Süzme Mercimek Çorbasını Kim Sevmezki

Süzme Mercimek Çorbasını Kim Sevmezki

Zahmetli gibi görünür ama başında durduğunuz süre yanm saattir. Pişirirken içine biraz kimyon da ekleyebilirsiniz.

6 kişilik

• 1,5 su bardağı kırmızı mercimek

• 1 soğan

• 2 çorba kaşığı tereyağı

• 2 çorba kaşığı un

• Tuz, karabiber

Süzme Mercimek Çorbası

Mercimeği ayıklayın, yıkayıp süzün. İncecik kıyılmış soğan, biraz tuz ve 8 su bardağı oda sıcaklığında su ile kalın tabanlı bir tencereye koyun. Harlı ateşe oturtun. Kaynadığında üstüne çıkan kefini kaşıkla alın. Kefi çıkmaz olduğunda ateşi kısın, kapağını örtün. 25-30 dakika, mercimek iyice yumuşayana kadar haşlayın.

Haşlanmış mercimeği süzgeçten geçirin, süzgecin üstünde kalan posayı da süzülmüş kısma ilave edin (burada amaç mercimeği ezmek, faydalı kısımlarını çöpe atmak değil). İsterseniz blendırda da çekebilirsiniz.

Tencereyi yıkayıp temizleyin, kurulayın.

Temiz tencerede tereyağını eritin. Tereyağı köpük köpük olup iyice ısınınca unu katın. Kısık ateşte, devamlı karıştırarak un pembeleşene kadar (tam buğday unu kullanıyorsanız un biraz daha esmerleşene kadar) 5-6 dakika kavurun. Güzel bir koku duyacaksınız. Unu yakmamaya dikkat edin.

Tencereyi ateşten alıp 1-2 dakika bekleyin. Üzerine mercimeği boca edin. Tuzunu serpin. Kavrulmuş unla mercimeğin iyice özleşmesi için çırpma teliyle karıştırın. Tekrar ateşe oturtun. 1 su bardağı kaynar su ilave edin. Tadına tuzuna bakın. Devamlı karıştırarak harlı ateşte bir taşım kaynatın. Kıvamı gene koyu gelirse 1 su bardağı daha kaynar su katıp tekrar kaynatın. Kapağını aralık bırakarak 5 dakika daha pişirin. Biberini serpin. Yanında limon ve kızarmış ekmekle servis yapın. İsterseniz üzerine kırmızıbiberli yağ (sayfa 35) gezdirebilirsiniz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir