Saçınızı yıpratacak 4 faktör

Saçınızı yıpratacak 4 faktör

Yazın yıpranan saçlarınızın gizli düşmanlarını tanıyın ve önleminizi alın.

Yaz mevsimi deyince aklımıza ışıldayan bronz bir cilt, güneşten açılmış saçlar ve denizden çıktığımızda oluşan harika dalgalar geliyor! Saçlarımızın bu halini çok sevsek de yaz döneminin, saçımıza nasıl zararlar verdiğini de unutmamalıyız. Klor veya deniz tuzu gibi faktörler hepimizin bildiği gibi saça zarar veriyor. Ancak bir de apaçık olmayan başka faktörler var. Bu faktörler, siz farkında olmasanız da saçınıza oldukça zarar veriyor.

sac

1- Klimalar

Klimalar yaz boyunca bizi serinlettiği için minnettarız! Ancak bir o kadar da saçımızı yıpratıyor. Klimalar, saçınızdaki tüm nemi absorbe ederek saçınızı cansız ve kuru bir hale getirebilir, ister ofiste masanızda olun, ister uyurken odanızda, hatta arabanızda olun fark etmez, saçınızı iyice nemlendirdiğinizden emin olmalısınız. Mesela pratik saç bakım spreylerini veya bakım yağlarını deneyebilirsiniz. Klimanın çalıştığı bir ortamdaysanız, çantanızda daima bir bakım spreyi ya da bakım yağı olabilir.

2- Güneş gözlükleri

Güneş gözlükleri yaz görünümümüzün bir parçası! Peki, saç derinize ve saçlarınıza zarar verdiğini biliyor muydunuz? Gözlüğünüzü kullanmadığınızda başınızın üzerine alırken, saç çizginiz zarar görür. Özellikle gözlüklerin köprü kısmı demir ise, saç telleriniz bu parçanın arasına girebilir ve saçlarınızın kopmasına neden olabilir. Bu nedenle, gözlüğünüzü kullanmayacağınız zamanlarda kabına koyup çantanıza atmanızı öneririz.

3- Yüksek topuz ve at kuyruğu

Her yazın trendi yüksek topuzlar ve atkuyrukları, sıcaktan bunaltan havalarda boynumuzun ferah kalması açısından ideal! Ancak bu saç modellerini uzun süre boyunca kullandığınızda, saç çizginiz çok fazla geriye doğru çekildiği için saçlarınız kopabilir. Ayrıca demir detaylı lastik tokalar da saçınıza zarar verebilir.

4- Islak saçları şekillendirmek

Deniz veya havuz kenarında olmanız ya da çok sık duş almanız fark etmez, sıcak havalarda saçlarımız çoğu zaman ıslak kalıyor. Bu da saçlarınız zarar görmeye oldukça meyilli demek anlamına geliyor. Bu yüzden saçlarınız ıslakken asla dağınık bir topuz oluşturmamalı ve sert şekilde taramamalısınız. Bunun yerine banyoda bakım kremi uygulayıp saçlarınızın yumuşamasını sağladıktan sonra bakım spreyi uygulayıp kolayca tarayabilirsiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir