Sigorta şirketlerinden kedi ve köpeklere özel pet sigorta paketleri

Sigorta şirketlerinden kedi ve köpeklere özel pet sigorta paketleri

EVİMİZİN neşesi can dostlarımız da artık sigortalanıyor. Sigorta şirketleri evcil hayvanlar içerisinde en yaygın tür olan kedi ve köpeklere özel pet sigorta paketleri çıkarmaya başladı. Paketlerde evcil hayvanlar için en büyük risklerin neredeyse tamamı güvcnce altına alınıyor. Örneğin, evcil hayvanlar için en kapsamlı sigortayı çıkaran AkSigorta’nın Pati Sigorta ürününde trafik kazasından yaralanmaya, enfeksiyondan böcek ısırmasına, hatta boğulma, elektrik çarpması, yüksekten düşme gibi birçok risk teminat altına alınıyor. Ayrıca kayıp arama ilanı ile bulana ödül masrafları da teminata dahil. Anadolu Sigorta ise kasko poliçelerine eklediği bir teminat ile can dostlarımızı trafik kazalarına bağlı yaralanmalara karşı ücretsiz olarak güvence altına aldı. Ancak bunlar şimdilik sadece kedi ve köpekle sınırlı. Avrupa’da ve ABD’de ise pet sigortaları içerisine kuş, semender, tavşan, hamster gibi diğer birçok evcil hayvan cinsleri de dahil ediliyor. Ayrıca ülkesine göre değişmekle birlikte genelde her hayvan cinsine göre farklı sigorta teminat bedelleri alınıyor. Türkiye’de ise ürünün tanıtımı hedeflendiği için fiyatlar hem düşük tutuluyor -hatta bedava veriliyor- hem de kedi ve köpek için ayrı fiyat uygulanmıyor.

PET SİGORTASINI BİLEN AZ

Türkiye’de geçmişi çok yeni olan pet sigortaları çok bilinmiyor. Buna karşın ürünü öğrenen hayvan severlerin talepleri her geçen gün artıyor. Özellikle fiyatının 150 TL civarında olması, taksit imkanı sunulması gibi kolaylıklar da ürüne olan ilgiyi artırıyor. Ancak sigorta sektörü temsilcileri, evinde evcil hayvanı olan birçok kişinin bu üründen haberinin olmamasından yakınıyor. Ürünün tanıtımı için broşürler bastırılıp, reklam verip sosyal medya üzerinden duyurular yapılmasına karşın hala sigortalama sayısı çok düşük seviyelerde.

İlginin artması halinde ileride yurtdışında olduğu gibi daha çok sigorta şirketi bu alana girebilir.

150 TL’YE DOKUZ TAKSİT İMKÂNI

Aksigorta 2015 yılından bu yana “Pati Sigortası” ürünü ile evcil hayvanları sigorta şemsiyesi altına alıyor. Bu sigorta için evcil hayvanların öncelikle, aşılarının tamamlanmış olması, altı aydan büyük 10 yaşından küçük olması şartı aranıyor. Pati Sigorta ile Türkiye’de üretimi, satışı ve beslenmesi yasaklanmış Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanlar hariç tüm kedi ve köpeklerin acil sağlık ihtiyaçlarım güvence altına aldıklarım söyleyen Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tez-başaran, “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile yasal kim-liklendirme ekipmanı olarak belirlenen mikroçipi de hediye eden Pati Sigortası, mikroçipin anlaşmalı veteriner kliniklerinde ücretsiz olarak uygulanmasının ardından geçerli oluyor. Ayrıca sigortalanacak olan evcil hayvanın belediyeye kaydettirilip kimlik kartı çıkartılması da zorunlu” dedi.

Firma pet sigortasının teminatlarını, evcil hayvanların yaşadıkları acil sağlık sorunlarını saptayarak belirlemiş. Ayrıca teminatlara, anlaşmalı polikliniklerde yılda bir kez hediye muayene ve tırnak kesimi, göz-kulak temizliği hizmetleri gibi bakım hizmetlerini de eklemiş. Bu arada evcil hayvanların üçüncü şahıslara veya onlara ait eşyalara zarar vermesi halinde oluşacak zarar da yine teminatlara dahil edilmiş.

Sigortanın sadece anlaşmalı veteriner kliniklerinde geçerli olduğuna dikkat çeken Tczba-şaran, Türkiye genelinde toplam 113 veteriner ile anlaşmaları bulunduğunu söylüyor. Pati Sigorta’nın yıllık prim tutarı 150 TL. Tutar kredi kartlarından dokuz eşit taksitte tahsil edilebiliyor. Tezbaşaran, sigortanın hangi durumlarda devreye girdiğine ilişkinse şunları söyledi: “Pati Sigortası ile trafik kazası, yüksekten ” düşme, başka bir kedi veya köpek ile kavga sonucu oluşan kırık ve yaralanmalar, herhangi bir kaza veya enfeksiyon sebebiyle oluşacak göz sorunları, yanık, elektrik çarpması, yabancı cisim yutma veya batması, böcek ısırması, ısı çarpması, boğulma tehlikesi gibi durumlarda gereken acil tedavi masrafları, 5.000 TL’ye kadar sigorta kapsamında bulunuyor. Evcil hayvanın, herhangi birine ya da başkasının eşyasına zarar vermesi halinde oluşacak masraflar 3.000 TL’ye kadar teminat altında alınırken, hayvanın kaybolma durumunda, bulunması için verilen kayıp arama ilanı ile ödül teminatı masrafları 250 TL’ye kadar karşılanıyor.

KASKO YAPTIRANA ÜCRETSİZ

Anadolu Sigorta, 28 Haziran tarihinde kasko poliçelerindeki teminatlar arasına evcil hayvan klozunu da dahil etti. Firma bu teminatı sadece taraftarlara özel kulüp kasko ürünleri satın alan müşterilerine kullandırıyor. Bu ürünün kapsamını müşterilere danışarak belirlediklerini ve müşterilerden çok olumlu geri bildirim aldıklarını açıklayan Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Metin Oğuz ürünün işleyişine ilişkin şu bilgiyi verdi: “Bu teminat, sigorta ettirilen aracın kasko sigortası teminatı kapsamında gerçekleşen kazalarda aracın içinde bulunan evcil dostlarımızın (kedi/köpek) zarar görmesi halinde devreye giriyor. Bu tür bir risk gerçekleştiğinde, evcil hayvanınızın tedavi masrafları 1.000 TL limitle karşılanıyor. Bu tazminat ödemesi için yapılan tedavinin veteriner raporu, tedavi ödemeleri (fiş, fatura) ve sahiplik durumunun kimlikle belgelendirilmesi zorunluluğu bulunuyor. Ancak, evcil dostunuzun araçtan bağımsız veya araç ile birlikte çalınması ya da ölüm durumu, sigorta kapsamının dışında kalıyor.”

Anadolu Sigorta söz konusu sigortaya kedi ve köpekleri dahil ediyor. Oğuz, “Biz bu teminatı ilk defa kasko poliçesi satın alan ya da yenileyen tüm sigortalılarımıza ek bir bedel talep etmeksizin sunuyoruz. Şu an için teminatın kapsamı standart 1.000 TL” bilgisini veriyor.

ÖZEL BROŞÜR BASTIRDI

Türkiye’nin büyük sigorta acentelerinden Sigorta Cini, evcil hayvan sigortalarının tanıtımı için özel bir çalışma yürütüyor. Aksigorta acentesi aracılığıyla bu ürünü müşterilerine sunduklarını söyleyen firmanın Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Aydınlı, “Özel ürünler olarak tanımladığımız bu tarz ürünlere önem veriyoruz. Hayvan dostu bir şirket olarak Pati Sigortası, tüm çalışan ve satış ekibi olarak tanıtımına önem verdiğimiz bir ürün. Bu ürüne özel broşür ve föyler hazırlayarak tüm mağazalarımıza yerleştirdik. Kendi sosyal medya hesaplarımızda Pati Sigortasrnın önemini ara ara destekliyoruz ve mağaza çalışanlarına ürün eğitimleri vererek tanıtımını yapmak için çalışıyoruz. Sigorta şirketi, acente ayağı ve tıbbı destek veren kuramların çok daha fazla efor göstererek bu ürünü tanıtmaları gerekiyor” diyor.

Ürüne olan talebin hali hazırda istenen oranda olmadığına, öte yandan evcil hayvan sahiplerinin üründen haberdar olduklarında poliçeyi satın aldıklarına dikkat çeken Aydınlı uygulamaya ilişkinse şu bilgiyi veriyor:

“Evdeki dostlarımıza sağlık desteği veren, tıbbi destek sağlayan kurumlar da bu ürünleri hediye ediyor. Şimdilik sadece kedi ve köpekler sigortalanıyor.”

Evlerde 3.2 milyon kedi, 1.2 milyon köpek var

Türkiye’de evcil hayvanlara kimlik almak yaygınlaşmadığı için bu konuda net sayılara ulaşılamıyor. Tahminlere göre, Türkiye’de evcil hayvan sahiplenen kişi sayısının son yedi yılda yaklaşık yüzde 25 oranında artış kaydetti. 2017 istatistiklerine göre, Türkiye’de evlerde 12 milyon kuş, 3.5 milyon balık, 3.2 milyon kedi, 1.2 milyon köpek besleniyor. Gıda, aksesuar, bakım, sağlık, eğitim derken evcil hayvan ekonomisinin dünyadaki büyüklüğü global olarak 256 milyar doları buluyor. Türkiye’de sayıları 20 milyonu bulan sahiplendirilmiş evcil hayvanların yiyeceği, içeceği, bakımı, sağlığı ve aksesuarları için yılda yaklaşık 450 milyon euro harcanıyor. Türkiye’de evcil hayvanlara sigortanın dışında eğitim, otel, bakım, kuaför hizmeti veren çok sayıda firma var.

“Aylık primler 10-100 dolar arasında”

Yurtdışında da benzer teminatlar içeren sigorta ürünleri bulunuyor. Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tezbaşaran yurtdışındaki sigorta uygulamalarına ilişkin şu bilgiyi veriyor: “Benzer teminatlar içeren sigorta ürünlerini Avusturalya, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde görüyoruz. Ancak bu ülkelerde kedi ve köpek için ayrı fiyatlar söz konusu. Aylık ortalama primler 10-100 dolar arasında değişiyor. Ağırlık kedi, köpek olmakla birlikte hamster, papağan, tavşan gibi hayvanların da sigortaları düzenlenebiliyor. Poliçenin içeriğine ek ücret ödeyerek ileri görüntüleme, yoğun bakım, mide hastalıkları taraması vb. gibi opsiyonlar da eklenebiliyor.”

ESİN ÇETİNEL
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir