Sigorta Sektörünün Kansere Özel Sigortaları

Sigorta Sektörünün Kansere Özel Sigortaları

“DÜNYANIN en tehlikeli hastalığı nedir?” diye sorduğumda sanıyorum herkes ‘kanser’ diyecektir. Peki, “Kansere karşı kendinizi maddi açıdan güvence altına aldınız mı?” diye sorsam, yine inanıyorum ki herkes “hayır” yanıtını verecektir.

[box type=”info” ] [dropcap]O[/dropcap]ysa ki bugün Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada her altı kişiden biri kanser nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye’de ise bu oran beş kişiden biri… Sigorta sektörünün kansere özel sigortalarını mercek altına aldık…[/box]

Kanser sigortası kaç TL?

ALLİANZ TÜRKİYE

Şirket Moral Destek Sigortası’na ödenecek primi istenen teminat limitine göre belirliyor. Örneğin 25 bin TL’lik sigorta yaptırmak isteyen bir kişi yıllık 108 TL ödeme yaparken, 50 bin TL için 216 TL, 100 bin TL için 432 TL, 150 bin TL içinse 648 TL ödüyor.

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK

30-40 yaş aralığındaki bir kadın, 25 bin TL kritik hastalık teminatı “ESBT ve 50 bin TL vefat teminatı içeren Kadına Özel Kritik Hastalık Sigortası paketinden 19 ile 32 TL arasında değişen aylık prim tutarları ile yararlanabiliyor.

GARANTİ EMEKLİLİK

Şirket “Sağlıklı Kadınlar Garanti Emeklilik Sigortası”nı 15 bin TL vefat ve 75 bin TL kanser güvencesi ile bir paket halinde sunuyor. Ürün bir yıl için güvence sağlıyor ve beş yıl yenileme garantisi veriyor. Prim tutarı yaş aralıklarına göre değişiyor. Örneğin, 40 yaşındaki bir kadın için bu ürünün yıllık fiyatı 308 TL. Peşin veya taksitli olarak ödeme yapılabiliyor. Ek olarak hayat sigortası primleri vergi matrahından düşülebiliyor. Mesela yılsonunda yüzde 27 vergi diliminde olan bir sigortalı için 308 TL olan primin gerçek maliyeti 225 TL oluyor. “Umutlu Yarınlar” sigortası ise sadece kansere karşı koruma sağlayan bir ürün. 10 bin TL vefat ve 50 bin TL kanser güvencesi için 40 yaşındaki bir kişinin ödemesi gereken prim tutarı yıllık 500 TL. Aylık 100 TL’lik taksitler halinde ödeme yapılabiliyor. Ve yine vergi avantajını eklediğimizde yüzde 27 vergi diliminde olan bir kişi için maliyeti 365 TL’ye geliyor.

CİGNA SİGORTA

Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’nın prim tutarı yaşa ve cinsiyete göre değişiyor. Bu ürün ile birlikte üç farklı teminat paketi seçeneği de ! (50 bin TL, 100 bin TL ve 250 bin TL) sunuluyor. Sigortalı birey, kişisel ihtiyaçlarına göre dilediği paketi seçebiliyor. 50 bin TL teminat tutarı 30 yaşında bir erkek için hesaplandığında ilk yıl için i toplam prim miktarı yaklaşık 190 TL oluyor. Prim 1 tutarı peşin veya 12 aya kadar taksit seçenekleri ile ödenebiliyor.

FİBA EMEKLİLİK

Hayat sigortalarında yaş, aylık ve yıllık primlerde belirleyici bir unsur. Dolayısıyla yaş dağılımı ile birlikte bu ürünü açıklayacak olursak; Pembe Kurdele’nin 50 bin TL’lik paketinde yıllık ödeme 18-35 yaş aralığı için 144 TL, 36-50 yaş aralığı için 360 TL, 51-65 yaş aralığında ise 720 TL. Ödeme sekiz taksitle yapılabiliyor. Bahsettiğimiz sıralama ile gidersek 18-35 yaş ayda 18 TL, 36-50 yaş ayda 45 TL, 51-65 yaş ise ayda 90 TL prim ödemesi ile 50 bin TL’lik paketten yararlanabilir.

Çok Yaşa ürünü ise 50 bin TL’lik paket için yıllık ödeme 18-29 yaş aralığı 96 TL, 30-35 yaş aralığı 192 TL, 36-45 yaş aralığı 372 TL, 46-65 yaş aralığı ise 924 TL şeklinde. Çok Yaşa ürünü de sekiz taksit ödeme seçeneği sunuyor.

[box type=”note” ]Son yıllarda sektör sadece kanser türlerini güvence altına alan ve diğer sigorta türlerine göre oldukça uygun fiyatlı çok sayıda ürün çıkarttı. Bu ürünler sağlık sigortasına hatta kritik hastalıklar sigortalarına göre hem daha ucuz hem de daha pratik. Tek şartı ise sigorta için başvurduğunuzda bu hastalığa yakalanmamış olmanız. Sigorta şirketleri sigortalıya kanser teşhisi konulması durumunda, ayrıntılı raporlarla sigorta yaptırdığınız tarihten önce mi, yoksa sonra mı hasta olduğunuzu tespit edip ardından ödemeyi yapıyor.[/box]

YAŞA VE TEMİNATA GÖRE PRİM

Kanser sigortası ürününde yıllık primler 100 TL ile 900 TL arasında değişiyor. Prim belirlemede en önemli iki kriter ise sigortalının yaşı ve talep ettiği teminat tutarı. Yani 30 yaşındaki bir kişi kendini 50 bin TL’den sigortalattığında yıllık ödeyeceği prim ortalama 100 TL civarında olurken, 50 yaşındaki bir sigortalı için aynı tutar 900 TL’ye kadar çıkabiliyor. Vergi avantajını eklediğinizde bu rakamlar daha düşük seviyelere iniyor. Birçok şirket poliçelere 12’ye varan taksitle ödeme imkanı sunuyor.

İşte risk oranı bu kadar yüksek olan bu hastalığı sigorta şirketleri artık özel sigorta şemsiyesi altına alıyor. Ancak her şirket farklı bir uygulama tarzı benimsiyor. Bu sayımızda hali hazırda az sayıda şirketin raflarında yer alan kanser sigortalarını araştırdık.

GARANTİ EMEKLİLİK
PARA 30 GÜN İÇİNDE ÖDENİYOR

Garanti Emeklilik’te hali hazırda iki farklı kanser sigortası ürünü var. İlki jinekolojik kanser türleri, meme kanseri ve tiroit kanserini güvence altına alan “Sağlıklı Kadınlar” sigortası, diğeri ise yine sadece kanser koruması sağlayan “Umutlu Yarınlar” sigortası. Ürün gamında uzun süredir yer alan “Garanti’li Yarınlar” sigortası ile kanser, kalp krizi, inme ve hastalık sonucu maluliyet güvencesi sağladıklarını söyleyen Garanti Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, “Bu ürünümüzde beş yıl yenileme garantili 50 bin TL vefat ve 40 bin TL tehlikeli hastalık güvencesine sahip olmak isteyen 40 yaşmdaki bir kişinin ilk yıl için ödemesi gereken prim tutarı 306 TL. Vergi avantajını eklediğimizde maliyet 223 TL’ye iniyor ve peşin veya taksitli ödeme yapılabiliyor. Tüm hayat sigortası ürünlerimizde vefat teminatı bulunuyor ve vefat durumunda kanuni varislere ödeme yapılıyor” diyor.

Bunun dışında hem “Umutlu Yarınlar” hem de “Sağlıklı Kadınlar” ürününde kişinin kanser güvencesine hak kazanabilmesi için sigortanın başlangıç tarihinden itibaren 90 gün geçmiş olması şartı aranıyor. Teşhis konduktan 30 gün sonra kanser güvencesinin tamamını sigortalıya ödedikleri bilgisi de veren Göçer, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Kanser, sağlık sorunlarıyla birlikte maddi ve manevi olarak ağır yük getiren bir hastalık. Sigortalılarımıza bu mücadelelerinde destek olabilmek için kansere özel ürünler hazırladık. Ancak kansere özel sigortalarımıza talep çok yüksek değil.”

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK
HÜCRE DEĞİŞİKLİKLERİ DE KAPSAMDA

Anadolu Hayat Emeklilik’in, kanseri de içeren çeşitli hastalıklara karşı teminat sağlayan kritik hastalıklar sigortası var. Ürün, hastalığın gerçekleşmesi durumunda sigortalıya, yaşam kaybı durumunda ise sigortalının sevdiklerine toplu para güvencesi sağlıyor. Kanser ve kalp krizi gibi 21 farklı kritik hastalığa karşı güvence sunan Tam Kapsamlı Kritik Hastalık Sigortası’nın 18 ile 60 yaş arasındaki tüm sağlıklı bireyler için çıkartıldığını söyleyen Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan,

“Diğer ürünümüz Kadına Özel Kritik Hastalık Sigortası ile 18-50 yaş arasındaki kadınlar meme, rahim, yumurtalık vb. kadın kanserlerinin yanı sıra Kemik erimesi gibi kadınlarda daha sık görülen hastalıklara karşı da kendilerini güvence altına alabiliyor. Ürünümüz, bazı kanser türlerinde, kansere zemin hazırlayan hücresel yapı değişikliklerinin teşhisi durumunda bile toplu para imkânı sunuyor” diyor.

Sigortalının belirtilen hastalıklardan herhangi birine maruz kalması halinde, sigorta başlangıcında belirlediği kritik hastalık teminat tutarı kendisine toplu olarak ödeniyor. Yaşam kaybının ortaya çıkması halindeyse teminat sevdiklerine tazminat olarak ödeniyor. Yaşam kaybı teminatı ise, kritik hastalık teminatının iki katı düzeyinde bulunuyor. Erkan, bu ürüne talebin her geçen gün arttığına işaret ediyor.

CİGNA FİNANS
CİLT KANSERİ HARİÇ

Cigna Finans kanser ve vefat teminatlarını içeren, “Kansere înat Yaşasın Hayat Sigortası”nı çıkardı. Sigortalıları cilt kanseri hariç tüm kanser türlerine karşı, kanserin birinci fazından itibaren güvence altına aldıklarını söyleyen Cigna Finans Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Pınar Kuriş, “Bu özelliğiyle sektördeki diğerlerine göre çok daha kapsamlı bir ürün olarak öne çıkıyor. 18-61 yaş aralığında, daha önce kanser teşhisi konmamış olan herkes bu üründen faydalanabilir” diyor.

Sigortalının sigorta süresi içerisinde kansere yakalanması (cilt kanseri hariç) ve bunu belgelemesi halinde, poliçede yazılı kanser teminatı sigortalıya ödeniyor. Ödenen teminatın, tedavi masrafları için kullanılması gibi bir şart bulunmadığım da sözlerine ekleyen Kuriş, uygulama hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Sigortalı bu teminatı istediği herhangi bir ihtiyacı için kullanabilir. Sigortalının herhangi bir sebeple vefat etmesi durumunda ise poliçede yazılı vefat teminatı tutarı sigortalının belirtmiş olduğu lehtara, lehtar belirtmemiş ise kanuni varislerine ödeniyor. Türkiye’de bir ilk olarak kanserin ilk fazından itibaren kapsam altma alan bu ürünü çıkartırken müşteri ihtiyaçlarını ön planda tuttuk. Müşterilerimiz bu ürünümüze büyük bir ilgi gösteriyor.”

ALLİANZ TÜRKİYE
TEK SEFERDE ÖDÜYOR

AJlianz Türkiye kanser hastalığına özel “Moral Destek Sigortası” adı altında sağlık sigortası çıkarttı. Bu sigorta ile teşhis konulduğu andan itibaren sigortalıya toplu nakit desteği sağladıklarını söyleyen Allianz Türkiye Sağlık Genel Müdür Yardımcısı Okan Özdemir, “Böylelikle hem tedavi giderlerinin karşılanmasına hem de oluşabilecek farklı ihtiyaçların giderilmesine katkıda bulunmak mümkün hale geliyor. Allianz Moral Destek Sigortası’ndan, 18-50 yaş aralığında, kanser veya kanser şüphesi nedeniyle herhangi bir tıbbi araştırma geçirmemiş herkes yararlanabiliyor” diyor. Hastalığın belgelenmesi durumunda sigortalının parasını tek seferde alabildiği bilgisi de veren Özdemir, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Sigortalımızın teminat kapsamında bulunan kanser hastalığına ilişkin teşhisinin, takip eden onkolog raporu ve histopatoloji raporuyla belgelenmesi şartıyla hak sahibine teminat limiti kadar tutarı tek seferde ödüyoruz. Sigortalımızın vefatı halinde ise ödeme varislerine yapılıyor.”

Firma, kanser özellikle de kadın kanseri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla sosyal sorumluluk projesi de yürütüyor. Kadınlarda görülen kanser tipleri arasında birinci sırada yer alan meme kanseri konusunda çalışma başlattıklarını söyleyen Özdemir, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Sağlık Destek Programı5 altında ‘Kendi Kendine Meme Muayenesi ve Mamografi Hatırlatma’ adıyla bir bilgilendirme ve bilinçlendirme projesi başlattık. Sağlık danışma hattımız Dr. Allianz ekibi, 40 yaş ve üzerindeki kadın müşterilerimizi arayarak her ay kendi kendilerine meme muayenesi yapmaları ve poliçeleri kapsamında bulunan ücretsiz mamografi kontrollerini yaptırabileceklerini hatırlatıyor.

FİBAEMEKLİLİK
KANSERE ÖZEL İKİ SİGORTASI VAR

Fibaemcklilik kansere özel “Çok Yaşa” ve “Pembe Kurdele” adında iki ayrı hayat sigortası ürünü çıkarttı. Ancak firmanın diğer sigorta paketlerinin içinde de kanser içeriği bulunuyor. Bu iki ürünün kanser odaklı olarak öne çıktığını söyleyen Fibaemeklilik Genel Müdür Yardımcısı Nehir Aksın Bahar, “Pembe Kurdele, sosyal sorumluluk çerçevesinde tanıtım ve etkinlik çalışması yaptığımız ürünümüz.

Çünkü bugün ülkemizde her sekiz kadından biri meme kanseri. Erken teşhis ile yüzde 98 tedavisi mümkün olan bu hastalığın, ortalama 30 bin ile 50 bin TL arasında tedavi masrafı bulunuyor.

Fibaemeklilik olarak teminat tutarlarımızı bu yönde oluşturduk. 18-65 yaş arasında bulunan ve Sağlık beyanı koşullarını yerine getirebilen herkes bu iki ürünümüzden yararlanabilir” diyor.

Pembe Kurdele, kadınlara özel kanser türlerinden meme, rahim, rahim ağzı, rahim içi, yumurtalık kanseri, tüpler ve vajina/vulva tümörlerini kapsayan bir paket. Çok Yaşa Hayat Sigortasında ise kanser türlerinin yam sıra tehlikeli hastalıklardan kalp krizi, hastalık sonucu inme ve hastalık sonucu maluliyet teminatları var. Bu ürünler için sigorta başlangıcından sonra 90 günlük bir muafiyet süresi bulunduğunu söyleyen Bahar, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu sürenin sonunda kanser hastalığının belgelenmesi ile birlikte 30 günlük inceleme sonucu herhangi bir hastane faturası gerekmeden 50 bin TL’lik teminat tek seferde nakit olarak ödeniyor. Sigortalı bu tutarı ister tedavi masrafları, ister diğer giderleri için kullanabilir.”

Pembe Kurdcle’yi farkındalık yaratmak ve bilinçlendirme sağlamak amacıyla çıkarttıklarını söyleyen Bahar, “Zaten bu ürün ile ticari kaygımızın olmadığını, beş yıl boyunca ürün gelirlerinin önemli bir kısmını AÇEV’e bağışlamakla kendimizi gösterdik” diyor.

ESİN ÇETİNEL
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir