Petra Coffee’ye Mutlaka Gitmelisiniz

Petra Coffee’ye Mutlaka Gitmelisiniz

Petra Coffee’nin yaratıcısı Kaan Bergsen, bu yılın sonuna kadar Kanyon giriş katına kurdukları “special coffee” kioskunu ve nasıl kahveci olduğunu anlattı.

Petra Coffee

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Kaan Bergsen. İstanbul’da büyüdüm. Kahveci olmaya nasıl karar verdiniz? Kahveci olmaya karar vermeden önce yeme içme sektöründe çalışmak istediğime karar vermiştim. 4-5 sene önce bir bardak kokteyl içtiğimi hatırlıyorum. Ve o gün içeceklerin lezzetini hiçbir yemekten veya benzeri bir şeyden alamayacağımı anladım. Üç yıl önce “specialty coffee” ile tanıştım ve o günden beri de o dünyanın içindeyim.

Son aylarda İstanbul’da pek çok yeni kahve dükkanı açıldı, sizi onlardan ayıran özellikler nelerdir?

Petra’yı karşılaştırmak hoşuma gitmiyor. Ama kısaca şöyle diyebilirim; biz takını olarak sadece Türkiye’de yeni bir şey yapma peşinde değil dünyada yenilikler yaratma peşindeyiz. Kahve her zaman dediğim gibi, basit bir ürün. Onunla neler yapabileceğiniz ve onun size daha neler getirebileceğinin ise sonu yok. Biz yurt dışına çıktığımızda, ödüllü kahveler içtiğimizde, dünyanın kahve gurularıyla oturduğumuzda kendi tarzımızla biz de bunu yaptık diyebilmek için çabalıyoruz. Ve sanırım başarılı da oluyoruz. Bu yıl, Türkiye birinciliğimizden sonra dünya kavurma dördüncüsü olduk. Herkesin izlediği bir yol var bizimkini görebilmek için kahvemizi içip ekibimizle konuşmanız yeterli.

İyi bir kahvenin olmazsa olmazları nedir?

İyi bir kahvenin olmazsa olmazı öncelikle iyi bir çekirdektir. Gerisi fasa fiso… Kanyon’dakiprojenizi anlatır mısınız? Kanyon da daha önce Türkiye’de yapılmamış bir şey yapmak istedik. 11 m2’lik bir kioska tam bir ‘specialty coffee’ standı kurduk. Değişik kahveleri tattırabilmek ve her gün Kanyona gelen insanların hayatına yeni, renkli bir rutin katmak için geliştirdiğimiz bir proje.

Neden bu mekanda olmayı tercih ettiniz?

Kanyonun mimarisini çok seviyoruz. Bizce bir vaha! Onun dışında kahve bence benzin. Plaza insanı için yataktan kalkma sebebi ve gün içinde minik kaçamaklar yapmak için kendine verdiği ödül.

Burada önerdiğiniz ürünler hangileri?

Dükkanda değişen bir menü var. Basit olarak elle demlenen filtre kahvelerimiz var espresso temelli içeceklerimiz var. Herkesin kahve rutinine uygun bir menü mutlaka var. Bunun yanında farklı markalarla çalıştığımız bir yiyecek menüsü de var.

Bize evde yapılabilecek kahveli bir tarif verebilir misiniz?

Herkesin evinde ya bir frenchpress ya da bir mokapot kesin vardır diye umuyorum. Hangi aletin olduğu önemli değil, eğer petracoffee.com/brewingguides sitesine girerseniz bizim sizler için hazırladığımız tariflere göz atabilirsiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir