Saçlarımız İçin Farkındalık Yaratmak

Saçlarımız İçin Farkındalık Yaratmak

Saçlarımızda farkındalık yaratmak için sizlere bir kaç ipucu paylaşıyorum. Saç bakımı ve saç modelleri kadınlar için önem arz etmektedir. Saçları ile barışık olan bayanlar hayata daha pozitif bakar ve mutlu olur. Saçlar için önerilerimizi dikkate alınız.

Saçını Yavaşça Kurut

New York ve White Plains’te kendi adını taşıyan kuaför salonlarının sahibi Nunzio Saviano, saç kurutmanın sıkıcı bir eylem olduğunun farkında. Ancak sırılsıklam saçı ısıyla kavurmanın sadece fön süresini uzattığını belirterek bizleri uyarıyor. Yapabileceklerin ise basit: Saçını bir mikrofiber havluyla (Nabaiji Mikrofiber Havlu; *12,99, decathlon. com.tr) sar ve 20 dakika boyunca bekle. Ardından elektriklenmeyi önleyen sıvı bir saç kremini saçına uygula ve tara. Dove Besleyici Bakım Saç Bakım Spreyi’ni (-613,95) deneyebilirsin. Saç Stilisti Sunnie Brook, ardından saçını ense hizanda topuz yapmanı ve lastik tokayla gevşekçe bağlamanı öneriyor. Saçının yüzde 80’i kuruduğunda Remington D3190 lonic Dry 2200 Hair Dryer (6149, teknolojik marketlerde) gibi iyonik bir saç kurutma makinesi kullan. İyon teknolojisi, su moleküllerini parçaladığı için suyun daha hızlı buharlaşmasını sağlar.

Dip Boyası Ritüeli Oluştur

New York’taki Rita Hazan Salon’un sahibi, Saç Rengi Uzmanı Rita Hazan, kuaför salonundan dışarı adımını ataratmaz diplerinin geldiğini söyleyen müşterileri olduğunu söylüyor! Bazı kadınlar-özellikle de saçının yüzde 40 ve fazlası gri olanlar-huzursuz olup iki hafta sonra saçını tekrar boyatıyor ve sonuç olarak koyu bir tonla karşı karşıya kalıyor. Zen huzuru ve diplerini kapatan geçici bir ürün, dip boyası için ay sonuna kadar beklemeni sağlar. Zengin renk pigmentleri ve hızlı kuruyan yapısı ile beyazlarını doğal rengine uygun şekilde kapatan L’Oreal Paris Magic Retouch’ı (t24,90) deneyebilirsin. Bu tarz spreyleri sıktıktan sonra saçının daha doğal bir renkte görünmesi için yapabileceğin ise basit: Gece duş aldıktan sonra, yatmadan önce ürünü uygula. Ertesi sabah saçına şekil verdiğinde renk saçına daha iyi karışır.

Saçının Ruhunu Uyandır

 

Sönük saçlar adeta depresyon sebebi olabiliyor. Benchmarking Company’nin yakın zamanda yaptığı bir çalışmaya göre, kadınların yüzde 80’i hacim veren saç ürünleri arıyor. Ve hacme giden yol temiz saçtan geçiyor: Klorane Zeytin Ekstreli Bakım Şampuanı (-639,90; eczanelerde) gibi yarı saydam şampuanlar, formülündeki hafif içerikler sayesinde saçta ağırlık yapmıyor. Benzer şekilde, saç kremi olarak da hafif içerikli bir ürün tercih etmelisin. John Frieda Luxurious Volüme Core Restore Protein Bakım Kremi (642,50, kozmetik marketlerde); güçlendirici protein kompleksi içeren inovatif şeffaf formülüyle yoğun bir hacim sağlıyor.

Sönük saçın başka bir nedeni ise zayıf, incelen ve dökülen saç telleri. Bioxcin Quantum Şampuan (£36) ve Serum’un (689, eczanelerde) formülündeki 18 aminoasitten oluşan keratin pepitler, ilk yıkamadan itibaren saça tutunan aktifler sayesinde saçın daha kalın, dolgun ve gür olmasını sağlıyor. Daha gür saçlar da hâliyle hacim kazanıyor.

Eğer saçın kuruduğu için biçimini kaybettiyse Brook’un önerdiği şu hileyi dene: Başının en tepesinde gevşek bir topuz yap ve 90’larda moda olan kumaş kaplı büyük lastik tokalardan tak. Sonrası saçın için sıcak bir yoga seansı gibi: Evdeysen, bu şekilde duşa gir ama saçını sudan uzak tut. Dilersen egzersizden sonra kaslarını gevşetmek için buhar odasına da bu şekilde girebilirsin. 15 dakika sonra saçını aç ve yumuşak tutuşlu bir saç spreyi sık. Ve işte hacim geri döndü!

Saçındaki Gerilimi Azalt

Her yeni gün yeni bir kırık mı? Üzülme. Saviano, bunu önlemek için sıkı atkuyruğu yerine ense hizanda gevşek topuz modelini kullanmanı tavsiye ediyor. Saç diplerinden yeni çıkan bebek saç tellerini uysallaştırmaya çalışırken de nazik olmanı söylüyor: “Kurutma makinesini eline alıp saçına saldırma. Makineyi orta ısıda tut.” Ashley Joy Saç Bakım Spreyi (634,90; VVatsons mağazalarında) gibi ısı koruyucu bir spreyi parmaklarına sık ve miniksaç tellerini elinle yerine yapıştır. Saçtaki kırıklar için göz ardı edilen ama oldukça yaygın olan bir suçlu daha var: Kepek. Birçok kadın, kepek ile saç ürünlerinin bıraktığı kalıntıları karıştırıyor (tanecikler düz ve pul pul ise kepektir). Kepek, saç tellerinin hassaslaşmasına ve cilt derisinin kaşımadan dolayı zarar görmesine sebep oluyor. Bu problem sana tanıdık mı geldi? İnatçı ve tekrarlayan yağlı kepek sorunu için geliştirilmiş Bioderma Node DS+’i (-659,50, eczanelerde) kullanabilirsin. DSactiveTM patenti ile derinin yağ dengesini koruyor, kaşıntı ve rahatsızlık hissini hafifletiyor.

Kabarıklığı Akışına Bırak

Kabaran saçını artık kafana takmayı bırakmalısın!

Dünyada üzerine düşünebileceğin çok daha iyi şeyler var. Kabarık saçlar konusunda Brook’un ruhani bir tavırla teşvik ettiği şu yaklaşımı seviyoruz: “Kabarık saçı kucakla! Aslında romantikve taze görünüyorsun! Saçın sadece sen onu pürüzsüz yapmaya çalıştığın ve isyan ettiğin zaman kötü görünür.” Başka çözümlerimiz de var: Saviano, saçının uçlarını açılı kestirmek yerine küt kestirmeni ve saçını haftada, şu an yıkadığından bir defa daha az yıkamanı tavsiye ediyor. Böylece saç derinin, elektriklenmeyi önleyecek şekilde doğal olarakyağlanmasına izin vermiş olursun. Ayrıca elektriklenmeyi kontrol eden Pantene Pro-V İpeksi Yumuşaklık (*12,50) gibi bir şampuan, içerdiği lipit ve antioksidanlarla saçın protein yapısını güçlendirerek üst derinin yıpranmasını önleyebilir. Elektriklenmeyi tetikleyen bir faktör de stres. Revigen Anti Stress Frizz Free Şampuan ve Saç Kremi (616,90, Migros), içeriğinde bulunan güçlü antioksidanlar ile saçın strese karşı dayanıklılığını arttırıyor.

Renk Konusunda Olgun Davran

 

Sarı saçlar bronza, kızıllar bakıra, kumrallarsa turuncuya dönüyor. Bu görüntü sana tanıdıkgeldi, değil mi? Bu, iki nedenden dolayı olabiliyor: 1) Güneş ya da kullandığın şampuandan dolayı saçındaki soğuktonlar yok oluyor. 2) Kireçli su veya havuzdaki minerallerden dolayı saç üzerinde bir kalıntı kalıyor. Sonuç olarak saçta sarı tonlar beliriyor, bu da çok para harcamış olsan da saç renginin kalitesiz görünmesine neden oluyor.

Bu sorundan kurtulmak için saçındaki sıcak tonları, soğuk mavi ve mor tonlarıyla dengelemen gerek. Kerastase Reflection serisinden Bain Chromatique Riche Renk Koruyucu Saç Banyosu’nun (685, kerastase.com. tr) içeriğindeki çinko glukonat, saç tellerindeki renklendirici maddeyi daha canlı ve uzun süreli olabilmesi için sağlamlaştırıyor. Yves Rocher Boyalı Saçlar için Renk Koruyucu Saç Spreyi (629,90,yvesrocher.com.tr) ise içeriğindeki organikakdikenin antioksidan etkisi ile saç rengini UV ışınlarına karşı koruyor. Her yıkama sonrası diplerden başlayarak saç uçlarına doğru uygulayabilirsin.

Uzun Süre Dayanan Modele, Namaste!

 

Hava sıcaklığı ve nem gibi değişiklikler, uzun uğraşlar sonucu şekillendirdiğin saçını bozabilir. Madem hava koşullarını kontrol edemiyorsun, o zaman evrenle bir ol! Pencereyi aç ve saçını o an dışarıdaki havaya göre şekillendir. Bunu yapamıyorsan durulama gerektirmeyen, ısıya ve neme karşı koruyucu bir ürün kullanabilirsin. Urban Care Macademia Oil Fusion Sıvı Saç Bakım Kremi (619,90, kozmetik marketlerde), içeriğindeki UV koruyucuları sayesinde ısıya ve çevresel faktörlere karşı koruma sağlıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir