamalar planlıyor musunuz?

Odağımızda sinemaseverlerin sağlığını korumak, onları rahat ettirmek ve sağlık açısından gönül rahatlığıyla sinema seyretmelerini sağlamak var. Bunun için pek çok farklı alternatifi, yöntemi değerlendiriyoruz. Takdir edersiniz ki bu çok titiz şekilde yürütülmesi gereken bir süreç. Şartlar ne olursa olsun biz elimizden geleni yaparak, misafirlerimizin sağlık ve güvenliğini sağlıyor, endişelerini azaltıp keyifle film izleyebilmeleri için gerekli ortamı oluşturuyoruz.

“Tüm tedbirler alındı”

Gişe ve büfelerimizde çalışanlar standart el ve yüzey dezenfektanı ile maske kullanıyor. Büfelerimizdeki tüm makinelerimiz ve tüm ortak alanlar özel temizlik ürünleriyle sık ve düzenli bir şekilde sterilize edilecek. Salonlar, fuayeler gibi ortak kullanım alanlarına temiz hava akışı sağlanacak. Merdiven korkulukları, salon kapıları ve kiosk ekranları dezenfekte edilecek. Seans başlangıç, ara ve bitiş zamanları mümkün olduğunca kademeli şekilde düzenlenecek. Seans aralarında salonları dezenfekte edip, havalandıracağız. Sinema salonlarındaki koltukları sosyal mesafeyi koruyacak hale getirdik. Gişe, kiosk ve büfelerde 1.5 metre aralık düzenine geçiyoruz. Temassız ödeme seçeneği sunacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklayacağı kılavuz doğrultusunda da salonlarımızdaki tedbirleri şekillendireceğiz.

Maksimum seyir konforu

CGV Mars Cinema Group salonlarında 3S [Screen, Sound, Seat] kuralını uyguluyoruz. Bu kurala göre salonlarımızda seyir konforunu en üst düzeye çıkararak, sinemaseverlere evde ya da başka ortamda yaşayamayacakları bir deneyim sunuyoruz. Daha iyi görüntü ve ses deneyimi sağlayabilmek için teknolojimizi sürekli yeniliyoruz. Dünyada ve Türkiye’de özel formatlı salonlara ilgi gün geçtikçe artıyor. Imax, ScreenX, 4DX gibi özel formatlarımızda misafirlerimizin filmleri yalnızca izlemeyip filmin içindeymiş gibi bir deneyim yaşamasını sağlıyoruz. Filmseverler sinemada film izlemenin, aynı sahnede hep birlikte gülmenin, diğer bir sahnede hep birlikte duygulanmanın tadını başka ortamlara değişmeyecektir.

Merve YILMAZ
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir