Stres ne zaman kendini hissettirir?

Stres ne zaman kendini hissettirir?

Stres ne zaman kendini hissettirir?

Stresi genellikle kendimizden saklamaya çalışırız ya da bir suçlu gibi arkasına saklanırız. Nedenlerini geçiştirir, aldırmaz görünür, boş veririz, ancak yaşadığımız stres sessizce içimizi kemirir. Bu davranış stresin etkisini iki katına çıkaran bir davranıştır, asla böyle bir şey yapmamalıyız. Hiçbir şeyi kendimizden saklamamalı, olaylarla yüzleşmeli ve en doğru kararları vermeliyiz, yoksa kendimize olan saygımızı kaybeder özgüvenimizi yitiririz.

Stresin konusu her ne olursa olsun çözümü için mutlaka bir alternatif bularak mantıklı bir yol izlemeliyiz.

Stres ne zaman kendini hissettirir

Yapmamız gereken sadece kendimize karşı dürüst olmaktır. Haksız olduğumuz bir konuda kendimizi haklı çıkarmamalı, stresin nedeni olan eksikliğimizi ya da hatamızı nasıl telafi edebiliriz arayışlarına girmeliyiz. Bütün bunları önce kendimize kabul ettirmeliyiz, yani daha açıkçası kendimize karşı baskıcı olmayan, ancak protest davranmamız gerekir.

Beynimizde geliştirdiğimiz mantıklı hayat görüşü, olası streslere karşı daha güçlü olmamıza yardımcı olduğu gibi, pozitif değerler açısından yaşam kalitemizin artmasına ve hayattan keyif almamıza neden olur.

Bu konuyu iki ucu arttı değer olarak algılamamız bize stresten uzak bilge kişilik gücü kazandırır; çünkü şöyle veya böyle yaşam kendi ölçülerinde devam ettikçe yaşanması gerekenler kaçınılmazdır, ancak yaşanılması gerekenleri kendimize yakıştırmamız işin en önemli tarafıdır.

Tarih, ünlü mucit Thomas Edison’u çalışmalarında en çok hata yapan dehalardan biri olarak anlatır. Edison yaptığı çalışmalar hata ile sonuçlandığında kendisinin daha çok hırsa kapıldığını, kaçıncı hata olursa olsun “tarih sadece ampul icadı için yaptığı çalışmalarda 700 hatadan söz ediyor” hiç yılmadığını, hayalindeki buluşu gerçekleştirmek için kararlı olduğunu vurguluyor.

Eğer Edison başarmaya çalıştığı konuda strese kapılıp saldırgan (Agresif) tavrını sürdürmeseydi, belki de yapmak istediğini başaramayacaktı. Baskıcı olmadan ancak realite çerçevesinde protest davranarak strese karşı koymak ve çözümü konusunda kararlı olmak şarttır. Bunu doğru saldırganlığın ne derece dikkate değer bir göstergesi olduğunu algılamak gerekir.

Cesaretimi asla kaybetmedim, karşılaştığım her yanlış, ileri doğru atılan yeni bir adım oldu.

Edison

Stresin ne zaman nerede kendini göstereceğini kestirmek zor, ancak beğenilmediğimizi hissettiğimiz zamanlardaki etkisi günlük olaylara karşı direncimizin düşmesine ve pozitif enerjimizi kaybetmemize neden olur, bu durumda verimliliğimiz azalır. Aile içi davranışların ön planda olduğu ortamlar ve çalışanlar için çok önemli olan bu konuda dikkatli olmalıyız. Her şeye rağmen beğenilmediğini zannetme duygusunun oluşturacağı strese karşı koçluk (coac-hing) yapılarak sinerji yaratılmalıdır. Bu davranışın paylaşım, dayanışma, motivasyon, yaratıcılık ve verimliliğin gerekliliği çerçevesinde düşünülmesi unutulmamalıdır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir