Sırt Çantası Modelleri

Sırt Çantası Modelleri

Sırt çantasınında modası var. Spor ve klasik modellerin çok tercih edildiği sırt çantası modellerinde üreticilerde çanta pazarında yoğun rekabet içindeler.

Gündelik hayatın hızlı temposuna sırt çantaları daha iyi ayak uyduruyor. Spor markaları dışında klasik çanta üreticileri de pazara giriş yaptı. Kendi vücut yapınıza ve fonksiyonuna sahip yüzlerce seçenek var…

ÖNCE elde taşıdık, olmadı kolumuza taktık, şimdi de sırtımızda taşıyoruz. Günümüzün modası sırt çantalarını kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı, herkesin sırtında görmeye başladık. Takım elbisesi ve klasik giyim tarzıyla, sırt çantası kullananlara artık şaşırmıyoruz. Çünkü yeni trend bu. Sırt çantaları son birkaç sezondur sadece seyahat, spor ya da okula giderken kullanılmıyor. Her şeyi içine alan geniş formlarıyla ayrı bir konfor, görünümleriyle de ayrıcalıklı bir stil sunuyor.

Trend nedeniyle pazar büyümeye başlayınca, sadece spor giyim markaları değil, klasikleşmiş giyim markaları da pazardaki yerlerini aldılar. Modeller değişip çeşitlendi, renkler farklılaştı ve tasarımlar teknoloji ile bütünleşti. Artık yağmur yağdığında kapüşonunu takabileceğiniz, şarjınız bittiğinde USB ile doldurabileceğiniz, seyahatlerde valiz olarak kullanabileceğiniz modeller de mevcut.

Sırt çantası kullanımının zamanla yaygınlaşmasının en büyük sebebi, elimizde taşıdığımız ağır yüklerden kolayca kurtulmaktı. Fakat sırtımıza yüklediğimiz ağırlık, zamanla omuz ve bel kaslarının zorlanmasına sebep olabiliyor. Uzmanlar sırt çantası seçerken çok dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıyor. Eğer çanta taşımaktan dolayı omuz, bel ve sırt ağrısı çekiyorsanız öncelikle doktora başvurmalısınız.

ÇANTANIN KAPÜŞONU VAR

Boyner mağazalarında, çanta grubunda yılda yaklaşık 650 bin adet ürün satışı gerçekleşiyor. Bu ürünlerin 200 bini sırt çantasından oluşuyor. Beymen, Divarese, Limon, Fabrika, Tommy Hilfiger, Pierre Cardin, Vakko, David Jones, Calvin Cle-in, U.S. Polo Assn., Love Moschino, Guess markalarının sırt çantaları daha çok klasik kıyafetlerde tercih edilirken, Adidas, Nike, Reebok, Puma, Vans, Hummel, Herschel, Eastpak, Forever Cultivate, Doughnut, T-Box gibi markalar ise sporseverler tarafından ilgi görüyor. “Ayrıca Columbia, The North Face, JbHbL Quiksilver gibi markaların çantaları da mağazalarımızda bulunuyor” diyen Boyner Büyük Mağazacılık Aktif Spor, Jeans ve Genç Giyim Grubu Genel Müdür Yardımcısı Bora Alyanak, sırt çantasına olan ilginin ve satışların her yıl artmaya devam ettiğini söylüyor. Mağazada en çok tercih edilen modelleri ve özelliklerini ise şu sözlerle özetliyor:

“Klasik giyimini tamamlamak üzere sırt çantası kullananlar daha çok deri ve küçük boy, spor tarzı olanlar ise bol gözlü orta boy sırt çantalarını tercih ediyorlar. Yürüyüş gibi outdoor aktivite planlayanların tercihi ise işlevsel, kullanımı rahat ve biraz daha büyük modellerden yana oluyor. Bu sezon koleksiyonumuza dahil ettiğimiz Morikuk-ko marka kapüşonlu sırt çantası, farklı, işlevsel ve canlı desenlere sahip olduğu için çok ilgi gördü.”

Mağazada sırt çantalarının fiyat aralıkları 50 TL’den başlıyor, 800-900 TL’ye kadar çıkıyor. Morikukko marka kapüşonlu sırt çantasının fiyatı ise 199 TL. Alyanak, özellikle okul açılış dönemlerinde sırt çantalarında online satış oranının arttığını söylüyor.

SU VE LEKE GEÇİRMEZ

Türkiye’de son yıllarda outdoor kategorisi büyük ilgi görüyor. Bu kategoride öne çıkan markalardan biri de Columbia. Markanın sırt çantası kategorisinde yeni sezonda 10 modeli var. Çantalarında en sık kullandıkları özellik ise Omni-Shield, yani su ve leke geçirmeyen teknoloji. Bu teknoloji sayesinde çantaların kullanım ömrü uzuyor ve diğer çantalara göre beş kat daha hızlı kuruyor. Columbia Türkiye Ticari Direktörü Nurettin Ero-ğuz, bu yılki yeni modeller hakkında şunları söylüyor:

“Modellerimiz farklı teknolojilere ve çok bölmeli özellikleri nedeniyle müşterilerimizi cezbediyor. Özellikle iş hayatı için özel tasarlanan ‘Canopy’ model sırt çantasında laptop bölmesinin bulunması nedeniyle en çok tercih edilenler arasında.” Columbia’da sırt çantalarının fiyatları 200-250 TL civarında değişiyor. îş hayatında sıklıkla tercih edilen Canopy modelinin fiyatı ise 244 TL.

ÇOK GÖZLÜ MODELLER REVAÇTA

Sportive, 35 bini toptan satış, 5 bini de perakende olmak üzere yılda yaklaşık 40 bin çanta satışı gerçekleştiriyor. Mağazanın ürün gamında, Nike, Puma, Adi-das, Under Armour, Mammut, Hummel, O’neill ve Sportive’in kendi adını taşıyan koleksiyonunun da bulunduğu 10’dan fazla marka mevcut. “Sırt çantalarında en çok back pack olarak isimlendirilen askılı ve çok gözlü modeller tercih ediliyor” diyen Sportive Türkiye Genel Müdürü Zeynep Selgur, ürünlerin özellikleri hakkında şunları söylüyor:

“Sırt çantalarının çok gözlü olması sebebiyle her alanda kullanılıyor. Bilgisayardan tablete, spor malzemelerinden cüzdana, tüm günlük ihtiyaçlar sırt çantasına sığabiliyor.

Farklı ihtiyaçlara göre su geçirmeyen ve terletmeyen modeller mevcut. Geçen yıl e-ticaret toplam satış payı yüzde 6’yı aştı. Bu da Türkiye ve sektör ortalamasının üzerinde” diyen Selgur, bu yıl için farklı markalarla görüşme sağladıklarım söylüyor.

Firmada sattığı ürünlerin fiyatları 9 TL’den başlıyor 1.500 TL’ye kadar çıkıyor. Fiyatı 1.500 TL olan sırt çantası, outdoor kategorisinde yüksek teknolojili profesyonel bir dağcılık ürünü. Back pack olarak isimlendirilen askılı ve çok gözlü modellerin fiyatları ise, 50 TL ile 100 TL arasında.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir